+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 18 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 178

Subiect: Soba cu clopote

Soba cu clopote

Buna ziua,
    doresc sa construiesc o soba pentru incalzit o camera la mansarda, as prefera o soba zidita din caramida plina, nu teracota. Am descoperit de curand notiunea de "soba cu clopot". Aveti informatii despre acest tip de soba sau chiar o schita pentru construirea ei?
    Va multumesc!

Răspuns la: Soba cu clopote

Cautand am dat de cateva schite 3D. Acum imi dau seama ca si soba mea din camera e tot pe principiul acesta construita, insa e teracota si gandita sa functioneze la temperaturi mai joase.
    http://www.youtube.com/watch?v=LetjY...ature=g-user-u

Sau o sectiune a sobei:
    http://www.russianstove.com/brickyar...90109235207484
    La primavara ma voi apuca de treaba, si voi face multe fotografii pentru ca in final sa pot face un fel de tutorial, ca pentru semineu.
    Daca iese, o sa ma laud, daca nu, o sa spun "asa nu!"
    Daca aveti idei si sfaturi dati cu ele peste mine, fara mila!
    Spor la treaba!

Citat Postat în original de georgesecareanu Vezi post
    Sau o sectiune a sobei:
    http://www.russianstove.com/brickyar...90109235207484
    La primavara ma voi apuca de treaba, si voi face multe fotografii pentru ca in final sa pot face un fel de tutorial, ca pentru semineu.
    Daca iese, o sa ma laud, daca nu, o sa spun "asa nu!"
    Spor la treaba!

Foarte interesant, va multumim mult pentru informatii.

Asteptam noutati si poze din timpul executiei si dupa.

Cautand am dat de cateva schite 3D. Acum imi dau seama ca si soba mea din camera e tot pe principiul acesta construita, insa e teracota si gandita sa functioneze la temperaturi mai joase.
    http://www.youtube.com/watch?v=LetjY...ature=g-user-u
    Ce inseamna temperaturi mai joase ? Vreti o soba, care sa incalzeasca o locuinta, sau un furnal ?!

O soba pentru incalzire, bineinteles! Insa aceste sobe, in functie de marime, pot arde lemnele la temperaturi mari, chiar sa gazeifice si sa rezulte foarte putin material rezidual dupa ardere. Cel putin astea sunt informatiile culese de la detinatori de asemenea sobe din tarile scandinave, Polonia, Canada sau Rusia. Aceste sobe pot arde o cantitate mare de lemn, fara sa se supraincalzeasca, urmand ca apoi sa radieze caldura inmagazinata in constructia ei pana la 18-24 de ore. Teracota mea, daca e incinsa prea tare am impresia ca decolez, in plus de asta dupa 6 ore deja e rece oricat de mult as fi incins-o...
    Ca idee, am vazut asemena sobe construite odata cu casa, cu postamentul la subsol si partea superioara la mansarda. Doar in poze am vazut, nu stiam ca exista asa ceva ...

Acest tip de sobe au dezavantajul ca ocupa foarte mult spatiu plus ca sunt si mult mai scumpe fata de cele din teracota datorita surpusului de materiale ce intra in constructia lor.

Asa este, insa reprezinta o solutie acolo unde nu este posibila folosirea unei centrale.
    Am ales sa construiesc eu o asemena soba, dar mica, sa incalzeasca doar o camera si baia alaturata. Pentru un semineu mi-au trebuit un an si jumatate sa ma documentez, pentru soba sper sa stiu ce am de facut la primavara. Am asistat la construirea unei teracote, am curatat teracotele din casa si am inteles principiul dupa care functioneaza. Aceste sobe zidite insa sunt ceva mai speciale.

Buna ziua,
    ... Am descoperit de curand notiunea de "soba cu clopot". Aveti informatii despre acest tip de soba sau chiar o schita pentru construirea ei?
    Va multumesc!
    Salutare dl George.
    Sobele prezentate de dvs in acest topic nu sunt "in clopote" (nici cea ungureasca, nici cea ruseasca).. Daca vreti sa vedeti una "in clopote" care incalzeste cca 80 mp. Un spatiu deschis (living+bucatarie), hol si un dormitor - priviti aici: http://www.youtube.com/watch?v=t5T2uzkb7xs
    Lemnele in ea pot arde si 10 ore!
    Ultima modificare făcută de lisapet; 14.11.2012 la 20:59.

Sau o sectiune a sobei:
    ...Daca iese, o sa ma laud, daca nu, o sa spun "asa nu!"
    Spor la treaba!
    Va iesi, dle, va iesi! Este bine ca v-ati propus din timp sa studiati - asa este corect. Multi isi amintesc de sobe cand iarna e calare pe noi. Aceste sobe nu se fac asa de simplu, dar merita tot efortul. In Romania deja sunt vre-o cateva executate si beneficiarii sunt foarte multumiti.
    Nu vreau sa credeti ca fac reclama. Vreau doar sa va confirm ca merita studiate cu multa atentie!

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Soba de teracota
    De bkarcsi în forumul Bursa
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 18.05.2011, 14:31
  2. Soba
    De cicero69ro în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.08.2009, 20:48
  3. refacere soba
    De ninia în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 06.02.2008, 18:51
  4. soba teracota
    De flo8200 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 05.02.2008, 10:01
  5. soba
    De Viezurik18 în forumul Instalatii de incalzire, ventilatie si conditionare a aerului
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 16.12.2007, 15:45

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii