Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tonyst
    Incepator
    • 31.dec.2012
    • 6

    Răspuns la: Soba cu clopote

    Daca citesti cu atentie si mai sus a i primit indrumari orientative referitoare la pasii ce trebuiesc urmati .
    Se pleaca de la necesarul termic al locuintei respective , si functie de asta se face dimensionarea ( tot prin calcul) sistemului radiant .

    Comentariu

    • lisapet
      Membru Marcant
      • 02.ian.2012
      • 462

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

      Postat în original de lisapet
      ,... alta urmeaza anul acesta in Chinteni.
      [ATTACH=CONFIG]97382[/ATTACH]
      Iata si rezultatul a ceea ce a iesit la Chinteni: https://www.youtube.com/watch?v=CUJ21NW_MaM

      Comentariu

      • cirlogeamircea
        Incepator
        • 03.oct.2017
        • 10

        Răspuns la: Soba cu clopote

        Buna ziua,
        O intrebare as avea, cartonul folosit ca si rost de dilatare intre focar/constructia de samota si fatada sobei se va scoate cand se usuca mortarul, sa zicem la jumatatea constructiei, mutat mai sus si la finalizarea constructiei scos cu totul sau va ramane acolo permanent.
        In caz ca ramane, nu exista riscul de la temperaturile ridicate, in special in zona imediata a focarului, sa fumege, poate chiar sa se aprinda?
        Nu am gasit aceasta informatie explicit.

        Multumesc!

        Comentariu

        • lisapet
          Membru Marcant
          • 02.ian.2012
          • 462

          Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

          Postat în original de cirlogeamircea
          Buna ziua,
          O intrebare as avea, cartonul folosit ca si rost de dilatare intre focar/constructia de samota si fatada sobei se va scoate cand se usuca mortarul, sa zicem la jumatatea constructiei, mutat mai sus si la finalizarea constructiei scos cu totul sau va ramane acolo permanent.
          Buna ziua Mircea,
          Nici una din versiunile expuse de d-ta nu este gresita.
          Postat în original de cirlogeamircea
          In caz ca ramane, nu exista riscul de la temperaturile ridicate, in special in zona imediata a focarului, sa fumege, poate chiar sa se aprinda?
          Sa se aprinda, adica sa ia foc, ar putea doar daca ar fi expus aerului. De fumegat, in sensul penetrarii zidariei exterioare de fum, ar putea doar daca acea zidarie exterioara nu este etansa - ceea ce nu este in regula.
          Postat în original de cirlogeamircea
          Nu am gasit aceasta informatie explicit.
          Multumesc!
          Sper ca acum ai fost lamurit.
          Practici meseria de sobar? In ce zona al tarii?
          Multumesc.

          Comentariu

          • cirlogeamircea
            Incepator
            • 03.oct.2017
            • 10

            Răspuns la: Soba cu clopote

            Multumesc mult pentru raspuns Lisapet.
            Sunt din Reghin, Jud Mures, nu practic meseria de sobar sunt in cautarea eventuala a unui sobar (zadarnica pana acuma) pentru a-mi ridica o soba de zidarie, nu stiu daca imi e permis sa pun linkuri dar sper ca un sketch-up scapa https://3dwarehouse.sketchup.com/mod...oba-cu-clopote se poate gasii modelul pe siteul MHA la un work-shop din 2008.

            Deocamdata nu am gasit local pe cineva sa stie, in primul rand, sa construiasca o soba in clopote iar prin tara am gasit la preturi de manopera cu mult peste ceea ce mi-as putea eu permite, de aceea contemplez ideea de o a ridica in regie proprie mintindu-ma cu o anumita experienta in ale zidariei si sunt in faza de adunare a tuturor informatiilor. (...si da, am detector de CO2 )

            Comentariu

            • lisapet
              Membru Marcant
              • 02.ian.2012
              • 462

              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

              Postat în original de cirlogeamircea
              Multumesc mult pentru raspuns Lisapet.
              Cu multa placere.
              Postat în original de cirlogeamircea
              Sunt din Reghin, Jud Mures, ..
              Daca puneai intrebarea cu cartonul nu pe 03.10.2017, ci macar cu o saptamana mai devreme... poate ne si vedeam cu o soba din acestea pe str. Pandurilor in Reghin, care s-a construit in perioada 02.10. - 06.10.2017.. Acolo a avut loc un curs de initiere si in sala de curs s-a construit acea mostra functionala. Dar, poate la urmatoarea venire a mea in Reghin, la un urmator curs - ne si cunoastem. De ce nu?..
              Postat în original de cirlogeamircea
              ..nu practic meseria de sobar sunt in cautarea eventuala a unui sobar (zadarnica pana acuma) pentru a-mi ridica o soba de zidarie, nu stiu daca imi e permis sa pun linkuri dar sper ca un sketch-up scapa https://3dwarehouse.sketchup.com/mod...oba-cu-clopote se poate gasii modelul pe siteul MHA la un work-shop din 2008.

              Deocamdata nu am gasit local pe cineva sa stie, in primul rand, sa construiasca o soba in clopote iar prin tara am gasit la preturi de manopera cu mult peste ceea ce mi-as putea eu permite, de aceea contemplez ideea de o a ridica in regie proprie mintindu-ma cu o anumita experienta in ale zidariei si sunt in faza de adunare a tuturor informatiilor. (...si da, am detector de CO2 )
              Poate reusim sa facem o combinatie?! D-ta fiind in Reghin, scoala noastra fiind tot in Reghin... dorinta de a avea d-ta o soba in clopote este, ceva bani, dar nu suficient - zici ca sunt, dorinta de a te implica, iarasi este... ai si detector de CO2 ... poate iese ceva din acest cumul de circumstante... Mai stii?
              Tot aici, niste planuri a casei s-ar putea gasi ?
              O saptamana cu spor sa avem cu totii !

              Comentariu

              • cirlogeamircea
                Incepator
                • 03.oct.2017
                • 10

                Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                Imi pare rau ca am scris tardiv, sper ca data viitoare sa ne putem intalni desigur.
                Intre timp am desenat de mana "planul" casei cu mici/mari erate desigur cel original este demult pierdut prin arhivele "sfatului" dar sper ca e suficient *sunt la servici nu am masurat dar este 90% exact.
                Casa este constructie caramida anii 1970, h camere= 2.5m, geamurile sunt duble cu sticla float 3mm (nu sunt termopan dar izoleaza destul de bine fiind duble si tamplaria este ok), tencuita, neizolata.
                Elevatie de la sol pana la podeaua efectiva a casei ~60cm umplut cu zgura, podul stuf (heheee) + scandura+ pal intre grinzi pentru a-l face circulabil, acoperis tigla.
                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	143,4 KB 
ID:	629120
                Soba ma gandesc sa o pozitionez in hol (camera de 730x300 cm) pe partea cu H evident sau in camera de 400x400cm asijderea.
                Desigur mult mai bine ar fi cu un registru si calorifere pentru a incalzii intreaga suprafata...dar...revin cu problema anterioara cu bugetele.

                Multumesc!

                Comentariu

                • AdiCostel
                  Incepator
                  • 18.dec.2017
                  • 1

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                  Buna ziua
                  Domnule Lisapet, sant nou pe aici , urmaresc cu placere si foarte mult interes subiectul .Chiar miar placea sa anvas sa fac asa ceva. cum ati spus mai sus sa inteleg ca se fac cursuri pentru meseria de sobar ?
                  Daca da as vrea sa particip la un asemenea curs.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru Marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 462

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                    Postat în original de AdiCostel
                    Buna ziua
                    Domnule Lisapet, sant nou pe aici , urmaresc cu placere si foarte mult interes subiectul .Chiar miar placea sa anvas sa fac asa ceva. cum ati spus mai sus sa inteleg ca se fac cursuri pentru meseria de sobar ?
                    Daca da as vrea sa particip la un asemenea curs.
                    Imi pare bine sa citesc aceste randuri.
                    Am transmis un mesaj privat.

                    Comentariu

                    • cobogo
                      Incepator
                      • 05.ian.2018
                      • 4

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                      buna ziua
                      sunt nou pe acest forum....si atunci m am gandit ca sigur o sa aflu o parere avizata. Posted Image ..
                      vreau sa rezolv problema incalzirii mansardei cu o soba cu doua clopote din caramida refractara.
                      spatiul nu e foarte mare....30 mp.
                      intrebarea mea este daca aceasta super soba functioneaza si daca face si putina caldura.
                      multumesc anticipat si nerabdatorClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	208,6 KB 
ID:	629374Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	248,4 KB 
ID:	629375

                      Comentariu

                      • yo9fah
                        Incepator
                        • 06.dec.2012
                        • 18

                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Salut.

                        Aș fi interesat de construcția unei sobe de dimensiuni mici, cu unul sau chiar cu două clopote. Această sobă se poate executa cumva și pe un cadru metalic sau cu roți, ca să poată fi deplasată dintr-un loc în altul?
                        Cam ce am găsit eu căutând pe net, referitor la acest subiect este mai mult pentru sobe de dimensiuni mari sau foarte mari iar informațiile nu sunt chiar așa de multe.
                        Am o casă cu o suprafață de până în 40 de mp de încălzit, izolată cu polistiren expandat pe exterior, podul este izolat cu fibră minerală, iar la calorifere din calculele mele (nu am idee cât de exacte ar putea fi) mi-a ieșit ca ar fi nevoie de ceva în jur de 30 - 40 KW...

                        Unde pot găsi mai multe informații?

                        Comentariu

                        • bambucea
                          Membru Marcant
                          • 13.iun.2014
                          • 313

                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          Postat în original de yo9fah
                          Salut.

                          Aș fi interesat de construcția unei sobe de dimensiuni mici, cu unul sau chiar cu două clopote. Această sobă se poate executa cumva și pe un cadru metalic sau cu roți, ca să poată fi deplasată dintr-un loc în altul?
                          Daca o soba de3 kw arata ca un munte de mare, nu vad ce putere sa aiba una mica pe roti cum va doriti dvs.
                          Cred ca este mai simplu sa bag o aeroterma - calorifer electric in priza, pot merge cu el in fiecare camera si nici nu am nevoie de cos, doar curent,fara lemne si cenusa dupa mine.
                          Cred ca o soba cu clopote trebuie sa fie fixa.

                          Comentariu

                          • intransingentul
                            Membru Marcant
                            • 26.iul.2012
                            • 996

                            Răspuns la: Soba cu clopote

                            Postat în original de yo9fah
                            Salut.

                            Aș fi interesat de construcția unei sobe de dimensiuni mici, cu unul sau chiar cu două clopote. Această sobă se poate executa cumva și pe un cadru metalic sau cu roți, ca să poată fi deplasată dintr-un loc în altul?
                            Cam ce am găsit eu căutând pe net, referitor la acest subiect este mai mult pentru sobe de dimensiuni mari sau foarte mari iar informațiile nu sunt chiar așa de multe.
                            Am o casă cu o suprafață de până în 40 de mp de încălzit, izolată cu polistiren expandat pe exterior, podul este izolat cu fibră minerală, iar la calorifere din calculele mele (nu am idee cât de exacte ar putea fi) mi-a ieșit ca ar fi nevoie de ceva în jur de 30 - 40 KW...

                            Unde pot găsi mai multe informații?
                            Pt 50 mp nu va trebuie o centrala de 40kw.
                            Cu 40 kw incalzesti aproape 200 mp.
                            Max. 20kw, ca sa aveti si ACM.
                            Oricum, e bine ca va-ti lasat de "bere" la butoi.
                            Nu puteti monta doua sobe mici in doua spatii, asa incat sa asigure caldura cat de cat uniform in casa?
                            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                            Comentariu

                            • yo9fah
                              Incepator
                              • 06.dec.2012
                              • 18

                              Răspuns la: Soba cu clopote

                              Mulțumesc pentru răspunsuri!

                              Am o baie, bucătărie plus încă o cameră unde am nevoie să fie cald.
                              În 3 camere am sobe, dar se face foc în 2, este foarte greu cu focurile din motive personale, nu le mai detailez aci.
                              Din toate camerele cea mai mare este 4M/3M, restul sunt sub asta.
                              După cum am calculat eu, per total mi-a ieșit aproximativ 45 de mp, iar la calorifere îmi iese un 5,3 Kw. Sper sa fie cât de cât apropiate calculele făcute de mine, de realitate...
                              După cum am spus mai sus casa este izolata la exterior și am uitat sa spun ca am și geamurile și ușile termopan

                              Comentariu

                              • intransingentul
                                Membru Marcant
                                • 26.iul.2012
                                • 996

                                Răspuns la: Soba cu clopote

                                Postat în original de yo9fah
                                După cum am calculat eu, per total mi-a ieșit aproximativ 45 de mp, iar la calorifere îmi iese un 5,3 Kw. Sper sa fie cât de cât apropiate calculele făcute de mine, de realitate...
                                Postat în original de yo9fah
                                Salut.

                                iar la calorifere din calculele mele (nu am idee cât de exacte ar putea fi) mi-a ieșit ca ar fi nevoie de ceva în jur de 30 - 40 KW...
                                5,3, e cam putin, 30-40,este exagerat.
                                Nu ar fi mai bine sa nu mai faceti dvs calculele, si sa apelati la cineva de specialitate.
                                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                                Comentariu

                                Procesare...