Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • uforom89
    Incepator
    • 11.nov.2009
    • 67

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

    Postat în original de cheluakame
    Cum domne copiat?
    Pai soba asta nu am mai vazut-o pe undeva.
    E si normal sa nu o mai fi vazut, ca doar am pus ”copiat” intre ghilimele, ca raspuns la afirmatiile lui emanuelguzu.

    Si ca sa nu credeti ca vorbesc prostii, cateva poze cu ce s-a facut pana acum...
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      Răspuns la: Soba cu clopote

      Offf, ce-ati facut domne, ati pus termoizolatie sub soba, nu ati auzit ca dauneaza grav sanatatii ?
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        Răspuns la: Soba cu clopote

        Postat în original de cheluakame
        Offf, ce-ati facut domne, ati pus termoizolatie sub soba, nu ati auzit ca dauneaza grav sanatatii ?
        Eu unul, as pune nu doar sub soba, ci si pe peretii exteriori, nu mai putin de 20cm, la tavane - nu mai putin de 40cm, sub pardoseala - nu mai putin de 20cm, tamplaria cu 3 randuri de geam.. ca sa ma incalzesc cu cat mai putine lemne.. Sa mai ramana ceva ""de sanatate"' si copiilor nostri!

        Asta : "Termoizolatia excesiva dauneaza grav sanatatii" - a fost o gluma, cred. A incercat omul sa provoace logica interlocutorilor.
        Ultima editare de lisapet; 25.iul.2014, 05:14.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          Răspuns la: Soba cu clopote

          Eu sunt de acord ca dauneaza sanatatii ... daca mancam toata termoizolatia respectiva

          As propune sa ne oprim aici, este pacat sa stricam un topic asa de frumos cu lucruri pe care niciun om cu minime cunostinte in domeniu nu le-ar afirma
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • lisapet
            Membru Marcant
            • 02.ian.2012
            • 462

            Răspuns la: Soba cu clopote

            Postat în original de cheluakame
            ..As propune sa ne oprim aici, este pacat sa stricam un topic asa de frumos ...
            Subscriu. Nu este cazul ca "'poluam"' topicul cu alte subiecte.

            Comentariu

            • emanuelguzu
              Living Legend
              • 30.oct.2013
              • 1000

              Răspuns la: Soba cu clopote

              Domnilor..daca ati terminat,sa va dau si raspunsul cu o intrebare.
              De ce credeti dumneavoastra ca in tari precum Spania,Italia,Germania,de curand si Ungaria...nu mai doresc izolatia cladirilor cu polistiren? Eu am umblat cativa ani prin diferite tari,in Italia,am intalnit izolatie cu polistiren dar foarte rar,in Germania arhitecti nu recomanda polistiren la fatade,in Spania se izoleaza cladirea pereti dubli...in general polistirenul acesta foarte bun si eficient ..in Europa se foloseste doar la AMBALAREA PRODUSELOR CU RISC DE DETERIORARE,nu este nevoie de raspunsurile dumneavoastra,stiu din experienta ca Romanul este cea mai desteapta si priceputa persoana la orice...izolatia excesiva cu polistiren afecteaza calitatea aerului din cladire,creste riscul igasiei si slabeste structura cladiri,eu nu sunt impotriva termoizolatiei,sunt de acord cu termoizolatia,dar o termoizolatie cu vata sau polistiren cu o grosime maxima de 10 cm,de preferat 5-8 cm ,si un anumit tip de polistiren,nu orice polistiren expandat ofera caracteristicile unei termoizolatii de calitate

              Comentariu

              • lisapet
                Membru Marcant
                • 02.ian.2012
                • 462

                Răspuns la: Soba cu clopote

                Postat în original de emanuelguzu
                Domnilor..daca ati terminat,sa va dau si raspunsul cu o intrebare.
                ..nu este nevoie de raspunsurile dumneavoastra, stiu din experienta ca Romanul este cea mai desteapta si priceputa persoana la orice...
                Dl Emanuel, acum eu, va rog frumos, haide-ti sa ne abtinem in a ""polua"' topicul acesta cu subiecte pe care nu chiar asa de multi il stapanesc chiar si in Romania. Daca considerati ca aveti un cuvant de spus in domeniul termoizolatiilor, caci ati fost membru in colective de proiectare in tari dezvoltate din UE, va rog sa v-il expuneti pe aria respectiva. Dl @cheluakame, cred, astepta un raspuns acolo din partea dvs, nu aici..
                Postat în original de emanuelguzu
                izolatia excesiva cu polistiren afecteaza calitatea aerului din cladire,creste riscul igasiei si slabeste structura cladiri,eu nu sunt impotriva termoizolatiei,sunt de acord cu termoizolatia,dar o termoizolatie cu vata sau polistiren cu o grosime maxima de 10 cm,de preferat 5-8 cm ,si un anumit tip de polistiren,nu orice polistiren expandat ofera caracteristicile unei termoizolatii de calitate
                Parerea dvs si preferintele in domeniul protectiei termice ale cladirilor, pe mine unul, chiar nu ma intereseaza. Va rog sa nu va suparati, nu am nimic cu dvs.. Haide-ti, mai bine, sa nu ne abatem de la tema topicului.
                Ultima editare de lisapet; 25.iul.2014, 15:09.

                Comentariu

                • hakiuq
                  Incepator
                  • 28.iul.2014
                  • 7

                  Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                  Bună ziua! De mai mult timp mă interesează subiectul referitor la sobele în clopote. Topicul se referă la acest lucru, nu la bariera de vapori pe care o face polistirenul sau de ce se termoizolează cu polistiren, (poi deee, este mai ieftin, bre! ...parcă ar fi un secret asta...) Vă rog, haideți să re-aducem acest topic pe făgaș, ca să se revitalizeze. Am un șemineu făcut clasic de un sobar... dar aș dori să modific focarul și să-i montez în două clopote doi regiștri. Din ce am mai citit, am înțeles ce rost are rostul rece, gazeificarea, clopotele și chiar catalizatorul. Sunt deschis la idei, nu sunt sobar, sunt doar un amărât de inginer cu suficient de mult timp liber (din păcate). Credeți că m-ați putea ajuta să duc la capăt acest proiect de modificare a șemineului? Să pun poze? Să dau date? Sau să studiez generic problema? Mulțumesc.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: Soba cu clopote

                    Si eu va rog sa pastram topicul cu specificul lui, este unul dintre cele mai utile si citite topicul daca deviem de la subiect nu realizam nimic constructiv. Multumesc.

                    Comentariu

                    • uforom89
                      Incepator
                      • 11.nov.2009
                      • 67

                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      Revenind la sobele cu clopot/clopote....

                      Va aduc in atentie cateva poze cu o modalitate de prindere a usii precum si partea superioara a focarului (zona catalizatorului, unde se realizeaza amestecul gazelor cu aerul secundar si se produce gazeificarea, buiandrugul de deasupra usii focarului, orificiile pt aerul secundar).
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • hakiuq
                        Incepator
                        • 28.iul.2014
                        • 7

                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        De unde ați cumpărat caramizile ornamentale? Cărămizi de șamotă se pun doar în focar? Ms.

                        Comentariu

                        • uforom89
                          Incepator
                          • 11.nov.2009
                          • 67

                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          La aceste sobe putem spune ca exita doua straturi: cel interior si cel exterior. Intreaga structura interioara este din caramida refractara (de samota) iar structura esterioara este din caramida ceramica (in acest caz, dar poate fi si din piatra, poate fi din caramida care ulterior sa fie tencuita, poate fi din placi de teracota, etc. depinde doar de imaginatie, gusturi si buzunarul fiecaruia).

                          Caramida folosita de mine la stratul exterior este produsa langa Cristuru Secuiesc, de Cricerom http://www.cricerom.ro/prod-r.html

                          Comentariu

                          • hakiuq
                            Incepator
                            • 28.iul.2014
                            • 7

                            Răspuns la: Soba cu clopote

                            Mulțumesc.

                            Comentariu

                            • uforom89
                              Incepator
                              • 11.nov.2009
                              • 67

                              Răspuns la: Soba cu clopote

                              Acum ceva timp va spuneam cam ce am de gand si promiteam sa va tin la curent cu rezultatele. http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...l=1#post559958

                              Deocamdata am finalizat soba si incalzirea in pardoseala. Cam asa arata in stadiul actual. Cu aceasta ocazie invit aici pe toti cei interesati sa discutam care sunt posibilitatile sobelor in zilele noastre. Dupa cum se poate vedea si acestea au evoluat si sunt ”in pas cu tehnologia”.
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              • bogdan2011
                                Incepator
                                • 16.iul.2011
                                • 14

                                Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                                Salutare,
                                Sunt interesat de construcţia unei sobe de dimensiuni mici, cu două clopote, pe cadru metalic/roţi (ca să poată fi mutată).
                                Tot ce am găsit referitor la acest subiect este pentru sobe de dimensiuni mari şi informaţiile nu sunt foarte multe.
                                Am căutat şi despre "russian stove" dar nu e chiar ceea ce vreau.
                                Unde pot găsi mai multe informaţii?

                                Comentariu

                                Procesare...