+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 14 din 14

Subiect: 3 intrerupatoare intr-o instalatie

Re: 3 intrerupatoare intr-o instalatie

Citat Postat în original de mcristi78
    As dori sa montez 3 intrerupatoare pentru un bec, care sa se aprinda si sa se stinga din trei locuri diferite. Am inteles ca pentru acest lucru exista intrerupatoarele cap scara si cruce. As dori daca se poate cineva sa ma ajute cu o schema de trei intrerupatoare ( cred ca 2 cap scara si unul cruce ) pentru aprinderea si stingerea unui bec. Va multumesc foarte mult!
    Dacã vrei î-þi pot explica cu câte fire trebuie sã pleci din doza de legãturã spre fiecare aparat. Este bunã soluþia cu întrerupãtoare cap-scarã ºi cruce. Acelaºi bec îl poþi aprinde ºi stinge din câte puncte vrei tu. Dacã nu ai înþeles schemele anterioare spune-mi ºi-þi voi descri amãnunþit

Cum e cu releele pas cu pas ? sau cu teleruptoarele? Cum se monteaza: in doza sau in cutia cu sigurante? cum pleaca cablurile si unde (adica la intrerupatoare sau la bec). Am cautat pe net si am vazut diferite tipuri de teleruptoare: TLc, TLs, TLm... care sunt cele necesare pentru un singur bec (neon) si doua intreruratoare (pentru a evita intrerupatoarele cap scara si alte 2 cabluri intre cele 2 cap scara?)

Marturisesc ca nu sunt de specialitate, dar ca orice om incerc rezolv niste probleme cu forte proprii. Deci am o mare rugaminte sa vorbiti mai pe intelesul unui incepator la partea electrica.

Multumesc mult anticipat
    Cu stima,

Catalin

schema

O schema pentru n intrerupatoare de la care poti comanda aprinderea/stingerea unui bec, folosindu-se doar intrerupatoare duble cu cate 2 pozitii (nu stiu cum se cheama, si nici unde se gasesc) usor de inteles iti postez eu aici. Ideea e ca fiecare intrerupator poate schimba fazele intre ele, iar de la capatul sirului se culege un fir care-l duci la bec (celalalt fir al becului il duci la nul... sau faza... nu conteaza).
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	intrerup_400.jpg‎ 
Afișări:	7599 
Mărime:	7,4 KB
ID:		30959  

Buna schema Dane, are ceva in comun cu actionarea cu relee a inchiderii centralizate vacumatice.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Intrerupatoare tactile
    De laurianus în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 25.08.2012, 22:33
  2. Lipsa Nul de protectie intr-o instalatie electrica....
    De Habib în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 09.03.2010, 17:49
  3. Instalatie electrica intr-un beci de bloc
    De dorinlvd în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 39
    Ultimul post: 18.01.2010, 19:41
  4. Instalatie lumina cu mai multe intrerupatoare
    De julica în forumul Instalatii electrice, iluminat si electrocasnice
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 20.12.2009, 14:16
  5. Intrerupatoare