Contoar electric monofazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cornel Marina
    Incepator
    • 05.mai.2012
    • 1

    Contoar electric monofazat

    Contoar electric .

    Sunt 2 propietati ( case ) cu un singur bransament , deci la doua familii separate . Acum ne-am inteles sa-mi montez pe imobilul pesonal un contoar si tablou de sigurante , separate de cele ale varului , pentru inregistrarea consumului si ma oblig sa-i platesc lunar consumul de energie electrica .Se poate realiza asa ceva si la cit ma va duce investitia ?
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    #2
    Răspuns la: Contoar electric monofazat

    Ceea ce vreti dvs. sa va montati se numeste "contor pasant" si , din cate stiu eu, este cam ilegal, intrucat un abonat casnic ce are un contract cu furnizorul de electricitate nu are voie sa distribuie aceasta electricitate nici unui tert. Am auzit de un caz in care s-a pronuntat o condamnare cu inchisoarea cu executare pentru un astfel de contor pasant, considerat ca "bransament fraudulos".
    Solutia legala este : doua proprietati = doi abonati, fiecare cu contract distinct. Asta e opinia mea, nu inseamna neaparat ca e si corecta, poate va mai lamuresc si alti colegi de forum.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • electricman
      Membru Marcant
      • 26.iul.2009
      • 691

      #3
      Răspuns la: Contoar electric monofazat

      Postat în original de Cornel Marina
      Contoar electric .

      Sunt 2 propietati ( case ) cu un singur bransament , deci la doua familii separate . Acum ne-am inteles sa-mi montez pe imobilul pesonal un contoar si tablou de sigurante , separate de cele ale varului , pentru inregistrarea consumului si ma oblig sa-i platesc lunar consumul de energie electrica .Se poate realiza asa ceva si la cit ma va duce investitia ?
      Din punctul de vedere(legal) al furnizorului ,nu,omeneste,da,mai ales ca abonatul enel nu poate absorbi orice cantitate(decat cea contractuala) de energie din retea,iar intre cele doua parti(rude) nu exista un contract referitor la furnizarea de energie electrica. Poti sa o faci.
      O intrebare,avizul(ATR) s-a dat in baza AC-ului pt ambele constructii?Casele sunt in aceeasi curte?(adresa)
      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Contoar electric monofazat

        Legal nu este! Daca reteaua va permite consumul ambelor case se poate merge o vreme asa, insa pot exista discutii la un moment dat, depinde in ce relatie sunteti si cu partea cealalta. Cel mai sanatos este sa fie doi abonati.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • ciolacuvaleriu
          Incepator
          • 27.nov.2012
          • 24

          #5
          Răspuns la: Contoar electric monofazat

          nu mai speriati omul.din cite inteleg casa este veche contractul la fel,instalatia nu sia traso el a fost trasa pe tot imobilu.in codul civil se chema INTELEGERE INTRE PARTI.ori cum poti lua o priza cu afisaj electronic care are funtie si de masurarea consumului costa 150 lei .ogasesti la brico dedeman etc.va trebui sa o legi chiar la intrare sau mai exact chiama un electrician ca va sti el,ASTA daca varul tau are incredere in tine si nu o intrerupi cind vrei tu. valentin
          Ultima editare de Consultant electrice; 01.dec.2012, 20:22.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Răspuns la: Contoar electric monofazat

            Priza respectiva nu suporta un curent care poate fi necesar pentru o casa pentru timp indelungat. Nu recomand asa ceva. Exista contor modular pentru panoul electric daca se alege o astfel de solutie, fara contract separat. Este vorba de regulamentul furnizorului de energie electrica nu de codul civil.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            Procesare...