Soba cu clopote

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • lisapet
    Membru Marcant
    • 02.ian.2012
    • 462

    Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

    Postat în original de lisapet
    ... Va prezint un cazan de zidarie cu condensatie pe lemne care va asigura confortul termic pentru locuinte cu suprafate utile de cca 190 mp. Arderea va fi ori superioara, ori inversa. Acest agregat termic este absolut independent fata de energia electrica si automatizari electronice (fara pompe, fara ventilatoare, fara vane cu trei cai, etc..)
    Date tehnice preliminare:
    1. Necesar de tiraj la cos - 12 Pa;
    2. Masa de acumulare - 4,3 tone;
    3. Putere termica medie intre doua incarcari (2 focuri in 24h) - cca 9 kW;
    4. Diametru racord la cos - 14cm;
    5. Volum buncar cca 170 litri, adancime 38cm, inaltime cca 1m;
    6. Dimensiuni de gabarit H=2,15, L=1,5, B=1,5m;
    7. Randament cca 100%.
    Va prezint si o filmare a ceea ce se petrece in cazan efectuata la 4 ore si 45 de minute dupa aprinderea a 50 kg de bricheti. Temperatura medie a gazelor arse admise pe cos e in jur de 50 grdC.
    Vizionare placuta: https://www.youtube.com/watch?v=DGRSo5kSXIY

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      Răspuns la: Soba cu clopote

      50 de kg inseamna destul de mult! daca acopera 12h la temperaturi negatine, e acceeptabil!
      De remarcat calitatea brichetelor, care dupa 4 ore de ardere nu s-au faramitat!

      Comentariu

      • lisapet
        Membru Marcant
        • 02.ian.2012
        • 462

        Răspuns la: Soba cu clopote

        Postat în original de elixir
        50 de kg inseamna destul de mult!
        Da, nu este putin, s-a vrut sa se testeze ceva parametri in timpul arderii si dupa..
        Postat în original de elixir
        daca acopera 12h la temperaturi negatine, e acceeptabil!
        Depinde de cladire si de performanta ei energetica. Daca necesarul termic la temperatura exterioara de calcul nu depaseste 9 kW - atunci garantat ca se acopera 12 h.
        Deocamdata la frigurile care au fost iarna asta in Constanta mai mult de un foc la 24 ore nu s-a facut.
        Postat în original de elixir
        De remarcat calitatea brichetelor, care dupa 4 ore de ardere nu s-au faramitat!
        Nu s-au faramitat cei de sus, caci cei de jos s-au facut cenusa.. Un cilindru din acela are cca 2kg, in inregistrare se pot numara mai putini de 25 buc.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru Marcant
          • 02.ian.2012
          • 462

          Răspuns la: Soba cu clopote

          Sarbatori Fericite, bucurii si impiniri, iar ca sa se transmita si cu ceva caldura cele urate postez un scurt filmulet : https://www.youtube.com/watch?v=wOCvJi7FB6w

          Comentariu

          • CYobY
            Incepator
            • 17.apr.2016
            • 9

            Răspuns la: Soba cu clopote

            cunoasteti vreun sobar priceput sa faca soba n clopote in zona moldovei, iasi?

            Comentariu

            • lisapet
              Membru Marcant
              • 02.ian.2012
              • 462

              Răspuns la: Soba cu clopote

              Postat în original de CYobY
              cunoasteti vreun sobar priceput sa faca soba n clopote in zona moldovei, iasi?
              Vezi mai sus a povestit un coleg despre patania sa in Iasi..
              Inainte de a accepta oferta oricarui sobar - mergeti si vorbiti cu cativa beneficiari de-ai acestuia, vedeti-i lucrarile, asigurati-va ca chiar are competentele necesare, etc. Ceva asemanator am vazut ca se povesteste ca ar fi patit si acesti beneficiari si apoi a intervenit dl Tudor Burac din Chisinau: https://www.youtube.com/watch?v=4IvnqQALxVI

              Comentariu

              • ChitZu CSB
                Incepator
                • 03.iun.2015
                • 4

                Răspuns la: Soba cu clopote

                Salutare,

                Noua casa as dori sa o dotez cu o soba cu clopote cu aspect de semineu.
                Daca imi puteti recomanda un mester capabil de un asemenea proiect, va rog sa-mi trimiteti datele de contact pe mesaj privat.
                Ideal este sa fie din partea de vest a tarii, Caras-Severin, Timis.

                Merci,
                Claudiu

                Comentariu

                • AdrianVasile
                  Incepator
                  • 03.mai.2017
                  • 4

                  Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                  Cunoasteti un sobar care sa stie sa faca sobe cu clopote in Cluj-Napoca ?
                  Ultima editare de AdrianVasile; 03.mai.2017, 08:03.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru Marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 462

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                    Postat în original de AdrianVasile
                    Cunoasteti un sobar care sa stie sa faca sobe cu clopote in Cluj-Napoca ?
                    Cunosc eu un sobar care stie sobe in clopote si le face si in Cluj-Napoca. Una e facuta anul trecut in zona LeRoyMerlin de pe Calea Turzii, alta urmeaza anul acesta in Chinteni.
                    Dar, la d-ta e vorba de o cladire noua sau de una veche? Exista cos sau trebuie dimensionat? S-a prevazut aductiunea de aer necesar combustiei precum in imaginea atasata?

                    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Locul sobei.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	354,1 KB 
ID:	628355

                    Comentariu

                    • AdrianVasile
                      Incepator
                      • 03.mai.2017
                      • 4

                      Răspuns la: Soba cu clopote

                      Este vorba de o bucatarie la rosu anexata unei cladiri mai vechi. Imi doresc realizarea unei sobe comune camera-bucatarie. Nu am realizat aceasta aductiune de aer. Am avut inainte o soba cu fumuri ce nu avea o astfel de aductiune. Cosul exista este facut din https://www.dedeman.ro/ro/anvelopa-e...-cos/p/6009563 .
                      La parter va functiona o baie+bucatarie+camera (35 mp) si la mansarda 2 camere (35 mp). Casa este de caramida si nu este izolata.

                      Comentariu

                      • lisapet
                        Membru Marcant
                        • 02.ian.2012
                        • 462

                        Răspuns la: Soba cu clopote

                        Postat în original de AdrianVasile
                        Este vorba de o bucatarie la rosu anexata unei cladiri mai vechi. Imi doresc realizarea unei sobe comune camera-bucatarie.
                        Adica se doreste o soba pentru doua incaperi: bucatarie si camera.
                        Postat în original de AdrianVasile
                        Nu am realizat aceasta aductiune de aer. Am avut inainte o soba cu fumuri ce nu avea o astfel de aductiune.
                        Stai ca nu am inteles... Daca cladirea este la rosu, poate inca ar mai exista sanse sa se prevada acea aductiune de aer.. Insa, daca se spune ca acolo a fost inainte o alta soba, cu fumuri, atunci cladirea nu este la rosu.. Cred ca nu am inteles eu ceva bine..
                        Postat în original de AdrianVasile
                        Imi pare rau, dar acela nu mai poate fi cos, ci doar anvelopa exterioara a cosului, vezi cum numeste acele elemente comerciantul: '"anvelopa exterioara'".. Cu alte cuvinte ori se tubeaza acesta cu sistem de cos din inox (dar la un diametru interior de doar 120 nu cred sa se mai poata), ori se monteaza un alt cos conform gen Tona, Schiedel, Leier (ordinea nu conteaza)..
                        Postat în original de AdrianVasile
                        La parter va functiona o baie+bucatarie+camera (35 mp) si la mansarda 2 camere (35 mp).
                        Interesant.. La cum e descris s-ar fi putut in anumita conjunctura geometrica de executat o soba pe doua nivele care sa asigure cu caldura toata cladirea..
                        Postat în original de AdrianVasile
                        Casa este de caramida si nu este izolata.
                        Cladirea trebuie termoizolata, altfel ar rezulta o soba mai mare, mai scumpa si mai flamanda.. E mult mai rational sa se anvelopeze cladirile, decat sa se construiasca sobe mai mari.

                        Comentariu

                        • AdrianVasile
                          Incepator
                          • 03.mai.2017
                          • 4

                          Răspuns la: Soba cu clopote

                          1) Exista posibilitatea de a determina puterea focarului in functie de dimensiunile acestuia?
                          2) Exista o relatie intre diametrul cosului si diametrul aductiunii de aer?

                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • tonyst
                            Incepator
                            • 31.dec.2012
                            • 6

                            Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                            Postat în original de AdrianVasile
                            1) Exista posibilitatea de a determina puterea focarului in functie de dimensiunile acestuia?
                            2) Exista o relatie intre diametrul cosului si diametrul aductiunii de aer?

                            Multumesc.
                            Se calculeaza atat diam. cosului , cat si al aductiunii de aer

                            Comentariu

                            • AdrianVasile
                              Incepator
                              • 03.mai.2017
                              • 4

                              Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                              Imi puteti da un exemplu de calcul?
                              Multumesc.

                              Comentariu

                              • tonyst
                                Incepator
                                • 31.dec.2012
                                • 6

                                Răspuns la: Răspuns la: Soba cu clopote

                                Postat în original de AdrianVasile
                                Imi puteti da un exemplu de calcul?
                                Multumesc.

                                Comentariu

                                Procesare...