Casa structura din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ar_logan
    Incepator
    • 13.nov.2005
    • 68

    #16
    Răspuns la: Casa structura din lemn

    Da si pe mine m-ar interesa niste postari cu evolutia in continuare a casei...pare super ok metoda aleasa...
    Spor in continuare sa ai...
    do what you like to do

    Comentariu

    • SanduC
      Membru
      • 02.iul.2012
      • 107

      #17
      Răspuns la: Casa structura din lemn

      Am ridicat si ceva ziduri exterioare ...noroc cu vremea buna

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00322.jpg 
Afișări:	1532 
Mărime:	333,2 KB 
ID:	605577 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00323.jpg 
Afișări:	1439 
Mărime:	284,6 KB 
ID:	605578 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00326.jpg 
Afișări:	1484 
Mărime:	270,7 KB 
ID:	605579 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00329.jpg 
Afișări:	1392 
Mărime:	189,5 KB 
ID:	605580 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00328.jpg 
Afișări:	1356 
Mărime:	320,2 KB 
ID:	605581

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1409

        #18
        Răspuns la: Casa structura din lemn

        Prinderea cadrelor de placa de beton , este in regula sa se faca asa ?

        Click image for larger version  Name:	detaliu framing2.jpg Views:	2364 Size:	491.8 KO ID:	606149

        Daca este bine , atunci pentru casa fara etaj , este suficienta prinderea la interval de 80 cm ?

        Click image for larger version  Name:	detaliu framing4.jpg Views:	3452 Size:	469.1 KO ID:	606157

        Ancora chimica cu bara filetata, sau conexpand ? Care prindere o considerati mai buna ? Multumesc .

        Comentariu

        • SanduC
          Membru
          • 02.iul.2012
          • 107

          #19
          Răspuns la: Casa structura din lemn

          Buna tuturor,
          abia ce am revenit de pe santier si am si intrat sa postez cu devotament si responsabilitate.

          Deocamdata sa adaaug ceva poze si apoi raspund si la comentarii.

          Click image for larger version  Name:	DSC00297.jpg Views:	1139 Size:	284.6 KO ID:	606218 Click image for larger version  Name:	DSC00350.jpg Views:	1219 Size:	170.5 KO ID:	606219 Click image for larger version  Name:	DSC00349.jpg Views:	1077 Size:	137.7 KO ID:	606220 Click image for larger version  Name:	DSC00342.jpg Views:	1166 Size:	175.6 KO ID:	606221 Click image for larger version  Name:	DSC00340.jpg Views:	1115 Size:	195.5 KO ID:	606222 Click image for larger version  Name:	DSC00339.jpg Views:	1148 Size:	234.6 KO ID:	606223 Click image for larger version  Name:	DSC00303.jpg Views:	1038 Size:	129.5 KO ID:	606224 Click image for larger version  Name:	DSC00299.jpg Views:	1011 Size:	263.6 KO ID:	606225 Click image for larger version  Name:	DSC00298.jpg Views:	933 Size:	245.9 KO ID:	606226

          Salut Doru_Marciuc,

          legat de intrebarile tale: vezi in poze ce am folosit eu pt ancorarea structurii de fundatie. In ce ma priveste , iti recomand totusi sa folosesti ancorele incastrate in armatura inainte de turnarea betonului cum am procedat eu.Au o rezistenta la smulgere mult mai mare decat un conexpand. Eu am asezat ancorele la fiecare capat de posta si la interval de 1.20m. in ce priveste conectorii in L eu unul nu folosesc, dar daca asta te va face sa consideri structura mai rigida si mai sigura, pt linistea ta foloseste-le, desi nimic nu a demonstrat pana acum ca ar aduce un plus dpdv structural.

          Si noi poze de pe santier dupa realizarea planseului

          Click image for larger version  Name:	DSC00357.jpg Views:	1014 Size:	257.9 KO ID:	606528 Click image for larger version  Name:	DSC00351.jpg Views:	1037 Size:	264.9 KO ID:	606529 Click image for larger version  Name:	DSC00352.jpg Views:	999 Size:	259.0 KO ID:	606530 Click image for larger version  Name:	DSC00353.jpg Views:	1048 Size:	276.6 KO ID:	606531 Click image for larger version  Name:	DSC00354.jpg Views:	997 Size:	301.5 KO ID:	606532 Click image for larger version  Name:	DSC00355.jpg Views:	943 Size:	275.9 KO ID:	606533 Click image for larger version  Name:	DSC00356.jpg Views:	979 Size:	299.1 KO ID:	606534

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2494

            #20
            Răspuns la: Casa structura din lemn

            Ce ai folosit pentru tratamentul lemnului?
            A fost facut inainte sau dupa montare.

            Comentariu

            • SanduC
              Membru
              • 02.iul.2012
              • 107

              #21
              Răspuns la: Casa structura din lemn

              nu tratez lemnul , il las sa se usuce natural

              Comentariu

              • doru_marciuc
                Living Legend
                Expert amenajari
                • 01.oct.2012
                • 1409

                #22
                Răspuns la: Casa structura din lemn

                Probabil , fanero se refera la protectia lemnului impotriva cariilor, insectelor si ciupercilor si la ignifugare .

                Comentariu

                • FocusSAN
                  Incepator
                  • 26.nov.2011
                  • 80

                  #23
                  Răspuns la: Casa structura din lemn

                  Foarte tare! Felicitari si spor la treaba! Acelasi plan am si eu, doar ca sub alta forma.
                  Nu stiu foarte multe despre metoda asta de construire, insa sunt foarte interesat sa aflu cat mai multe de la voi, cei cu mai multa experienta.
                  In prima faza, vroiam sa va intreb daca toata casa se prinde de fundatie, respectiv prin intermediul talpii de trasare, doar prin cuiele batute oblic prin podeaua parterului.
                  A doua intrebare este legata de formatul peretilor. Am vazut ca altii folosesc scanduri (sa le zic asa) orizontale intre cele verticale in schimbul aceleia oblice care strabate peretii. Este mai rezistenta solutia aleasa de dumneavoastra sau care este motivul pentru care ati ales aceasta metoda?

                  Astept cu nerabdare noutati si de ce nu si raspunsuri

                  Spor la treaba si vreme cat mai buna!

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2494

                    #24
                    Răspuns la: Casa structura din lemn

                    Postat în original de SanduC
                    nu tratez lemnul , il las sa se usuce natural
                    Adica faceti structura din lemn si o lasati sa se usuce natural?
                    Nu folositi substante ignifuge sau de alta natura pentru protectia lemnului?

                    Comentariu

                    • SanduC
                      Membru
                      • 02.iul.2012
                      • 107

                      #25
                      Răspuns la: Casa structura din lemn

                      nu folosesc nimic, las structura sa se usuce natural pana la anul

                      Postat în original de FocusSAN
                      Foarte tare! Felicitari si spor la treaba! Acelasi plan am si eu, doar ca sub alta forma.
                      Nu stiu foarte multe despre metoda asta de construire, insa sunt foarte interesat sa aflu cat mai multe de la voi, cei cu mai multa experienta.
                      In prima faza, vroiam sa va intreb daca toata casa se prinde de fundatie, respectiv prin intermediul talpii de trasare, doar prin cuiele batute oblic prin podeaua parterului.
                      A doua intrebare este legata de formatul peretilor. Am vazut ca altii folosesc scanduri (sa le zic asa) orizontale intre cele verticale in schimbul aceleia oblice care strabate peretii. Este mai rezistenta solutia aleasa de dumneavoastra sau care este motivul pentru care ati ales aceasta metoda?

                      Astept cu nerabdare noutati si de ce nu si raspunsuri

                      Spor la treaba si vreme cat mai buna!
                      Daca te referi la prinderea peretilor de planseu , eu o fac prin cuie prinse in postele care formeaza planseul(din 40 in 40) atat in perimetru cat si transversal.
                      Scandurile cele orizontale de care zici au de fapt un rol antincendiu mai degraba decat structural , cele oblice pe care le vezi si ma refer la cele permanente din structura peretilor, nu cele temporare care doar ancoreaza pereti pe perioada constructiei, deci cele permanente sunt oblice si au rolul de a impeiedica deplasarea peretilor in cazul unor forte laterale i.e. vant cutremure . pentru a fi eficiente aceste contravantuiri musai sa treaca peste cel putin 4 elemente verticale, puse in colturile peretilor si la mijloc , cand e vorba de pereti lungi, prinse cu cuie in talpa de jos si cele 2 de deasupra, si ca regula generala , necesare cam in orice perete din casa unde e posibil.

                      Comentariu

                      • FocusSAN
                        Incepator
                        • 26.nov.2011
                        • 80

                        #26
                        Răspuns la: Casa structura din lemn

                        Am inteles cum e cu cele orizontale si cele oblice. Am auzit la un moment dat ca le zicea contravanturi, dar nu eram sigur.
                        Cat despre prindere eu ma refeream la toata structura casei practic. Adica peretii sunt prinsi pe planseul beciului cu cuie, dar pe mine ma interesa planseul beciului cum e prins de fundatie. Talpa de trasare (daca am inteles eu bine) e prinsa cu suruburi direct de fierul beton din fundatie, insa casa e prinsa de aceasta talpa de trasare doar cu acele cuie batute oblic?
                        Multumesc mult pentru raspunsuri si cred ca nu sunt singurul care asteapta poze cu evolutia lucrarii

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1409

                          #27
                          Răspuns la: Casa structura din lemn

                          Mai sus , gasiti o varianta de prindere a talpii de trasare impreuna cu talpa inferioara a panoului si cu montantul , printr-un conexpand sau bara filetata (ancora chimica ) + coltar rigidizat , prin placă , de fundatie elevatie.
                          Varianta obisnuita este de a prinde talpa de trasare , de bare incastrate in beton si restul prinderilor prin cuie.
                          Ideala ar fi o combinatie intre cele doua , adica sa plantezi barele in beton exact pe locurile cerute ,dar asta este cam greu aici ...
                          Eu cred ca voi opta pentru prima varianta , chiar daca nu stiu prea multe despre ancorele chimice si pentru ca planseul va fi din BA.

                          Comentariu

                          • FocusSAN
                            Incepator
                            • 26.nov.2011
                            • 80

                            #28
                            Răspuns la: Casa structura din lemn

                            In cele doua scheme am vazut ca sunt prinsi peretii direct in fundatie, insa SanduC am vazut ca a prins talpa de trasare cu suruburi, insa restul casei este prinsa de fundatie doar cu cuie si mi se parea un pic cam putin mai ales ca este vorba de p+1.
                            Presupun ca au fost facute niste calcule si ceva studii, insa cand ma gandesc la cate solutii sunt acum pe piata nu ma pot abtine sa nu intreb daca nu se gaseste nici o alta mai sigura.
                            De exemplu: daca lasa berele filetate cu care a prins talpa casei mai lungi, astfel incat sa poata ajunge sa prinda si peretii, nu era mai bine?

                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC00326.jpg 
Afișări:	1676 
Mărime:	484,9 KB 
ID:	606573

                            Ce e cu rosu ar fi tijele cu saiba si piulita

                            Comentariu

                            • doru_marciuc
                              Living Legend
                              Expert amenajari
                              • 01.oct.2012
                              • 1409

                              #29
                              Răspuns la: Casa structura din lemn

                              Ceva ce ar putea lamuri situatia.


                              Daca veti observa , nu exista prea multe in afara de cuie , care probabil sunt corespunzatoare situatiei de lucru si puse unde trebuie. Nu am inteles de ce nu se folosesc holtzsuruburi ? Stie cineva ?

                              Comentariu

                              • FocusSAN
                                Incepator
                                • 26.nov.2011
                                • 80

                                #30
                                Răspuns la: Casa structura din lemn

                                Cred ca nu se folosesc fiindca sunt mai scumpe si dureaza mai mult sa le insurubezi decat sa bati un cui mai ales ca atunci cand construiesti la o casa cel mai probabil folosesti un pistol de cuie.
                                Si eu tot cu holsuruburi vreau sa o fac, dar doar in partile in care se merita (pereti portanti, grinzi, etc). La cei interiori, podea voi folosi tot cuie

                                Comentariu

                                Procesare...