CAZAN LEMNE CU TIRAJ FORTAT

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flo8200
    Membru
    • 01.nov.2005
    • 253

    CAZAN LEMNE CU TIRAJ FORTAT

    Ma intereseaza un cazan pe lemne pentru care sa nu fac un cos de fum exterior mai inalt decat casa, ci doar de 2-3 metri. Am inteles ca la cele pe gazeificarea lemnului nu este nevoie decat de un cos mic de fum pentru ca au un ventilator.
    Problema este ca aceste cazane pe gazeificarea lemnului necesita, din cate am inteles eu, o vana cu trei cai astfel incat temperatura pe retur sa fie de minim 60 grade care costa cateva sute de Euro, sunt sensibile si la gradul de umezeala din lemne (e adevarat ca unele merg si cu carbune).
    Multumesc anticipat pentru ajutor.
  • SCHIPOR VASILE VIOREL
    Incepator
    • 09.mar.2006
    • 12

    #2
    nu exista cazane pe lemne ,chiar si pe gazeificare , care sa nu necesite cos de fum "serios"
    chiar asta e cam singura problema a cazanelor cu gazeificare :trebuie ca,cosul ,sa aiba un tiraj bun(cel recomandat de producator) ,tiraj obtinut de un cos de min. 7 m(binenteles ca tb. calculat!)
    in leg. cu vana de care vb. aceasta poate fii inlocuita cu o pompa comandata de un termostat care citeste temperatura pe retur

    si,orice cazan (orice combustibil) "merge" bine daca reusim sa mentiinem temperatura pe retur de peste 55 grade( exceptie fac cazanele cu condensare)

    toate acestea vi le spun in urma montarii si pif-ului a peste 70 buc. cazane cu gazeificare ,in ultimii doi ani
    ing skypy

    Comentariu

    • flo8200
      Membru
      • 01.nov.2005
      • 253

      #3
      Multumesc pentru raspuns.
      Momentan astept si o oferta pentru un cazan pe boabe de porumb si apoi voi hotari ce fac.

      Comentariu

      Procesare...