Intrerupatoare tactile

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laurianus
    Incepator
    • 24.mai.2012
    • 1

    Intrerupatoare tactile

    Buna
    Ma intereseaza sa imi cumpar intrerupatoare pentru noua mea casa si am zis sa imi iau ceva mai deosebit. Am vazut la un hotel prin strainatate intrerupatoare de genul acesta (tactile) si m-au impresionat.
    Are cineva asa ceva? De unde si-a cumparat? Se merita? Eu am gasit ceva pe okazii si pe http://www.elumina.ro/o-pozitie-touch-tl-c601-33.html . Pe okazii.ro sunt variante simple fara dimmer si fara wirelesss, pe elumina sunt si variante de genul asta.
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    #2
    Răspuns la: Intrerupatoare tactile

    Frumoase, dar si la ce preturi.....
    Ideea e daca sunt variatii de curent oare nu se aprinde/stinge lumina ??

    Comentariu

    • bmcatalin
      Incepator
      • 29.apr.2012
      • 29

      #3
      Răspuns la: Intrerupatoare tactile

      Preturile sunt astronomice, cine a incercat sa-si construiasca asa ceva stie (difenta sta in design).
      Daca sunt variatii de curent se poate stinge lumina, in masura in care filtrajul sursei de tensiune a montajului nu poate acoperi socul. Daca-i facuta cu cap, duce variatii normale de tensiune. Daca-i facuta cu cap bine de tot, nici nu-i pasa. In plus, varianta cu telecomanda + variator de intensitate a luminii (dimmer) e relativ simplu de implementat, pentru becurile incandescente si cele cu leduri.
      Oricine are ceva cunostinte de electronica poate incerca.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Intrerupatoare tactile

        Nu mi se pare o suma chiar asa de astronomica tinand cont ca exista intreruptoare clasice cu rame din sticla sau aluminiu care pot depasi pretul acesta. Daca locatia merita si aveti si bugetul necesar disponibil , eventual doar pentru anumite incaperi mai importante faceti investitita!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • easymob
          Incepator
          • 30.sep.2010
          • 1

          #5
          Răspuns la: Intrerupatoare tactile

          Postat în original de gmtiby
          Frumoase, dar si la ce preturi.....
          Ideea e daca sunt variatii de curent oare nu se aprinde/stinge lumina ??
          Le-am vazut montate , isi merita banii , nu fac probleme ca cele cu variator de prin magazine la 30-80 de lei , merg si pe becuri economice fara sa cauzeze alte efecte secundare , pot fi folosite in diverse combinatii cu telecomanda , cu o singura telcomanda poti actiona toate intrerupatoarele din casa, recomand .
          Sfaturi putem da minte nu !

          Comentariu

          Procesare...