Casa cadre de beton si pereti din chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    Casa cadre de beton si pereti din chirpici

    Casa (veche) a parintilor mei se afla pe valea Mostistei, intr-un loc in care confectionatul chirpicilor e floare la ureche : apa, paie si pamant galben la discretie. As vrea sa fac o actiune care mi se pare foarte inteligenta : sa construiesc, stand in casa veche, o casa noua, langa ea, dupa care pe cea veche s-o demolez.
    Cea noua ar urma sa fie facuta din cadre, cu centuri si placi, de beton armat. Neaparat cu subsol luminat natural, pentru confort termic, parter, poate un etaj, poate mansarda locuibila, iar peretii, tineti-va bine, din chirpici ! E chiar atat de nebuneasca ideea ? Stie cineva, referitor la temutul K (coeficient de transfer termic, W/m²K), daca cel al chirpicului este cel mai bun versus caramida/boltar/BCA ? Am rascolitul google-ul si nu am gasit ! Ar mai fi necesara la o astfel de realizare o izolare termica a peretilor exteriori (as face doar pe zona de beton !) ? Cum s-ar finisa pe exterior, cu materiale moderne, daca nu fac izolare termica, o astfel de structura ? Nu-mi spuneti sa bat cuie in chirpic, sa tencuiesc, sa..., ca dau in benga! Dar pe interior (fara gips-carton, ca nu se mai justifica financiar nebunia!) ?
    Va rog sa ma iertati ca va retin cu aiureli, astept ca cineva pregatit sa ma spulbere sau ma incurajeze !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !
  • alone_frank
    Membru
    • 06.feb.2012
    • 138

    #2
    Răspuns la: Idee creata : casa din cadre de beton, umplute cu chirpici

    Ideea Dvs nu este rea dar nu inteleg daca doriti o structura extrem de rezistenta inchisa ieftin ( nu merita efortul doar pentru asta )
    ori o casa ieftina construita prin metoda traditionala care sa fie mai sigura din punct de vedere strcutural.
    Constructiile din chirpici incep sa fie redescoperite de ecologisti si sunt o gramada de proiecte realizate
    din care va puteti inspira , dar si observa ca nu folosesc structuri de beton adiacente.
    Acum eu ma pot gandi la 3-4 puncte in care s-ar putea imbunati o asemenea casa , incepand cu realizarea unor pereti armati ( nu cu metal)
    si pana la incercarea de a pune aditivi moderni in compozitia chirpiciului pentru in speranta ca poate ii scadeti sensibilitatea la apa
    Nu este chiar un domeniu in care sa se fi cercetat dar experimente se pot realiza.

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      #3
      Răspuns la: Casa din cadre de beton si zidarie din chirpici

      Ideea unei structuri de rezistenta din beton armat este impusa de concepul general al cladirii : subsol locuibil, unu-doua dormitoare si un WC, (in zona apa freatica este foarte jos, la cca 22m, deci nu ar fi pericolul inundarii pe acesata cale) care ar asigura confort termic vara si iarna cu cheltuieli minime, peste care as catara un nivel : bucatarie, baie, living, caci o bucatarie la subsol mi se pare ceva cam exotic si nepractic. Ori mi se pare critic sa catar un nivel peste subsolul ala mizand ca rezistenta doar pe chirpic. N-am auzit de armarea unor pereti din chirpici, iar cu aditivatul, oricat de performanti ar fi aditivii moderni, pana la urma tot un pamant friabil e !
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • alone_frank
        Membru
        • 06.feb.2012
        • 138

        #4
        Răspuns la: Casa din cadre de beton si zidarie din chirpici

        Doar pentru compartimentari sa folositi chirpici dupa ce folositi cadre de beton chiar nu are rost si e pacat mai ales dpdval valoarii imobiliara finala.

        De dragul discutiei va sugerez :
        Paiele/Parul de cal = armare cu ce le putem inlocui din tehnologia moderna de constructii ???
        Lutul uscat la scoare = prin cresterea temperaturii de uscare ( doar cu ajutorul soarelui ) ce imbunatatiri ale calitatilor mecanice ce obtin ??
        Ce aditivi sunt folositi in industria ceramica frecvent si sunt ieftini ( in strainatate se folosesc la tevile de canalizare ) ar putea fi folositi ?
        Ce parere aveti despre o structura exterm de usoara de genul celor folosite in asia pentru constructii temporare de locuit in combinatie cu inchidere de chirpici ?

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          #5
          Răspuns la: Casa din cadre de beton si zidarie din chirpici

          1.De ce nu are rost umplerea cadrelor de beton cu chirpici ? Valorea imobiliara finala nu ma intreseaza !
          2.Ei da, din cauza ideii asteia, cu armarea chirpicului cu materiale moderne in loc de paie (sau par de cal, am inteles bine? Pasta n-o stiam !) nu pot sa dorm !
          3.Nu stiu nimic despre structurile alea extrem de usoare din Asia !
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • alone_frank
            Membru
            • 06.feb.2012
            • 138

            #6
            Răspuns la: Casa din cadre de beton si zidarie din chirpici

            Se pare ca nu stiti cam multe despre structuri / cum lucreaza ele la efort si in timp /distributia sarcinilor / eforturi si multe altele (sau chirpici)... iar pe mine sa discut
            despre structuri mausoleice NU ma intereseaza deaorece este contraproductiv. Va doresc spor la treaba si va doresc sa va plesneasca biciul din chirpici.

            Comentariu

            • mesterX
              Incepator
              • 11.iun.2012
              • 60

              #7
              Răspuns la: Casa din cadre de beton si zidarie din chirpici

              Eu nu prea sunt adept al chirpicului, in pamant am sa stau cand o veni vremea

              Daca nu as folosi BCA cred ca as face cum am vazut undeva si mi-a placut ideea. Un gratar de lemn, pe el au pus polistiren expandat de 10, adeziv, plasa fibra. adeziv ...si asta e tot peretele. Pe interior cred ca au folosit rigips, eu as folosi din ala rezistent la foc ca e rezistent si ieftin.

              Comentariu

              Procesare...