Beton hazna

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anghelradumihai
    Incepator
    • 15.apr.2012
    • 16

    Beton hazna

    Buna ziua. ne-am apucat recent de o hazna 4x3x3,destul de mare. pereti vor fi din beton armat cu plasa de buzau de 4. grosime totala 10cm.am auzit de niste aditivi care se toarna in betoniera,,pentru impermeabilizare, cel mai am bun am inteles ca este apa de sticla.daca cunoaste cineva unde gasesc si ce cantitate se foloseste? multumesc anticipat
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12202

    #2
    Răspuns la: Beton hazna

    Nu cred ca este nevoie de aditivarea betonului , dar :
    La 4x3x3 dimensiunea , o plasa de 4 si 10 cm grosimea betonului , va RISCATI .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • anghelradumihai
      Incepator
      • 15.apr.2012
      • 16

      #3
      Răspuns la: Beton hazna

      sa-l torn mai gros, va referiti? si totusi daca aveti cunostinta de apa asta de sticla vas fi recunoscator

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Răspuns la: Beton hazna

        http://hidroizolatii.afacereamea.ro/radfloor.php / apa de sticla intr-o prezentare mai " sic " !
        http://hidroizolatii.afacereamea.ro/radfloor.php / aici este si un pdf.
        Singura mea experienta este cu tratarea unei tencuieli prin pensulare . Nu cunosc cum se prepara betonul .
        Eu , care am folosit hazna , si nu din beton ci din boltari tencuiti , pot sa va spun ca Nu este nevoie de acest tratament . Nu se intimpla nimic . In exploatare , startul de mizerie care se depune ca o mizga pe perete , este cel mai bun tratament .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #5
          Răspuns la: Beton hazna

          Depinde totusi de caracteristicile solului, poate fi necesara o hidroizolare pentru a nu patrunde apa din exterior.
          Puteti utiliza beton normal dar sunt necesare solutii de hidroizolare exterioara sau interioara.

          Comentariu

          • anghelradumihai
            Incepator
            • 15.apr.2012
            • 16

            #6
            Răspuns la: Beton hazna

            cum pot calcula cati metri cubi de beton imi intra la dimensiunile astea 4L x 3l x 3h grosime pereti 15 cm?

            Comentariu

            • PowerMC
              Administrator
              • 02.mai.2007
              • 2237

              #7
              Răspuns la: Beton hazna

              Calculati volumul peretilor si aflati consumul de beton, in mc.
              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

              Community Manager MC

              Comentariu

              • anghelradumihai
                Incepator
                • 15.apr.2012
                • 16

                #8
                Răspuns la: Beton hazna

                4 x 3 x 3= 36 metri cubi are toata gaura,,dar eu torn decat pereti de 15 cm grosime

                Comentariu

                • mihnei
                  Incepator
                  • 07.aug.2012
                  • 9

                  #9
                  Răspuns la: Beton hazna

                  Adaugati eventual siliciu. Cam un kilogram la metru cub. Sau folositi o clasa de beton superioara, minim C20/25 care satisface o impermeabilizare de P8/10. Insemnand ca la o presiune a apei de 8 bari (nu va fi niciodata cazul la Dvs) apa va patrunde 10 centimetrii.

                  Comentariu

                  • mihnei
                    Incepator
                    • 07.aug.2012
                    • 9

                    #10
                    Răspuns la: Beton hazna

                    Si mai important. Nu va luati dupa mesteri...care o sa va zica sa nu turnati beton pe fundul ei...sau sa faca gauri in lateralele ei. la prima ploaie se va umple...

                    Comentariu

                    • anghelradumihai
                      Incepator
                      • 15.apr.2012
                      • 16

                      #11
                      Răspuns la: Beton hazna

                      Cu gaurile pe laterale am inteles,dar daca pe fundul ei pun pietre pentru infiltrare peste pamant in loc de beton?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #12
                        Răspuns la: Beton hazna

                        Si mizeria unde credeti ca se duce in acest caz? Direct in panza freatica ...
                        In acest caz ma intreb de ce sa mai betonati peretii!
                        Solutia corecta est eutilizarea unei fose sau stratii de tratare ape uzate, restul gaurilor in pamant sunt doar haznale.
                        Un compartiment betonat, etans este o solutie de compromis ce poate functiona dar necesita vidanjare periodica, la intervale relativ scurte de timp.

                        Comentariu

                        • sovignon
                          Membru
                          • 22.oct.2014
                          • 126

                          #13
                          Răspuns la: Beton hazna

                          acest tip de fosa, hazna, se poate acoperi cu pamant, cca 15 cm? nu intra apa prin capacul din beton? Si, de asemenea, ii trebuie aerisire?

                          Comentariu

                          • intransingentul
                            Living Legend
                            • 26.iul.2012
                            • 1006

                            #14
                            Răspuns la: Beton hazna

                            Postat în original de sovignon
                            acest tip de fosa, hazna, se poate acoperi cu pamant, cca 15 cm? nu intra apa prin capacul din beton? Si, de asemenea, ii trebuie aerisire?
                            Acest tip de fosa - hazna , nu se poate acoperi cu pamant si nici nu ii trebuie aerisire,pt ca ea nu trebuie sapata, nu trebuie sa mai existe in secolul asta.
                            e depasita- noi suntem depasiti si nu vrem sa recunoastem
                            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                            Comentariu

                            • agentul007
                              Incepator
                              • 15.ian.2016
                              • 34

                              #15
                              Răspuns la: Beton hazna

                              Postat în original de sovignon
                              acest tip de fosa, hazna, se poate acoperi cu pamant, cca 15 cm? nu intra apa prin capacul din beton? Si, de asemenea, ii trebuie aerisire?
                              Va intereseaza acest subiect?
                              Au trecut 6 ani.
                              Nu cred ca doriti sa faceti acest tip de HAZNA, nu merita,cautati sa faceti o fosa septica cu drenaj.
                              Nu costa mult, dar merita toata investitia , in 10 -15 ani nu aveti nici o problema cu evacuarea fecalelor.

                              Comentariu

                              Procesare...