Alegere tip rezervor WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mada_19
    Incepator
    • 19.sep.2012
    • 1

    Alegere tip rezervor WC

    Buna,
    nu ma pot decide la tipul rezervorului pt wc: incorporat (incastrat) sau cel normal (inafara)?
    Imi poate spune cineva care sunt avantajele si dezavantajele pentru ambele tipuri?
    Si pentru care varianta ati opta voi?

    Multumesc
    8
    incorporat
    25,00%
    2
    inafara
    75,00%
    6

    Sondajul a expirat.

  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 890

    #2
    Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

    -indiferent pt. care varianta vei opta, este foarte important sa alegi unul de calitate si care sa aiba obligatoriu 2 butoane.
    -la rezevorul incastrat trebuie sa gandesti posibilitatea de a avea acces (pt. eventuale reparatii) fara sa trebuiasca sa folosesti ciocanul (la spartul faiantei). Oricand se poare strica ceva si ai nevoie de acces. De acces la rezervor mai ai nevoie si pentru intretinere, nu uita ca in orice rezervor se va face mucegai (in cateva luni cel mult), si daca nu ai cum sa-l cureti o sa ajunga sa-ti curga apa cu mucegai in WC, lucru foarte neplacut d.p.d.v. vizual.
    -la prima vedere principalele diferente dintre WC-ul clasic si cel cu rez. incastrat sunt cele estetice si cele legate de gabarit, cele clasice ocupand in general mai mult spatiu.
    -cele incastrate in principiu sunt mai silentioase, dar nu-i obligatoriu fiindca si unul ceramic de calitate va fi foarte silentios.
    -daca nu ai acces la ele, la rezervoarele incastrate NU vei putea sa folosesti dezinfectante pt. rezervor si, desi nu pare la prima vedere, acesta este un dezavantaj major, fiindca dezinfectanetele acelea mari din plastic, tip butelie (cat o cana) care se pun in rezervor, sunt de departe cea mai inteligenta inventie din domeniul dezinfectantelor pt. WC. Il pui in rezervorul WC-ului si poti sa tragi apa de sute de ori iar apa o sa fie de fiecare data frumos si puternic colorata (verde, albastra, mov, etc.) iar restul avantajelor nu le mai enumar dar le stie orice persoana care nu apeleaza la servitori ca sa-i curete WC-ul.
    -la un WC de calitate reumplerea rezervorului trebuie sa se faca rapid si cu zgomot minim.
    -scurgerea apei din rezervor in WC trebuie sa se faca intr-un mod foarte bine calculat si aici este o diferenta enorma intre un WC prost si unul de calitate. La un WC bun se foloseste foarte putina apa (aprox. 1/2 rezervor pt. butonul mare si cam 1/5 din rezervor pt. cel mic) dar cu toate astea nu vei fi nevoit niciodata sa tragi apa de doua ori, fiindca WC-ul se curata foarte bine de la prima apasare.
    -la un WC de calitate nu o sa ai neplacuta surpriza ca acesta sa stropeasca in afara vasului WC-ului desi apa vine cu mare viteza, ca sa poata spala bine.
    -nu generalizez dar, din experienta mea, n-am vazut nici un WC cu rezervor incastrat care sa spele vasul WC-ului atat de bine ca unul de calitate de tip clasic, dintr-o singura apasare.
    -un WC de calitate nu o sa se infunde chiar daca s-a folosit mai multa hartie igienica, si asa cum am spus nici nu trebuie sa tragi apa de doua ori.
    Ultima editare de coretweaker; 19.sep.2012, 13:08.

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1164

      #3
      Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

      Eu mam hotarit la unul tip clasic de calitate.
      Dar aici e problema , ca nu stiu care sint de calitate, stiu o sa-mi spuneti , carei mai scump, dar totusi , cine poate sa-mi spuna ceva marci de WC eceuri.....

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

        Pina acum singurul care m-a convins cu rezistenta - Laguna Vision- .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 890

          #5
          Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

          Ok, eu iti recomand modelele superioare de la "SanIndusa". A nu se confunda cu alte marci care au silaba "SAN" in denumire, fiindca exista destule pe piata. Sanindusa este o marca portughezo-spaniola de foarte buna calitate.
          De la ei sunt foarte bune si modelele cele mai ieftine dar calitatea creste vizibil la modelele de pret mediu sau mare. Eu am in ambele bai WC-uri si chiuvete de la ei si sunt foarte multumit. Am atasat in poza modelul Jade, pe care eu il am in baia mare. WC-ul vine echipat cu absolut tot ce este necesar, adica mecanism (de calitate) pt. rezervorul de apa, garnitura dintre WC si rezervor (dintr-un burete special) si capac original. Garnitura aceea din burete dens este extrem de importanta, fiind de departe cea mai desteapta solutie pentru a te asigura ca poti sa montezi foarte usor rezervorul si-n acelasi timp ca pe acolo n-o sa-ti curga niciodata vreo picatura de apa (cine a montat vreodata un WC de calitate proasta, stie exact despre ce vorbesc). Rezervorul vine cu mecanismul gata montat si calibrat.
          Legat de design, Sanindusa are mai multe modele in gama, alegi dupa gustul tau.
          Fișiere Atașate
          Ultima editare de coretweaker; 19.sep.2012, 17:57.

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

            AHA am inteles...VA MULTUMESC FRUMOS,...deci ca sa lamurim aceasta problema , daca merg la dedeman, praktiker sau baumax , gasesc aceste modele ...sau mai bine zis , aceste marci...ca de multe ori cind le zic la baietii de acolo dau din umeri ... zic ca nu au auzit de asa ceva.
            De exemplu , tot de aici de pe forum un coleg ma trimis sa iau niste lustre frumoase de la aceste supermercate , si ei spuneau ca nici nu au auzit de asa ceva ...

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

              La Dedeman gasesti acel tip de rezervor Laguna , iar ca vase de wc iti recomand Mondial . Mondial este foarte bun , nu se ingalbeneste , nu apar microfisuri ... Si daca ajungi acolo baga un ochi si la capacele de wc pt stresati ( SOFT CLOSE ), adica se inchid singure fara sa se trinteasca .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • nicu78
                Living Legend
                • 25.mar.2010
                • 1164

                #8
                Răspuns la: Alegere tip rezervor WC

                Aha , am inteles, de Mondial mia spus si meseriasul meu ...chiar am vazut la aceste supermercate, si chiar nu sint scumpe.
                De capace , chiar vroiam sa discutam despre asta ...domnilor , am fost pe la niste prieteni sau chiar neamuri ...mergeam la WC...ca tot omul ...si trebuia sa-l tin cu mina ca nu statea sus. Chestia asta chiar ma enerveaza , si iam spus mesriasului despre treaba asta . Bine meseriasul mia spus de ce se intimpla chestia asta,

                Comentariu

                Procesare...