+ Răspuns la subiect
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 25 din 25

Subiect: Fertilizare gazon

Răspuns la: Fertilizare gazon

Pana nu tund gazonul nu pot sa fertilizez deloc? Ma gandeam sa ajut trifoiul si gazonul la crestere

Prima data tundeti gazonul.

Conteaza daca folosesc ingrasamant granule ( gen Azomures) aplicat cu dispozitiv de imprastiere sau praf/solutie aplicat cu vermorelul ? Se poate sa imi indice cineva cateva tipuri de ingrasamant npk 10-10-10 sau 15-15-15 deoarece la mine in oras nu gasesc si asa trebuie apelat la internet insa nu as vrea sa fac experimente cu ceva ce nu am mai folosit de aceea rog pe cineva care a folosit ceva anume si a dat roade sa ma ajute. Daca unii considera ca ceea ce folositi este reclama rog a mi se adresa intr-un mesaj privat. Multumesc

Am gasit astazi in oras la noi doar complex NPK 15-15-15 sub forma de granule ( alt tip de ingrasamant nu este pe la noi), si as dori sa stiu care este dozajul pe mp. Il dizolv in apa si stropesc sau il arunc cu un dispozitiv de imprastiere? Daca sunt granule nu pot sa il arunc acuma ca tot e o perioada ploioasa la noi si sa tund gazonul ulterior dupa 2-3 zile? Multumesc

Dozajul pentru NPK 15/15/15 este de circa 90 g/mp. Cel mai bine se administreaza dizolvat in apa de stropit insa se poate imprastia si sub forma de granule urmat de o udare abundenta a suprafetei. Daca vremea este ploioasa imprastiati granulele si udati abundent pentru ca acele granule sa se dizolve iar substanta activa sa patrunda in sol.

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Gazon
    De mmarius în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 38
    Ultimul post: 05.10.2012, 21:44
  2. Gazon
    De mariusichim_miv în forumul Gradina / Curte
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 03.10.2010, 18:32
  3. Gazon
    De MFM în forumul Gradina / Curte