Sursa alimentare centrala pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mario_is
    Incepator
    • 28.sep.2006
    • 81

    Sursa alimentare centrala pe lemne

    am o centrala pe lemne si vreau sa o protejez impotriva caderilor de tensiune.am inteles ca se poate cu sursa ups.intrebarea este cam cit timp poate alimenta o asemenea sursa centrala in caz de caderi de tensiune.poate stiti ceva preturi si modele.multumesc
    nu ma pricep nu ma bag..........
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    Re: sursa alimentare centrala

    Postat în original de mario_is
    am o centrala pe lemne si vreau sa o protejez impotriva caderilor de tensiune.am inteles ca se poate cu sursa ups.intrebarea este cam cit timp poate alimenta o asemenea sursa centrala in caz de caderi de tensiune.poate stiti ceva preturi si modele.multumesc

    Mai rentabil ar fi sa cumparati un generator de curent, insa nu puteti face o automatizare.
    Cu stima.

    Comentariu

    • masonetgv
      Incepator
      • 09.ian.2006
      • 77

      #3
      depinde de puterea electrica consumata de centrala.un UPS de 1000W iti este suficient numai ca nu genereaza mai mult de max30 min de la caderea retelei. poti pune un acumulator auto in locul celui din UPS si atunci autonomia se ridica la cca 3 ore. trebuie doar sa gasesti pe cineva care sa-ti faca instalatia daca tu nu te pricepi.

      Comentariu

      • petricos
        Incepator
        • 09.ian.2006
        • 22

        #4
        generator electric

        cea mai buna solutie e un generator electric pe benzina....ajunge cam la 2 mil si ceva....si duce lejer o pompa...ca sa-ti faci o idee....cul elpoti alimenta un tv si un bec;nasul meu are asa ceva si la luat din magazinul lui Tiriac

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5
          Re: sursa alimentare centrala

          Postat în original de mario_is
          am o centrala pe lemne si vreau sa o protejez impotriva caderilor de tensiune.am inteles ca se poate cu sursa ups.intrebarea este cam cit timp poate alimenta o asemenea sursa centrala in caz de caderi de tensiune.poate stiti ceva preturi si modele.multumesc
          D-nul Teodor Balan a scris cu catva timp in urma despre o asemenea sursa de alimentare electrica, poate va fi un ajutor ptr. Dvs:

          Comentariu

          • mario_is
            Incepator
            • 28.sep.2006
            • 81

            #6
            ideea e ca am o centrala cu gazeificare arca aspiro...are vreo 2 3 pompe deci nu consuma f mult...ma intereseaza o sursa care sa asigure curent vreo 30 maxim 60 min.alimentind doar centrala ca sa nu decaleasca cazanul necirculind apa....daca stiti vreun model si pret pls......
            nu ma pricep nu ma bag..........

            Comentariu

            • Maestrul Max
              Living Legend
              • 28.iul.2006
              • 6920

              #7
              Eu am citeva intrebari adresate domnului ing. Balan :

              -se fabrica pompe de recirculare de 12 V CC pentru IIC ?
              -daca se fabrica, nu este posibil montarea in paralel a unei pompe de 12 V (care sa functionez doar in caz de avarie) ?
              Cu stima.

              Comentariu

              • embedded
                Membru
                • 08.iun.2006
                • 160

                #8
                Postat în original de MaistrulMax
                Eu am citeva intrebari adresate domnului ing. Balan :

                -se fabrica pompe de recirculare de 12 V CC pentru IIC ?
                -daca se fabrica, nu este posibil montarea in paralel a unei pompe de 12 V (care sa functionez doar in caz de avarie) ?

                Comentariu

                • mario_is
                  Incepator
                  • 28.sep.2006
                  • 81

                  #9
                  cadere tensiune la centrala cu lemne

                  am o mare dilema la care am primit diferite raspunsuri...ce se intimpla daca cade curentul si eu am alimentat centrala cu lemne...exista riscul decalirii cazanului ???prin incalzirea excesiva a acestuia?? presupunind ca as alimenta apoi cu un generator electric pe benzina.cit timp pot sta fara curent pina trec pe generator? multumesc anticipat
                  nu ma pricep nu ma bag..........

                  Comentariu

                  • ing.GRIGORE ZAHARESCU
                    Membru marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 584

                    #10
                    Alimentezi cu generat.cind esti acasa,dar cind dormi,ce faci?

                    Comentariu

                    • Mina
                      Living Legend
                      • 24.iun.2006
                      • 1106

                      #11
                      UPS

                      Comentariu

                      • mario_is
                        Incepator
                        • 28.sep.2006
                        • 81

                        #12
                        pai problema era daca intradevar se decaleste cazanul in momentul nealimentarii cu . curent .nu ma deranjeaza ideea ca dorm si se stinge focul.......ci faptul ca as putea strica centrala....la oprirea curentului oricum se inchide trapa de alimentare cu aer si stinge focul dar nu stiu daca chiar si asa temperatura in cazan creste
                        nu ma pricep nu ma bag..........

                        Comentariu

                        • masonetgv
                          Incepator
                          • 09.ian.2006
                          • 77

                          #13
                          Postat în original de mario_is
                          pai problema era daca intradevar se decaleste cazanul in momentul nealimentarii cu . curent .nu ma deranjeaza ideea ca dorm si se stinge focul.......ci faptul ca as putea strica centrala....la oprirea curentului oricum se inchide trapa de alimentare cu aer si stinge focul dar nu stiu daca chiar si asa temperatura in cazan creste

                          Comentariu

                          • vulcanescu35
                            Incepator
                            • 26.nov.2006
                            • 12

                            #14
                            buna seara,
                            ma puteti ajuta si pe mine cu o schema de montaj a unui asemenea cazan, cum a-ti facut cu pompa de recirculare, functioneaza tot timpul?

                            eu am un cazan Junkers de tip k32 s62

                            multumesc

                            Comentariu

                            • flo8200
                              Membru
                              • 01.nov.2005
                              • 253

                              #15
                              Daca se opreste curentul si am un UPS la centrala pe lemne, clapeta pentru admisie aer in focar se inchide? Ma gandesc ca nu se inchide si atunci trebuie sa fie un UPS puternic ca sa tina pompa in functiune cateva ore.

                              Comentariu

                              Procesare...