Centrala cu panouri solare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Al Sakban Lavinia
    Incepator
    • 29.oct.2006
    • 13

    Centrala cu panouri solare

    Buna ziua! As ruga pe cei ce se pricep sa ma ajute cu un sfat. Construiesc o casa pentru doua familii si trebuie sa ma hotarasc cum fac incalzirea. Noi (una din familii) avem de incalzit :
    -la parter un hol cu scara (20mp) si un living (25mp)
    -la etaj 2 dormitoare, buctatrie, hol, bai (total 100mp)
    -la mansarda (95mp) as dori o incazire doar ocazional (camere de oaspeti, de petrecere a timpului liber...)
    Apa calda pentru 4 persoane.
    Casa este din caramida porotherm 30 cu polistiren de 5.
    !.Credeti ca ar fi bine sa pun doua centrale (una numai pentru mansarda) sau una supradimensionata ?
    2. As dori incalzire in pardoseala si centrala in condensatie; ce solutie imi recomandati?
    3. Pe panta S-Estica a acoperisului este loc pentru cateva panouri solare; pot acestea ajuta incalzirea? Merita investitia?
    Multumesc pentru raspunsuri
    LAVIALS
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    E mai rentabil sa aveti doar o singura centrala termica.

    In mesajul dumneavoastra se spune ca "construiesc o casa pentru doua familii", in acest caz, pentru a evita discutiile ulterioare intre familii, e mai bine sa existe doua centrale termice separate pe case.


    Panourile solare isi merita investitia pentru prepararea apei calde menajere nu pentru incalzirea centrala.
    Cu stima.

    Comentariu

    • Al Sakban Lavinia
      Incepator
      • 29.oct.2006
      • 13

      #3
      Multumesc pentru raspuns. Spatiile la care faceam referire sunt doar ale familiei mele. Bineinteles ca cealalta familie are alta centrala. Daca pun o singura centrala ajunge una de 30kw? Cu sau fara boiler?
      LAVIALS

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Nu cred ca ajunge deoarece aveti aproape 200 mp de suprafata.
        Chiar daca mansarda o folositi ocazional, se include in calcul. Cel mai bine ar fi sa luati legatura cu o firma, care executa si garanteaza instalatia, pentru o dimensionare exacta.
        Cu stima.

        Comentariu

        • foke
          Incepator
          • 03.sep.2006
          • 46

          #5
          La un calcul sumar este suficienta o centrala cu condensatie de 45 kW. Incalzirea prin pardoseala este o solutie buna mai ales pt living (in dormitoare sunt suficiente radiatoarele) si pentru baile cu suprafete suficient de mari (aici poate fi adoptata solutia cu incalzire electrica prin pardoseala).

          Cate persoane vor locui in aceasta casa?

          Comentariu

          • Al Sakban Lavinia
            Incepator
            • 29.oct.2006
            • 13

            #6
            4 persoane. Baile sunt mici; pentru a le pune calorifere port-prosop trebuie un circuit separat?
            LAVIALS

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Nu, se racordeaza la distributia instalatiei.
              Cu stima.

              Comentariu

              • foke
                Incepator
                • 03.sep.2006
                • 46

                #8
                Postat în original de Al Sakban Lavinia
                4 persoane. Baile sunt mici; pentru a le pune calorifere port-prosop trebuie un circuit separat?

                Vor fi trei circuite:
                1. circuit incalzire pardoseala;
                2. circuit radiatoare;
                3. circuit boiler

                Obs. boiler bivalent de 300 l

                Comentariu

                • mx81
                  Membru Marcant
                  • 21.ian.2006
                  • 322

                  #9
                  La un calcul sumar este suficienta o centrala cu condensatie de 45 kW !?! Dupa ce calcul ? La o termoizolare corecta o centrala obisnuita 22 -28 kW este prea mare , dar mai mica nu se fabrica . In cazul apei calde recomand inserierea in circuit a unui boiler electric 10l pentru a nu avea variatii de temperatura si a avea furnizare instantanee . Nu neglijati izolarea conductelor de apa calda intre centrala si consumator .

                  Comentariu

                  • foke
                    Incepator
                    • 03.sep.2006
                    • 46

                    #10
                    Postat în original de mx81
                    La un calcul sumar este suficienta o centrala cu condensatie de 45 kW !?! Dupa ce calcul ? La o termoizolare corecta o centrala obisnuita 22 -28 kW este prea mare , dar mai mica nu se fabrica . In cazul apei calde recomand inserierea in circuit a unui boiler electric 10l pentru a nu avea variatii de temperatura si a avea furnizare instantanee . Nu neglijati izolarea conductelor de apa calda intre centrala si consumator .
                    Ce spuneti dvs e la limita. Cum incalziti un boiler de 300 l cu 22-28 kW tinand cont ca e vorba si de panouri solare?

                    Comentariu

                    • Al Sakban Lavinia
                      Incepator
                      • 29.oct.2006
                      • 13

                      #11
                      Despre panourile solare ce imi puteti spune? Am vazut ca sunt de mai multe tipuri. Ce imi recomandati? Si cate?
                      LAVIALS

                      Comentariu

                      • foke
                        Incepator
                        • 03.sep.2006
                        • 46

                        #12
                        Va recomand un set compus din 2 panouri solare cu statie completa, grup de siguranta, vas de expansiune etc. Automatizarea poate fi integrata sau externa (prin module atasate automatizarii cazanului). In functie de tipul acoperisului puteti alege un set de montaj. Panouriole pot fi verticale sau orizontale (cele orizontale sunt un pic mai scumpe). Puteti astfel obtine o economie de 25-35% anual din necesarul de combustibil.

                        Comentariu

                        • oxoid
                          Incepator
                          • 14.nov.2006
                          • 14

                          #13
                          si ceva de preturi se pot da exemple, pentru instalatiile solare???

                          Comentariu

                          • ache2
                            Incepator
                            • 09.ian.2006
                            • 90

                            #14
                            citesc si nu-mi vine sa cred !
                            45 kW pt o casa cu cca 100 mp locuti in mod normal ? de ce nu o centrala serioasa, de 75 kW, sau chiar mai multe ?
                            si de ce in condensatie ? pt ca costa cel putin de 2.5 ori mai mult ?

                            eu zic sa va cumparati o centrala de maxim 26kW, marca e la alegerea si bugetul Dvs ... va este mai mult decit suficienta pt partea Dvs de casa ...

                            cit priveste panourile solare, daca nu stati in Campina unde e cea mai insorita zona din Romania, parerea mea este ca nu renteaza dpdv financiar;sunt destul de scumpe si nu cred ca o sa va "amortizati" investitia !

                            parerea mea !
                            un neavenit

                            Comentariu

                            • foke
                              Incepator
                              • 03.sep.2006
                              • 46

                              #15
                              Necesarul termic e aprox 29 kW. Ar fi ceva centrale de 28-29 pe piata (junkers, buderus). O solutie acoperitoare ar fi o centrala cu putere mai mare (de ex. 35 kW) dar cum in general producatorii au urmatoarea treapta la 43-45 nu prea e de ales. De ce as alege una cu condensatie si putere mai mare: puterea fiind modulata, nu voi folosi centrala la capacitate maxima de unde rezulta o economie substantiala de energie electrica si gaz. In plus maresc durata de viata a centralei. Pe langa asta, am posibilitatea sa suplimentez spatiul de incalzit fara sa schimb centrala. Si nu in ultimul rand, cine se gandeste sa-si puna incalzire in pardoseala si panouri solare inseamna ca cunoaste catusi de putin ce inseamna o tehnologie moderna si ce costuri presupune. Daca nu, atunci poate incerca o centrala clasica de 26 kW. Oricum ar fi, trebuie facut un proiect tehnic pentru instalatia termica.

                              Comentariu

                              Procesare...