Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • doru_marciuc
    Living Legend
    Expert amenajari
    • 01.oct.2012
    • 1393

    #16
    Răspuns la: Soba cu clopote

    Cat inseamna 3 t in mc ?

    Comentariu

    • lisapet
      Membru marcant
      • 02.ian.2012
      • 467

      #17
      Răspuns la: Soba cu clopote

      Cand se spune consum anual aici intra o parte din toamna, iarna si o parte din primavara.
      3 tone reprezinta cca 4mc.

      Comentariu

      • georgesecareanu
        Membru
        • 17.apr.2011
        • 171

        #18
        Răspuns la: Soba cu clopote

        Acu' spun si eu consumul meu pentru 2 teracote si un semineu. Anul trecut am consumat 3250 kg de brichete de fag si aprox 2 mc de lemne uscate. Avand in vedere faptul ca echivalentl energetic al unei tone de brichete este aprox 4m steri lemn, e cam mare consumul.
        Pe de alta parte, studiind problema pe http://soberustice.webgarden.ro/ , youtube si alte cateva pagini rusesti, canadiene, etc, pe care am ajuns accidental, am ajuns la concluzia ca eu nu stiu sa fac focul cu toate ca de 36 de ani ma incalzesc cu lemne. In teracote, ca si in semineu, aprind focul de jos in sus, adica pun o pastila de aprins focul, peste ea cateva aschii si apoi lemne sau brichete. Se aprind aschiile si apoi ard lemnele. Ei bine, sobele acestea functioneaza altfel, ard cam tot ce se poate arde in lemne. Sper sa fi inteles bine: se asaza lemnele in focar, aliniate incat sa nu fie mult spatiu intre ele, si deasupra lor se aprinde focul, lemnele arzand de sus in jos. Asa am descoperit si imi explic (in sfarsit) cum pot fi aceste sobe cu ardere prelungita. Scurt si simplu, nu ard lemnele deodata, asa cum stiam Focul aprins deasupra incinge lemnele de dedesupt, acestea degaja gaz (eu ii ziceam fum) si acest fum, trecand prin zona flacarii se aprinde. Asa rezulta material rezidual foarte putin si raman si padurile in picioare, asta e chiar mai important.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru marcant
          • 02.ian.2012
          • 467

          #19
          Răspuns la: Soba cu clopote

          Postat în original de georgesecareanu
          Acu' spun si eu consumul meu pentru 2 teracote si un semineu. Anul trecut am consumat 3250 kg de brichete de fag si aprox 2 mc de lemne uscate. Avand in vedere faptul ca echivalentl energetic al unei tone de brichete este aprox 4m steri lemn, e cam mare consumul.
          Puterea calorica a brichetelor este de regula 5 kWh/kg, iar a lemnelor - 4kWh/kg. Asta ar insemna ca ati consumat echivalentul a 3250x5/4 + 2x0,75t/mc=4,06+1,5=5,5 tone de lemne sau cca 7,33 mc de lemne. Nu este chiar asa de rau pentru doua sobe si un semineu.
          Postat în original de georgesecareanu
          Pe de alta parte, .... am ajuns la concluzia ca eu nu stiu sa fac focul cu toate ca de 36 de ani ma incalzesc cu lemne. In teracote, ca si in semineu, aprind focul de jos in sus, adica pun o pastila de aprins focul, peste ea cateva aschii si apoi lemne sau brichete. Se aprind aschiile si apoi ard lemnele. Ei bine, sobele acestea functioneaza altfel, ard cam tot ce se poate arde in lemne. Sper sa fi inteles bine: se asaza lemnele in focar, aliniate incat sa nu fie mult spatiu intre ele, si deasupra lor se aprinde focul, lemnele arzand de sus in jos. Asa am descoperit si imi explic (in sfarsit) cum pot fi aceste sobe cu ardere prelungita. Scurt si simplu, nu ard lemnele deodata, asa cum stiam Focul aprins deasupra incinge lemnele de dedesupt, acestea degaja gaz (eu ii ziceam fum) si acest fum, trecand prin zona flacarii se aprinde. Asa rezulta material rezidual foarte putin si raman si padurile in picioare, asta e chiar mai important.
          In mare parte corect ati retinut. La arderea superioara lemnele ard de sus in jos. Drept confirmare va rog sa urmariti acest filmulet:http://www.youtube.com/watch?v=nJenx...eature=related
          Dar mai sunt si alte tipuri de ardere in afara de cea superioara si mai sunt si alte diferente pe care le veti descoperi studiind aceste sobe.

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1042

            #20
            Răspuns la: Soba cu clopote

            Va salut,
            Tinand cont de acest link : http://www.youtube.com/watch?v=nJenx...eature=related cu aprinderea lemnelor de sus .... si nu de jos, care este logica acestei aprinderi ? Germana nu o cunosc.

            Multumesc

            Comentariu

            • lisapet
              Membru marcant
              • 02.ian.2012
              • 467

              #21
              Răspuns la: Soba cu clopote

              Nici eu nu cunosc germana, dar m-a "luminat" exemplul lumanarii. Nimeni din noi daca dorim sa aprindem o lumanare nu o facem intorcand lumanarea cu fitilul in jos. Asa si lemnele daca le aranjati corespunzator si aprindeti focul de sus, acesta va arde bucurandu-se de oxidant in cantitati optime.
              Dar se poate incerca - e simplu de verificat.

              Comentariu

              • georgesecareanu
                Membru
                • 17.apr.2011
                • 171

                #22
                Răspuns la: Soba cu clopote

                Am vazut acest clip pe telefon, eram intr-o parcare. Ajuns acasa am aprins semineul asezand o piramida astfel: 6 brichete la baza, in 3 siruri a cate 2 bucati, peste ele pe mijloc alte 2 brichete intre care am pus o bucatica de aprinzator pentru gratar si deasupra cateva aschii si o alta bricheta. L-am aprins, spre surprinderea mea a ars putin doar partea de sus a piramidei ca peste 10 minute sa arda toata "constructia". Flacara a fost normala pana am inchis priza de aer de la cenusar. In acel moment s-a declansat spectacolul, semineul meu ardea gazele din brichete, flacara era mai diafana si se forma cam la 10cm deasupra masei lemnoase. Am semineul de un an si nu stiam ca poate face asta! Abia acum consider ca stiu sa fac focul in semineu.
                P.s. In teracota am incercat la fel, cu o piramida mai mica. Abia s-a aprins, si arde cam mocnit.

                Comentariu

                • lisapet
                  Membru marcant
                  • 02.ian.2012
                  • 467

                  #23
                  Răspuns la: Soba cu clopote

                  Postat în original de georgesecareanu
                  .... Ajuns acasa am aprins semineul asezand o piramida astfel: 6 brichete la baza, in 3 siruri a cate 2 bucati, peste ele pe mijloc alte 2 brichete intre care am pus o bucatica de aprinzator pentru gratar si deasupra cateva aschii si o alta bricheta. L-am aprins, spre surprinderea mea a ars putin doar partea de sus a piramidei ca peste 10 minute sa arda toata "constructia". Flacara a fost normala pana am inchis priza de aer de la cenusar. In acel moment s-a declansat spectacolul, semineul meu ardea gazele din brichete, flacara era mai diafana si se forma cam la 10cm deasupra masei lemnoase. Am semineul de un an si nu stiam ca poate face asta! Abia acum consider ca stiu sa fac focul in semineu.
                  Drept confirmare la cele sustinute de dvs va rog sa vizionati acest filmulet:http://www.youtube.com/watch?v=nlG6d8TFDb4
                  Postat în original de georgesecareanu
                  P.s. In teracota am incercat la fel, cu o piramida mai mica. Abia s-a aprins, si arde cam mocnit.
                  La teracota aveti si focarul nepotrivit si admisia de aer in el este nepotrivita. Nu o spun cu rautate, Doamne fereste, ci pur si simplu o constatare. Comparati dimensiunile si proportiile focarului semineului dvs cu cele a focarului teracotei. La focarele pe lemne inaltimea focarului trebuie sa reprezinte dimensiunea cea mai mare.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    #24
                    Răspuns la: Soba cu clopote

                    Postat în original de georgesecareanu
                    ..P.s. In teracota am incercat la fel, cu o piramida mai mica. Abia s-a aprins, si arde cam mocnit.
                    Va prezint un filmulet realizat de un coleg (@nicada) privind arderea gazelor de lemn prin intermediul aerului secundar preincalzit in focarul lui performant: http://www.youtube.com/watch?v=VNwjqvYp8vg
                    Va rog sa atrageti atentia ce proportie are focarul, ce inaltime are focarul. Este o soba cu totul deosebita comparand-o cu cele consacrate in Romania. Privind-o la exterior arata la fel ca multe sobe de teracota lucrate ingrijit. Insa, ea este zidita din caramida de samota, este in clopote, are "rost uscat", are rost de dilatare intre invelisul din placi de teracota si zidaria de samota, are aer secundar preincalzit, are "aerele" reglabile, are cale directa si tiraj reglabil... Cu alte cuvinte este o soba "extraterestra".
                    Bravo lui!
                    Acele jeturi de foc care iese din peretii focarului nu este altceva decat reactia de ardere, deoarece oxidantul preincalzit intra intr-o "atmosfera" de combustibil. La ochiul de aragaz este invers, gazul combustibil "intra" intr-o atmosfera de oxidant.
                    Ca sa ia foc gazul de lemn este nevoie de termperaturi de peste 650 grd C, deaceea dl George, dvs nu veti putea obtine aceste efecte intr-o soba construita traditional. In sobele traditionale aceasta temperatura este practic de neatins. Cum scrieti si dvs "ardea mocnit" - in traducere asta ar insemna - din lemne gaze se degaja insa nu se aprind si fumul iese murdar, urat, intunecat.. Asa poluam intr-o veselie..
                    Va indemn pe toti sa studiati - este foarte captivant!
                    Ultima editare de lisapet; 16.nov.2012, 09:38.

                    Comentariu

                    • georgesecareanu
                      Membru
                      • 17.apr.2011
                      • 171

                      #25
                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      Referitor la aceasta ardere mocnita sunt total de acord. Pana la experienta gazeificarii in semineu (la fel de entuziasmat sunt acum ca si aseara) am experimentat diferite moduri de admisie si evacuare, sa spun asa. Lemne groase, aprinse bine si apoi oprita admisia de aer prin cenusar, clapeta de fum inchisa, diverse combinatii lemn-brichete, lemne groase sau subtiri, etc. Am tras o concluzie: daca inchid aerul de tot, focul mocneste, arde incet dar nu mai degaja caldura. Hota semineului si grila de aer cald se racesc foarte mult si consum lemn doar de dragul de a avea focul aprins. In plus de asta, cand arde bine nu se vede fumul in focar, dar cand mocneste inegreste geamul incat nu se mai vede nimic prin el si e o intreaga poveste pana il fac iarasi transparent, munca si pacate verbale...
                      Dupa ce trece inghetul sper sa ma pot apuca de zidarie si sa imi spun apoi parerea.

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 467

                        #26
                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Postat în original de georgesecareanu
                        Referitor la aceasta ardere mocnita sunt total de acord. Pana la experienta gazeificarii in semineu (la fel de entuziasmat sunt acum ca si aseara) am experimentat diferite moduri de admisie si evacuare, sa spun asa. ...
                        Dupa ce trece inghetul sper sa ma pot apuca de zidarie si sa imi spun apoi parerea.
                        Ma bucur ca ne este usor sa ne intelegem. In acest caz vreau sa va mai prezint un filmulet cu arderea intr-o soba de zidarie realizata undeva prin muntii Ranca de catre colegul @ciine (un om deosebit). Este o soba/cazan care are incorporat un schimbator de caldura pentru incalzirea etajului si mansardei cu agent termic cu circulatie libera(fara pompe), parterul fiind incalzit de catre masivul zidariei. Soba/cazan este in clopote, incalzinduse de la nivelul pardoselei, cu ardere superioara prelungita, cu rost uscat, cu reglaje independente ale aerelor (veti vedea si in film). Aerul secundar este cu preincalzire. Are si cale directa si reglare a tirajului. Inca nu este finisata, dar fiti siguri - va arata foarte bine si va functiona exceptional.

                        Vedeti aici gazeificare : https://docs.google.com/open?id=0B_N...HdzbUNMbl9MQ2c
                        Va recomand sa priviti cu sonor, caci autorul aduce cateva explicatii. Inca nu este folosita la capacitate nominala, deoarece inca nu este executata instalatia termica.
                        Ultima editare de lisapet; 16.nov.2012, 20:34.

                        Comentariu

                        • georgesecareanu
                          Membru
                          • 17.apr.2011
                          • 171

                          #27
                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          Da, spectaculos!
                          Am continuat experimentele cu semineul ,in seara aceasta am continuat testele arderii inverse. Am asezat 2 busteni de fag cam de 15-18cm diametru, peste ei am pus 3 brichete (10cm lungime si aprox 8cm diametru) iar deasupra pastila de aprins si cateva bucati de lemn de brad. S-a aprins mai greu insa odata aprins focul am urmarit deplasarea focului de sus in jos, surprinderea mea a fost sa descapar bustenii arzand cu toate ca brichetele erau abia aprinse. Lemnul uscat se aprinsese de la caldura radiata. Flacara era localizata in centrul focarului si erau vizibile coloane de fum emanat de lemnul incins in partile laterale, fum care era atras spre flacara, chiar daca era deschisa complet clapeta de fum. Este si asta o lege a fizicii (efectul Coanda, daca nu ma insel). In momentul in care bustenii s-au aprins bine mai erau brichete arzand deasupra lor. Chiar daca deschideam sau inchideam priza de aer, se vedea clar procesul de ardere al gazelor emanate. Flacarile care erau lipite de masa lemnoasa erau rosietice, in timp ce flacarile aflate cam la o palma deasupra aveau o culoare violacee. E foarte interesant. Nu am avut trepiedul la indemana si nici geamul curatat, dar voi reveni cu fotografii facute zilele urmatoare.

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 467

                            #28
                            Răspuns la: Soba cu clopote

                            Postat în original de georgesecareanu
                            Da, spectaculos!
                            Imi pare bine.
                            Postat în original de georgesecareanu
                            Am continuat experimentele cu semineul ,in seara aceasta am continuat testele arderii inverse.
                            Imi permit sa va corectez - la dvs este ardere superioara. Focul arde doar in sus, chiar daca aprinderea o faceti de sus in jos, sau de jos in sus, tot ardere superioara este.
                            Arderea inversa este aici: http://www.youtube.com/watch?v=oiIeVWuOnYU
                            Colegul @csomi (un aur viu) a prezentat in focarul lui (prototip) cum ar putea arde focul si in jos, nu doar in sus, fara nici un fel de ventilator! Focarul dansului nu a fost conceput pentru ardere inversa (intoarsa), insa dorinta lui necurmata de a experimenta si talentul a facut posibil si acest lucru!
                            Postat în original de georgesecareanu
                            Am asezat 2 busteni de fag cam de 15-18cm diametru, peste ei am pus 3 brichete (10cm lungime si aprox 8cm diametru) iar deasupra pastila de aprins si cateva bucati de lemn de brad. S-a aprins mai greu insa odata aprins focul am urmarit deplasarea focului de sus in jos, surprinderea mea a fost sa descapar bustenii arzand cu toate ca brichetele erau abia aprinse. Lemnul uscat se aprinsese de la caldura radiata.
                            Corecta observatia. Aceasta e arderea primara, lemnul incalzit degaja gazele de lemn. Dupa care trebuie sa urmeze arderea secundara care are loc intre gazul de lemn si aerul secundar preincalzit.
                            Postat în original de georgesecareanu
                            Flacara era localizata in centrul focarului si erau vizibile coloane de fum emanat de lemnul incins in partile laterale, fum care era atras spre flacara, chiar daca era deschisa complet clapeta de fum. Este si asta o lege a fizicii (efectul Coanda, daca nu ma insel). In momentul in care bustenii s-au aprins bine mai erau brichete arzand deasupra lor. Chiar daca deschideam sau inchideam priza de aer, se vedea clar procesul de ardere al gazelor emanate. Flacarile care erau lipite de masa lemnoasa erau rosietice, in timp ce flacarile aflate cam la o palma deasupra aveau o culoare violacee.
                            Da, tendinta este sa bata culoarea spre albastru. Albastru este indiciu ca se ard bine gazele de lemn. Probabil temperatura din focar nu era suficient de ridicata si ardeau doar o parte din gazele de lemn. Daca ati avea aerul secundar preincalzit - era sa se schimbe situatia..Dar, totul are un inceput!
                            Postat în original de georgesecareanu
                            E foarte interesant. Nu am avut trepiedul la indemana si nici geamul curatat, dar voi reveni cu fotografii facute zilele urmatoare.
                            Ma tem ca si dvs "ati luat microbul" acestor sobe!
                            Doamne Ajuta!

                            Comentariu

                            • constantin57
                              Membru
                              • 11.dec.2005
                              • 194

                              #29
                              Răspuns la: Soba cu clopote

                              Postat în original de lisapet
                              Imi pare bine.:Ma tem ca si dvs "ati luat microbul" acestor sobe!: Doamne Ajuta!
                              Daca o soba normala din teracota arata ca in desen,cum ar trebui sa arate o soba cu ardere inversa? Sunt foarte interesat de o asa sursa de caldura.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • lisapet
                                Membru marcant
                                • 02.ian.2012
                                • 467

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                                Postat în original de constantin57
                                Daca o soba normala din teracota arata ca in desen,cum ar trebui sa arate o soba cu ardere inversa? ...
                                In primul rand, soba prezentata de dvs este in canale consecutive verticale ("in fumuri" se zice in popor), iar cea prezentata in filmulet cu ardere inversa este "in clopote".
                                In cazul clopotelor rezistenta aerodinamica la trecerea fumului prin soba este mult mai mica in comparatie cu varianta prezentata de dvs, dl Constantin57. Pe de alta parte sobele in clopote chiar daca au o rezistenta termica mai mica, adica au un tiraj mai bun, au si o capacitate de necomparat cu alte sisteme convective in "retinerea" gazelor arse in functie de temperatura lor. Cu cat gazele sunt mai fierbinti cu atat mai mult ele se vor retine in soba. Gazele reci vor pleca pe calea cea mai scurta...
                                Studiati sobele in clopote. Parerea mea ca pe net deja sunt publicate suficiente materiale si in limba romana.
                                Va urez succes!

                                Comentariu

                                Procesare...