Gradini cu tuia

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Gradini cu tuia

    Ca si mine , ai sesizat imediat tuia ! Vad ca ai curtea plina ... Ai in zona o sursa ieftina de tuia ??
    Instalatii verificari-revizii gaze
  • jidanu
    Membru marcant
    • 13.ian.2011
    • 690

    #2
    Răspuns la: Montare pavele

    Postat în original de Mircea G
    Ca si mine , ai sesizat imediat tuia ! Vad ca ai curtea plina ... Ai in zona o sursa ieftina de tuia ??
    Da,am un prieten care detine o mica pepiniera ,sunt un pic mai ieftini.Eu oricum ii cumpar f mici,50-80 cm,ii plantez pe o brazda pe toti si ii replantez in locatia definitiva cand am nevoie ,procedand in felul asta nu mi s-a uscat niciunul plus ca ii aleg pe cei care merg cel mai bine(pretul intre 5 si 20 lei in functie de marime)

    Comentariu

    • bam
      Membru
      • 12.iun.2011
      • 118

      #3
      Răspuns la: Montare pavele

      Toaletarea bradutilor se face acum s-au la primavara? Am sesizat azi ca au inceput sa se ingalbeneasca. De ce oare? Sa fie vreo problema? Au fost plantati cu radacina si pamantul lor din saculetul de plasa.

      Comentariu

      • jidanu
        Membru marcant
        • 13.ian.2011
        • 690

        #4
        Răspuns la: Montare pavele

        Postat în original de bam
        Toaletarea bradutilor se face acum s-au la primavara? Am sesizat azi ca au inceput sa se ingalbeneasca. De ce oare? Sa fie vreo problema? Au fost plantati cu radacina si pamantul lor din saculetul de plasa.
        Trebuie sa ii tundeti si apoi sa-i impachetati in sfoara ca pe pomii de craciun pt a-i proteja de vant si de zapada.La primavara o sa vedeti dupa ce intra in vegetatie,daca sunt prinsi de pamant sau nu.Culoarea galbena o capata toamna.Faceti un musuroi de pamant la radacina fiecaruia si atat.

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Răspuns la: Montare pavele

          Nu se vede bine ce tip de tuia este , nu brad ! , dar este un tip care toamna se ingalbeneste la virfuri si in primavara isi revine . Nu retin bine daca tuia occidentalis sau smaragd . Este posibil ca despre asta sa fie vorba . Tunderea se face in primavara , din doi in doi ani , cu mila , si nu in lemn batrin .
          Cam atitea stiu , m-am informat ca urmeaza sa iau si eu citiva pt un gard . Dvs la cit i-ati luat bucata ? Sint luati " de la sosea " sau de la pepiniera ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • jidanu
            Membru marcant
            • 13.ian.2011
            • 690

            #6
            Răspuns la: Montare pavele

            Puteti sa-i tundeti fara grija acum,chiar va recomand sa o faceti dupa cum arata. Eu ii tund pe ai mei de doua ori pe an nu la doi ani (daca nu-i tunzi nu se indesesc)si cea mai importanta este APA

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #7
              Răspuns la: Montare pavele

              In dimineata asta mi-am comandat si eu niste tuia . Daca ai ceva sfaturi practice pt plantare , ar fi ok . Multumesc .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • jidanu
                Membru marcant
                • 13.ian.2011
                • 690

                #8
                Răspuns la: Montare pavele

                Postat în original de Mircea G
                In dimineata asta mi-am comandat si eu niste tuia . Daca ai ceva sfaturi practice pt plantare , ar fi ok . Multumesc .
                Nu trebuiesc prea multe,groapa trebuie sa aiba un diametru de 50-60 cm si 40 cm adancime si daca pamantul este prea tare amestecati pt fiecare si o jumatate de galeata de nisip cu pamantul. Daca-i plantati in perioada asta nu uitati sa-i legati si bateti alaturi si un bat,par etc de care-i prindeti pt a nu-i culca vantul si zapada si sa pastreze tulpina fixa.Nu uitati sa le puneti apa.In rest trebuie sa aiba pamantul afanat tot anul in jurul radacinilor pt ca tuia nu-si dezvolta radacina pe verticala ci face doar un ghem de radacini .Eu am scos cativa care aveau 38 de ani si radacinile intrau intr-o jumatate de butoi de 200l.

                Comentariu

                • jidanu
                  Membru marcant
                  • 13.ian.2011
                  • 690

                  #9
                  Răspuns la: Montare pavele

                  Azi am terminat si eu de tuns tuia
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • jidanu
                    Membru marcant
                    • 13.ian.2011
                    • 690

                    #10
                    Răspuns la: Montare pavele

                    Sunt niste plante superbe,eu sunt indragostit de tuia si plantez in fiecare an cativa
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • jidanu
                      Membru marcant
                      • 13.ian.2011
                      • 690

                      #11
                      Răspuns la: Montare pavele

                      Asta e pepiniera prietenului meu
                      Fișiere Atașate

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Răspuns la: Montare pavele

                        Mda ! Termin de scris aici si apoi ma duc sa ma tai cu lama !
                        Sa vedem , poate reusesc sa fac si eu in peticul meu de gradina , de citiva m2 , ceva mai " dastept ". Daca supravietuiesc , va tin la curent .

                        PS. Daca onor administratia poate , ar fi bine ca subiectele de unde am deviat de la pavele la tuia , sa fie mutate intr-un subiect nou , GRADINI cu TUIA ...
                        Cu multumiri , Mircea
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • jidanu
                          Membru marcant
                          • 13.ian.2011
                          • 690

                          #13
                          Tuia (Thuja)

                          Pt ca incepusem sa vorbim de tuia pe alte posturi unde nu trebuia,am deschis acest thread unde putem pune poze,sfaturi pt ingrijirea lor si orice informatii despre acesti frumosi arbusti ornamentali.
                          Iata cum pregatesc eu pt iarna tuia in primii 3 ani (ii tund si ii leg cu sfoara)
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #14
                            Răspuns la: Tuia (Thuja)

                            La plantare folositi ceva special ?
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • barladi
                              Membru
                              • 20.feb.2012
                              • 289

                              #15
                              Răspuns la: Tuia (Thuja)

                              Ce inseamna tundere? Cum se realizeaza? Se tund de jur imprejur, doar ramurelelor? Sau se tunde si varful lor? Cam ce lungime din crenguta se tunde? Se tunde doar in verde sau si ramurelele lemnificate? Cam in ce perioada se realizeaza tunderea? In vegetatie sau in afara ei?
                              Cam multe intrebari, dar eu cred ca sunt foarte multi interesati

                              Comentariu

                              Procesare...