Probleme incalzire casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • claudiupadure
    Incepator
    • 06.oct.2009
    • 1

    Probleme incalzire casa

    Buna ziua,

    Este vorba de o casa parter si etaj mansardat. Problema este ca nu se incalzesc caloriferele foarte bine asa cum se intampla la parter. Un calorifer de la etaj chiar nu vrea sa se incalzeasca deloc.
    Am incercat sa mai inchid un pic returul unora de la etaj care cat de cat se mai incalzesc dar fara rezulate.
    Au fost montate de curand robineti termostati dar nu cred ca asta ar fi problema deoarece si inainte de a fi montati acesti robineti, caloriferele respective tot nu prea se incalzeau.
    Cineva "mai de specialitate" mi-a spus ca o solutie ar fi sa-mi montez un fel de pompa la etaj pe ultimul calorifer in asa fel incat sa ajute la circulatia apei din instalatie.
    Va rog sa ma sfatuiti ce este mai bine de facut.
  • Neluc
    Membru
    • 14.sep.2009
    • 216

    #2
    O pompa suplimentara de circulatie pe retur la capat de coloana,in caz ca puterea centralei se potriveste cu suprafata de incalzit dar aveti traseul lung la inst.
    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Re: Apa din calorifere nu ajunge si la etaj.

      Postat în original de claudiupadure
      [...]
      Cineva "mai de specialitate" mi-a spus ca o solutie ar fi sa-mi montez un fel de pompa la etaj pe ultimul calorifer in asa fel incat sa ajute la circulatia apei din instalatie.
      Va rog sa ma sfatuiti ce este mai bine de facut.
      Nu cred ca era "mai de specialitate" ...
      Este clar ca instalatia este dezechilibrata d.p.d.v. hidraulic si ar trebui, intii, sa se vada cu cit sint dezavantajate (hidraulic, adica) caloriferele de la etaj si abia dupa aceea intervenit. O pompa pe retur sau le etaj este o incercare "pe genunchi" si are 50% sa rezolve problema deci ai sansa sa intri in alte incurcaturi. Ce te faci daca pui pompa pe traseul de sus si il defavorizezi pe cel de jos?!? Ce te faci daca pui pompa pe retur si nu se schimba nimic, nimicut?
      Un proiectant te poate ajuta.

      Comentariu

      • konstantin
        Incepator
        • 15.oct.2012
        • 3

        #4
        Răspuns la: Re: Apa din calorifere nu ajunge si la etaj.

        Salutare.
        As vrea si eu o explicatie si/sau un sfat. M-am mutat la casa (parter + etaj + mansarda) si tocmai am pus in functiune pentru prima data centrala de 32Kw. Mentionez ca instalatia este facuta cu distribuitori pe fiecare etaj, avand robineti individuali tur-retur pentru fiecare calorifer in parte, si cu aerisitoare pe capatul distribuitorului (tur si retur). Desi consider ca am executat corect aerisirea caloriferelor, problema cu care ma confrunt este aceea ca 2 calorifere de la etaj si unul din mansarda nu se incalzesc deloc (practic ultimele 3 calorifere ale coloanei de la etaj). Singurul mod prin care am reusit totusi sa le fac sa se incalzeasca a fost sa inchid complet toti robinetii dinaintea acestora din distribuitor, sistand astfel incalzirea celorlalte spatii de la etaj si trimitand apa fierbinte fortat doar pe acestea in cauza. Mai mentionez ca centrala este setata pe 65*C si ca in distribuitorul respectiv apa fierbinte ajunge pe tur fara probleme pana in capat la robinetii aferenti acestor 3 calorifere, doar ca nu ajunge si la robinetii de tur al caloriferelor, in consecinta cele 3 retururi din distribuitor sunt complet reci. Aveti vreo sugestie va rog? Multumesc. Cu stima

        Comentariu

        • konstantin
          Incepator
          • 15.oct.2012
          • 3

          #5
          Probleme incalzire calorifere capat coloana

          Salutare.
          As vrea sa elucidam problema neincalzirii si/sau a incalzirii partiale a caloriferelor din capatul coloanei.
          In cazul meu este vorba despre o casa nou construita (parter + etaj + mansarda) si tocmai am pus in functiune pentru prima data centrala de 32Kw. Mentionez ca instalatia este facuta cu distribuitori pe fiecare etaj, avand robineti individuali tur-retur pentru fiecare calorifer in parte si cu aerisitoare pe capatele distribuitorului (tur si retur). Desi consider ca am executat corect aerisirea caloriferelor, problema cu care ma confrunt este aceea ca 2 calorifere de la etaj si unul din mansarda nu se incalzesc deloc (practic ultimele 3 calorifere ale coloanei de la etaj). Mai mentionez ca centrala este setata pe 65*C si ca in distribuitorul respectiv apa fierbinte ajunge fara probleme pana in capatul turului la robinetii aferenti acestor 3 calorifere, doar ca nu ajunge si la robinetii de tur al caloriferelor, in consecinta cele 3 retururi din distribuitor sunt complet reci.
          Si totusi, singurul mod prin care am reusit sa le fac sa se incalzeasca (incercand variante macar de dragul de a le vedea calde) a fost sa inchid complet toti robinetii dinaintea acestora din distribuitor, sistand astfel incalzirea celorlalte spatii de la etaj si astfel trimitand fortat apa incalzita doar pe acestea in cauza. Cand revin la situatia fireasca de a redeschide din distribuitor celelalte calorifere, chiar si partial, atunci problema neincalzirii revine la ultimile trei, practic ma intorc de unde am plecat.
          Aveti va rog vreo explicatie/sugestie? Multumesc. Cu stima.

          Comentariu

          • puiubalas
            Incepator
            • 29.mai.2010
            • 3

            #6
            Răspuns la: Probleme incalzire casa

            inchide aproape de tot robinetii de retur de la distribuitoarele dela parter.Reglajul s-ar putea sa fie destul de fin la nivel de sfert de tura,eventual deschide-i pe rind si observa efectul.

            Comentariu

            • konstantin
              Incepator
              • 15.oct.2012
              • 3

              #7
              Răspuns la: Probleme incalzire casa

              Ok, am incercat si asta.
              aseara am limitat atat returul distribuitorului de la parter cat si pe cel al distribuitorului de la etaj, lasand deschis la maxim doar returul celor 3 robineti aferenti caloriferelor in cauza. evident turul peste tot deschis la maxim. ba chiar m-am gandit sa urc temperatura de la 65* la 70*C.
              ca urmare am obtinut rezultate inbucuratoare, dar partiale. in sensul ca toate celelalte calorifere din casa functioneaza normal, iar din cele 3 problematice un calorifer s-a incalzit bine, penultimul binisor, iar ultimul aproape deloc - care practic este si capat de coloana si se gaseste in mansarda.
              incep sa cred ca problema este de la pompa de recirculare. desi centrala este nou-nouta, cred ca ori nu este reglata corespunzator pentru capacitatea instalatiei, ori efectiv nu reuseste sa faca fata, ori are o buba.
              urmeaza sa chem un tehnician de la firma de unde am cumparat-o sa-i ascult si lui parerea, ca mor de curiozitate.

              Comentariu

              Procesare...