Alegere boiler lemne/electric

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nelly2009
    Incepator
    • 30.oct.2009
    • 6

    Alegere boiler lemne/electric

    Buna ziua, am si eu o intrebare. Fac o baie la tara, apa vine de la fantana si in baie m-am gandit sa montez un boiler pe lemne si cu rezistenta electrica, vara sa functioneze pe electric si iarna pe lemne. In majoritatea timpului locuieste o singura persoana la locatie, ocazional vor fi 3, 4 persoane.Intrebarea mea este: este ok sa cumpar un boiler de 80 de litri? Iarna, folosind lemne, se asigura si o incalzire a baii?M-am gandit la ceva de genul
    http://www.arenainstalatiilor.ro/boi...-80-p1185.html ( sper sa nu fie considerat reclama)
  • urdnaxela
    Incepator
    • 20.ian.2012
    • 10

    #2
    Răspuns la: Alegere boiler lemne/electric

    Si eu sunt in aceeasi situatie,m-am uitat pe net si am vazut ca nu e interesanta ideea cu electricul pt a incalzi pe timp de vara,dureaza 4 ore sa incalzeasca apa la 45 grade.Deci ca sa faci dush iti trebuie 4 ore de asteptare? cred ca rezistenta electrica e pt a mentine apa la o temperatura cat timp doresti.
    eu cred ca o sa imi iau unul pe lemne si separat o sa montez un instant (ATMOR se numeste, costa 3 mil in brico store,din consuma cam mult cei drept 5kw /h , iti trebuie circuit de priza si siguranta separata de 25 A probabil si diferentiala) .

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #3
      Răspuns la: Alegere boiler lemne/electric

      Postat în original de Nelly2009
      Buna ziua, am si eu o intrebare. Fac o baie la tara, apa vine de la fantana si in baie m-am gandit sa montez un boiler pe lemne si cu rezistenta electrica, vara sa functioneze pe electric si iarna pe lemne. In majoritatea timpului locuieste o singura persoana la locatie, ocazional vor fi 3, 4 persoane.Intrebarea mea este: este ok sa cumpar un boiler de 80 de litri? Iarna, folosind lemne, se asigura si o incalzire a baii?M-am gandit la ceva de genul
      http://www.arenainstalatiilor.ro/boi...-80-p1185.html ( sper sa nu fie considerat reclama)
      Volumul ales este bun, dar va spun sigur ca nu va asigura nici un fel incalzirea baii.

      Comentariu

      • urdnaxela
        Incepator
        • 20.ian.2012
        • 10

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Alegere boiler lemne/electric

        [QUOTE=urdnaxela;513458]Si eu sunt in aceeasi situatie,m-am uitat pe net si am vazut ca nu e interesanta ideea cu electricul pt a incalzi pe timp de vara,dureaza 4 ore sa incalzeasca apa la 45 grade.Deci ca sa faci dush iti trebuie 4 ore de asteptare? cred ca rezistenta electrica e pt a mentine apa la o temperatura cat timp doresti.
        eu cred ca o sa imi iau unul pe lemne si separat o sa montez un instant (ATMOR se numeste, costa 3 mil in brico store,din consuma cam mult cei drept 5kw /h , iti trebuie circuit de priza si siguranta separata de 25 A probabil si diferentiala) .


        revin la postul anterior si vreau sa spun ca am achizitionat in urma cu 3 zile acel instant atmor de care vorbeam si am fost ff dezamagit de el incat astazi l-am returnat (cu greu dar am luat banii inapoi pe el 300 ron). l-am instalat sub chiuveta dar din pacate ori era el defect ori nu face fata desii consuma ff mult 5,5kw/h nici macar pt spalatul mainilor,apa era decat calduta.
        Acum intentionez sa achizitionez in locul lui un ariston cu rezervor 15 l care va fi montat tot sub chiuveta.o sa revin cu post dupa achizitionare si proba.

        Comentariu

        • body76
          Membru
          • 18.nov.2008
          • 179

          #5
          Răspuns la: Alegere boiler lemne/electric

          Pentru iarna va recomand un boiler pe lemne de la Eltim. Aristonul acela e o jucarie din pacate. Si va incalzi foarte bine camera in care va fi instalat (cand veti face focul).

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3639

            #6
            Răspuns la: Alegere boiler lemne/electric

            Eu am spus ca nu se va incalzi camera pentru ca focul in boiler il faci odata pe zi (maxim 2) ce se intampla in rest cand nu faci focul in camera respectiva, va spun eu o sa fie rece.

            Comentariu

            Procesare...