Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ucenicul_nucea
    Incepator
    • 30.apr.2012
    • 16

    Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

    Buna ziua. Haideti sa facem un top 5 al marcilor de scule electrice pentru bricolaj. Evident cele mai scumpe sunt cele mai bine, dar sunt si scule accesibile ca pret care isi fac treaba. Asa cum sunt si marci care efectiv nu trebuiesc luate in seama datorita calitatii foarte scazute. Vorbim aici de scule pentru diverse lucrari casnice, nu pentru activitati intensive si profesionale. Daca se poate la anumite marci sa exemplificati si foarte scurt.

    Propun sa luam in calcul marcile cele mai raspandite prin magazine: bosch, makita, black&decker, skill, panzer, hobby, einhell, budget...

    O sa incep eu:

    1.Makita (am folosit un ciocan rotopercutor cu rotor vertical in cel mai intensiv mod posibil si nu a dat nici cel mai mic rateu, intra spiralul de 8 in beton ca si cand era bca)
    2.Bosch
    3.Black&Decker
    4.Einhell (ciocan rotopercutor cu rotor orizontal nu reusea sa dea in beton o gaura de 8mm, pe cand unul cu rotor vertical isi face treaba ok, la fel si ferastraul pendular ifi face treaba)
    5.Skill (am inteles ca este o marca bosch destinata bricolajului)

    Am auzit si despre Budget ca sunt acceptabile, in schimb panzer ar fi sub orice critica.
    De Hilti si Dewalt nu stiu ce sa zic, nu am folosit niciodata o astfel de scula.
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6360

    #2
    Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

    Hilti este "crème de la crème", nu cred că se justifică (financiar) folosirea acestei mărci doar pentru bricolaj.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      #3
      Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

      Parerea mea e ca Makita, Bosch Albastru, Hilti, DeWalt, Metabo nu ar trebui incluse in categoria bricolaj. Ci intr-o categorie profi.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • Yoocris
        Incepator
        • 28.nov.2012
        • 13

        #4
        Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

        Cand spui bricolaj, banuiesc ca te referi la activitati hobby, trebuir marunte pe langa casa, nu la utilizarea pe santier, in aceasta idee, nu vad ce cauta marci profesionale pe acolo.

        Topul meu personal ar fi urmatorul:
        1. Bosch verde - bune ca putere, fiebilitate, insa nejustificat de scumpe, intrucat faci lejer trecerea la Makita, Hitachi si chiar Bosch albastru.
        2. Black&Decker - cam aceeasi poveste cu Bosch verde
        3. Skil - foarte bune la fiabilitate si destul de ieftine (folosesc intens de 5 ani scule Skil fara sa fi avut vreodata nici cea mai mica problema), insa lipsa vizibila de putere/cuplu fata de Bosch verde.
        4. Stern - foarte ieftine, putere suficienta, gama diversificata insa cam firave din punct de vedere al electronicii, insa acest lucru este si un avantaj intrucat se pot repara "in casa" (mai fortoase chiar decat Skil, pe alocuri), in schimb probleme cu service-ul (unul singur in toata tara, daca se strica, ai terminat cu unealta).
        5. Einhell - puternice, service mai accesibil, insa cam prea greoaie si cu probleme de fiabilitate (din folosirea si observarea lor pe la vecini).

        Nu cunosc uneltele de la Panzer, cu exceptia unui rotopercutor care acum e vreo 200lei si de care niste instalatori cu care am interactionat sunt foarte multumiti, mie mi-au dat gaura pentru centrala in placa de beton armat, cu carota. De asemenea toate trecerile prin pereti de beton chiar si de 40cm grosime le-au dat (pana la 28mm pentru tevile de "25") tot cu acesta, depasind specificatiile de atentionare ale producatorulkui. Am ramas profund uimit, insa m-au linistit asigurandu-ma de fiabilitatea sculei.
        De asemenea nu cunosc uneltele Budget, si nici pe cele mai de Doamne-ajuta de la Maktec.

        Comentariu

        • felishvet
          Incepator
          • 22.sep.2007
          • 98

          #5
          Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

          sincer nu prea inteleg ce inseamna doamne ajuta la maktec! e marca hobby de la makita si sunt mai bune decat skil. de fapt sunt copiate de la modelele profesionale dar au compromisuri ex infasurarea rotorica k sa fie la pret mic. pentru cine face bricolaj intens(macar o data la sapt) ii recomand makita . accesibile ca pret, servisare si tin mult daca ai grija de ele.

          Comentariu

          • Yoocris
            Incepator
            • 28.nov.2012
            • 13

            #6
            Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

            Maktec sunt mai de Doamne-ajuta comparativ (cel putin ca impresie) decat Einhell, Stern, Budget, etc., insa acum sa nu le ridicam in slavi, la ce preturi (mai ales la cele cu acumulatori) au si ce performante, gasesti lejer Bosch albastru mai ieftine la anumite categorii...

            Comentariu

            • todorovicim
              Membru
              • 31.dec.2010
              • 181

              #7
              Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

              Postat în original de Yoocris
              Cand spui bricolaj, banuiesc ca te referi la activitati hobby, trebuir marunte pe langa casa, nu la utilizarea pe santier, in aceasta idee, nu vad ce cauta marci profesionale pe acolo.

              Topul meu personal ar fi urmatorul:
              1. Bosch verde - bune ca putere, fiebilitate, insa nejustificat de scumpe, intrucat faci lejer trecerea la Makita, Hitachi si chiar Bosch albastru.
              2. Black&Decker - cam aceeasi poveste cu Bosch verde
              3. Skil - foarte bune la fiabilitate si destul de ieftine (folosesc intens de 5 ani scule Skil fara sa fi avut vreodata nici cea mai mica problema), insa lipsa vizibila de putere/cuplu fata de Bosch verde.
              4. Stern - foarte ieftine, putere suficienta, gama diversificata insa cam firave din punct de vedere al electronicii, insa acest lucru este si un avantaj intrucat se pot repara "in casa" (mai fortoase chiar decat Skil, pe alocuri), in schimb probleme cu service-ul (unul singur in toata tara, daca se strica, ai terminat cu unealta).
              5. Einhell - puternice, service mai accesibil, insa cam prea greoaie si cu probleme de fiabilitate (din folosirea si observarea lor pe la vecini).

              Nu cunosc uneltele de la Panzer, cu exceptia unui rotopercutor care acum e vreo 200lei si de care niste instalatori cu care am interactionat sunt foarte multumiti, mie mi-au dat gaura pentru centrala in placa de beton armat, cu carota. De asemenea toate trecerile prin pereti de beton chiar si de 40cm grosime le-au dat (pana la 28mm pentru tevile de "25") tot cu acesta, depasind specificatiile de atentionare ale producatorulkui. Am ramas profund uimit, insa m-au linistit asigurandu-ma de fiabilitatea sculei.
              De asemenea nu cunosc uneltele Budget, si nici pe cele mai de Doamne-ajuta de la Maktec.
              Salut.Yoocris te rog mult sa-mi spui unde este in tara service pt.scule Stern...Multumesc...

              Comentariu

              • Yoocris
                Incepator
                • 28.nov.2012
                • 13

                #8
                Răspuns la: Top 5 marci scule electrice pentru bricolaj

                Partea buna cu Stern-urile este ca gasesti piese de schimb pe toate drumurile, pe la micii comerciantii din bazar care dezmembreaza frecvent si vand asa. In plus, reparatiile la electronica sculelor se poate face lesne de orice electrician, au piese modeste, ieftine, pe care le gasesti peste tot.
                Ultima editare de PowerMC; 01.dec.2012, 22:10. Motiv: eliminare pasaj publicitar

                Comentariu

                Procesare...