Imbunatatire semnal TV

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alinsul
    Incepator
    • 17.feb.2012
    • 7

    Imbunatatire semnal TV

    sal.am cumparat un apartament intro vila in care am in fiecare camera prize pt cablu.cind m_am conectat la cablu televizoru merge dar semnalu este cam slab .ma intereseaza cum pot ombunatati semnalu tv sa se vada oglinda.cablu nu stiu de unde este legat ideea este ca merge.
  • alinsul
    Incepator
    • 17.feb.2012
    • 7

    #2
    Răspuns la: inbunatatire semnal tv

    P.S. am incercat cu amplificator de semnal din comert da nu a dat nici un randament

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Răspuns la: inbunatatire semnal tv

      Prima oara trebuie sa vorbiti cu cineva de la furnizorul de cablu . Poate este nevoie de schimbarea cablului spre casa sau marirea semnalului . Ulterior vedeti ce se poate face in interior , dar de regula ei va propun schimbarea si a cablui interior cu unul mai bun , schimbarea distribuitoarelor ...eu zic sa mergeti pe mina lor .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • alinsul
        Incepator
        • 17.feb.2012
        • 7

        #4
        Răspuns la: inbunatatire semnal tv

        da nu pot sa instalez la intrarea in aprtament nici un resiaiver sau ceva pt imbunatatirea calitati semnalului

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: inbunatatire semnal tv

          Cum spunea si Mircea G, ar trebui pentru inceput sa vedeti de ce vi se intampla acest lucru (cel referitor la pierderea intensitatii semnalului). Cei mai in masura pentru inceput sa faca asta sunt cei care va furnizeaza semnalul tv deoarece au aparatura necesara masurarii intensitatii semnalului. Dupa aceia, puteti sa luati masuri.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            Răspuns la: inbunatatire semnal tv

            aceasta problema am avut-o si eu, cei de la firma de cablu au aruncat vina, ba pe cablu int, ba pe distribuitoare, ba pe prize....
            am montat la intrarea in casa un amplificator ATV905XT, care a imbunatatit foarte bine semnalul.

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1164

              #7
              Răspuns la: inbunatatire semnal tv

              ------------exact..asa si la mine ,..am aceasta problema...si am spus aceasta, la sefi....dar nu sa rezolvat nimic...
              Ce trebuie sa fac???'

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Răspuns la: inbunatatire semnal tv

                Postat în original de nicu78
                ..................am aceasta problema...si am spus aceasta, la sefi....dar nu sa rezolvat nimic...
                Ce trebuie sa fac???'
                Poate aici este problema . Ati vorbit cu sefii !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #9
                  Răspuns la: Imbunatatire semnal TV

                  Pai normal ca am vorbit cu sefii...adica cu electricianul.
                  Problema este , cum spunea si colegul de mai sus, dau vina unii pe altii.
                  Dar totusi eu as merge pe mina electricianului. A lucrat cu un cablu bun ....separat in fiecare camera.
                  Eu zic ca problema este de la firma de cablu, si unde mai pui , ca dispare si semnalul, luna asta iam chemat deja de 3 ori.
                  Credca este o singura solutie, sa ma schimb de la firma de cablu, sau sa caut un meserias sa imi puna o antena parabolica ,sa fiu independent de ei.
                  Numai ca am o problema acuma, trebuie sa astept un an , pina expira contractul...

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Răspuns la: Imbunatatire semnal TV

                    Cand au venit i-ati pus sa va arate masuratorile semnalului si sa le consemneze in fisa de interventie? V-au lasat o copie dupa aceasta?
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Imbunatatire semnal TV

                      Cel mai corect ca sa stiti o treaba este sa conectati un televizor direct pe cablul care intra in casa si sa vedeti care este situatia acolo. In functie de esta va puteti da seama daca problema este din casa sau de la furnizor.

                      @alinsul - un pic de atentie la formularea mesajelor si la semne de punctuatie nu ar strica ca sa intelegem si noi mai usor ce doresti sa ne comunici.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 442

                        #12
                        Răspuns la: Imbunatatire semnal TV

                        O solutie ar fi sa montati doar conectori metalici atat in spliter cat si pentru conexiunea la TV. In caz ca se poate incercati cu trasee directe de la conexiunea principala pana la fiecare TV. Spliterele trebuie sa fie achizitionate din magazine de specialitate nu de prin obor.
                        O alta solutie ar fi sa chemati pe cineva de la firma de cablu si sa-i dati vreo 50-100 leis a rezolve problema "dupa program".
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        Procesare...