Sudare otel pe suport de fonta

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Sudare otel pe suport de fonta

    Salut,
    stie cineva daca pot sa sudez electric otel (teava rectangulara care se gaseste in magazinele de profil) pe suport de fonta (o soba pe lemne din fonta) - doresc sa confectionez o usa cu geam termorezistent si cheder pentru o soba pe lemne, veche, din fonta?
    Daca se poate, cu ce electrozi si este o tehnica speciala?
    Multumesc.
  • spik1
    Living legend
    • 20.apr.2012
    • 2266

    #2
    Răspuns la: Sudat otel pe suport de fonta

    Salut ! Ar merge cu electrozi ce contin peste 70% nichel , cu invelis bazic sau din inox, dar mai bine nu ! Daca se poate, faceti rama si usa din otel si apoi prindeti cu suruburi. Numai de bine !

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #3
      Răspuns la: Sudat otel pe suport de fonta

      M-am gandit la suruburi, dar soba este construita in asa fel incat nu-mi permite sa gauresc cu o bormasina: din interior nu incape bormasina, iar din exterior nu pot fiindca are pereti dublii, distantati mult si nici nu vreau sa stric modelul ...
      As putea sa o gauresc cu aparatul de sudura? Cu ce electrozi? Aparatul meu functioneaza teoretic cu max. 130 A, oare este suficient?

      Comentariu

      • spik1
        Living legend
        • 20.apr.2012
        • 2266

        #4
        Răspuns la: Sudat otel pe suport de fonta

        Nu stiu exact cum arata soba (godin), dar cred ca puteti da gauri si filet in fonta , apoi prindeti platband cu suruburi cap inecat si sudati balamalele de la usa sau rama de aceste bucati de platband. Se poate in asa fel ca platbandele sa nu se vada. O poza ar fi binevenita. Succes !

        Comentariu

        • bogdan.sb
          Membru Marcant
          • 23.aug.2006
          • 548

          #5
          Răspuns la: Sudat otel pe suport de fonta

          Problema este ca nu pot sa dau gauri din motivele descrise in postul de mai sus (Din exterior nu doresc sa modific aspectul, iar din interior nu am loc ). Acesta este motivul pentru care ma gandesc la sudura ...

          Comentariu

          • spik1
            Living legend
            • 20.apr.2012
            • 2266

            #6
            Răspuns la: Sudat otel pe suport de fonta

            Postat în original de bogdan.sb
            Problema este ca nu pot sa dau gauri din motivele descrise in postul de mai sus (Din exterior nu doresc sa modific aspectul, iar din interior nu am loc ). Acesta este motivul pentru care ma gandesc la sudura ...
            Pai, totul va fi ascuns de usa pe care vreti sa o aplicati !

            Comentariu

            Procesare...