Casa pe structura din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #31
    Răspuns la: Casa pe structura din lemn

    Care ar fi dimensiunea optima a tijelor filetate pentru prinderea talpii casei.
    Eu asi opta pentru tije filetate cu diametrul de 12 mm.

    Comentariu

    • FocusSAN
      Incepator
      • 26.nov.2011
      • 82

      #32
      Răspuns la: Casa pe structura din lemn

      Cred ca asta e la alegerea fiecaruia. Indicat cred ca trebuie sa fie peste 10mm. La un proiect asa mic ca al nostru, si eu zic ca 12 e suficient.

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6360

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura din lemn

        Postat în original de fanero
        [...] nu stiu cum asi putea sa scot cartusul din planse. [...]
        Dacă doriţi acest lucru, spuneţi-mi şi vă trimit prin PM fişierul modificat. După care va trebui ca Dvs. să-l ştergeţi pe cel deja ataşat şi, într-o nouă postare, să-l ataşaţi pe cel modificat.


        L.E. Se pare că nu se mai pot trimite fişiere prin MP , aşa că le-am ataşat acestei postări.
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de RaduCA; 23.ian.2013, 22:29.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • LarryM
          Incepator
          • 15.dec.2009
          • 62

          #34
          Răspuns la: Casa pe structura din lemn

          Talpa casei este dulapul din partea inferioara a panoului , simplu ca buna-ziua !
          Fiind prins de placa de beton ( recomand sa nu depasiti 110 cm , nu pt ca ar fi un standard ) , puteti pune cite buloane vreti , numai sa sariti in cheltuieli .... ,fiecare panou va avea cel putin cite un bulon , iar panourile fiind prinse intre ele pe verticala in cel putin 6 puncte se va realiza o rigiduzare acceptabila , urmind a se stabiliza intreaga constructie , prin grinzi , pereti interiori planseu , OSB , etc !

          Comentariu

          • FocusSAN
            Incepator
            • 26.nov.2011
            • 82

            #35
            Răspuns la: Casa pe structura din lemn

            Toata viata mea m-am intrebat de ce exista si talpa de trasare (sau cum ii zice) si talpa inferioara a peretelui, de ce nu se poate fixa direct peretele in fundatie.Se pare ca se poate si asa.Tare! E bine de tinut minte

            Comentariu

            • LarryM
              Incepator
              • 15.dec.2009
              • 62

              #36
              Răspuns la: Casa pe structura din lemn

              Totul are o logica , odata inteles "fenomenul" , este f simplu !
              Ma bucur ca pot impartasi atit reusitele cit si greselile mele celorlalti , si eu la rindul meu citesc cu nesat alte topicuri in care am doar vagi idei despre ce ar trebui facut si ce nu , spre exemplu la instalatii de incalzire .....ma uit ca vitelul ... )

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura din lem

                Postat în original de RaduCA
                Dacă doriţi acest lucru, spuneţi-mi şi vă trimit prin PM fişierul modificat. După care va trebui ca Dvs. să-l ştergeţi pe cel deja ataşat şi, într-o nouă postare, să-l ataşaţi pe cel modificat.
                L.E. Se pare că nu se mai pot trimite fişiere prin MP , aşa că le-am ataşat acestei postări.
                Se pare ca au intervenit unele modificari ale drepturilor noastre pe forum.
                Mai nou nu mai putem modifica mesajele decat in primele 30 de minute de la postarea acestora.
                Asa cum am mai spus nu ma deranjeaza ca apare numele meu intr-o postare.

                @RaduCA
                Spune-mi te rog ce program ai folosit ca sa modifici fisierele pdf.
                Cum poate fi facut acest lucru?

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #38
                  Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                  Postat în original de FocusSAN
                  Toata viata mea m-am intrebat de ce exista si talpa de trasare (sau cum ii zice) si talpa inferioara a peretelui, de ce nu se poate fixa direct peretele in fundatie.Se pare ca se poate si asa.Tare! E bine de tinut minte
                  Nu stiu daca am dreptate.
                  Poate ne lamureste cineva cu mai multa experienta in domeniul constructiilor de case din lemn.
                  Eu cred ca talpa casei se foloseste ca un sablon al configuratiei peretilor, pentru usurinta montajului dar si pentru rigidizarea constructiei.
                  Grida care se prinde la partea superioara a structurii peretilor ar avea acelasi rol de rigidizare a constructiei.

                  Comentariu

                  • doru_marciuc
                    Living Legend
                    Expert amenajari
                    • 01.oct.2012
                    • 1393

                    #39
                    Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                    Subiectul a mai fost tocat , Nedumerirea este ca talpa de trasare se leaga ferm de elevatie , insa panoul se prinde in cuie de aceasta.
                    O varianta mai buna ar fi , prinderea montantului , talpii inferioare a panoului si talpii de trasare , prin intermediul unui coltár rigid si bara filetata ancorata chimic.http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...din-lemn/page2

                    Comentariu

                    • LarryM
                      Incepator
                      • 15.dec.2009
                      • 62

                      #40
                      Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                      Da , se poate folosi o talpa care ar fi de fapt si conturul casei si camerelor , dupa care se poate continua atit in sistemul descris mai sus de doru_marciuc , cit si in sistem panelizat , si inca odata DA , va rgidiza constructia indiferent care va fi modelul constructiv ales !
                      Financiar vorbind , nu este un efort mare , cel mult citeva sute de Ron !
                      Ma gindesc si eu sa folosesc acea talpa ...
                      Avind in vedere ca avem pe cineva priceput acum alaturi de noi , propun un subiect legat de casele din lemn : Fundatia pe cuzineti !
                      Am sa fiu mai explicit : Luna trecuta am trecut printr-o comuna linga Ct , si am intrat sa vad o casa din lemn care se construia , si surpriza : casa se construia in sistem american , care este f diferit de ceea ce cunoastem noi , in materie de fundatie !
                      Casa avea drept fundatie cuzineti care se ridicau inca 70-80 cm deasupra solului , intre cuzineti s-au zidit boltari de fundatie , si asta doar perimetral adk , doar pe exterior !
                      La interiorul fundatiei se mai aflau cuzineti dar nu i-am putut vedea deoarece ar fi trebuit sa cobor ianuntrul fundatiei si ma murdaream !
                      Planseul parterului era format din dulapi de 25 \ 5 pusi pe cant , din 40 in 40 cm , peste care venea OSB !
                      Asadar intre sol si acea structura de planseu se putea circula pe sub casa in orice directie doreai ( avea inaltime 70-80 cm inaltime ), explicatia data de tipul care construia casa pt acest sistem , a fost usurinta cu care se puteau remedia orice defectiuni la tevi , cabluri , scurgeri ....
                      Tipul abia venise din state , si spunea ca lucrease acolo 8 ani numai in acest sistem , avind si argumentul izolatiei , a pernei de aer cald de sub casa , dar si pretul f redus fundatiei !
                      Am nr de tel al tipului !
                      Mi-a explicat ca undeva in apropierea zonei de acces sub casa se amenaja o mare pivnita , deja incepusera sapaturile !
                      Daca doriti va pot explica si cum au facut Canadienii fundatia , diferit iarasi fata de ce stim noi !
                      Daca intereseaza subiectul , revin cu lamuriri !
                      Laurentiu

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2107

                        #41
                        Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                        Nu asi opta pentru o astfel de fundatie din mai multe considerente:
                        - cred ca planseul fundatiei astfel creat mi-ar da impresia de instabilitate, si asta datorita elasticitatii dulapilor folositi la realizarea acestui "planseu peste fundatie"
                        - cred ca la noi am avea mari probleme cu soareci/sobolanii care pot foarte usor sa sape galerii catre acest spatiu gol din fundatie
                        - am vazut pe Discovery o gramada de emisiuni facute de americani, de genul "ucigasul" sau "exterminatorul de sobolani" care aratau problemele pe care le au cu astfel de fundatii
                        iar usurinta cu care pot fi remediate defectiunile la scurgerii si instalatii nu compenseaza.

                        Aici http://www.caseieftine.ro/ am vazut o fundatie de genul celei mentionate de LarryM.
                        Mai degraba,este o combinatie intre o fundatie realizata in cofraje din polistiren, desi sunt cam scumpe, si dulapi din lemn.
                        O astfel de fundatie elimina cel putin problemele cu rozatoarele.

                        Eu asi opta pentru o fundatie cu cofraje din polistiren dar cu placa din beton peste fundatie.
                        Mi se pare cea mai eficienta termic.

                        Cei care vor sa vada solutia propusa de LArryM, cititi si asta http://www.spufi.com/casa-de-lemn/

                        Comentariu

                        • LarryM
                          Incepator
                          • 15.dec.2009
                          • 62

                          #42
                          Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                          Hai sa iti explic cum au facut Canadienii fundatia :
                          Au sapat si turnat beton fara armatura in pamint , DOAR PE CONTURUL EXTERIOR AL CASEI , nu mai lat de 20 cm !
                          In partea care iese din pamint s-au ridicat atit cit era in proiect peste ce turnasera in pamint , cu cofraj de 20 cm , cu plasa de Buzau din aceea groasa de 8 mm cred bagata sa fie perfect pe centrul cofrajului , aceasta fiind toata armatura fundatiei !
                          La 10 cm pina la partea superioara , s-au redus cu 10 cm , exact atit cit venea talpa casei , acest "umar servind suport pt placa pe care au turnat-o ulterior !
                          Stind de vb cu muncitorii romini , mi-au spus ca acea ( acele ) case nu au , si nici nu necesita alte ramfosari pe centru sub pereti , deoarece au udat si compactat o saptamina intreaga pamintul si piatra din fundatie cu "broasca" , acel compactor manual ...
                          Aceasta este Toata fundatia !
                          Initial mi s-a parut o " ieftineala " , dar gindindu-ma la greutatea unei case din lemn , cred ca asa ceva ar fi acceptabil !
                          Voi ce parere aveti ?

                          Comentariu

                          • FocusSAN
                            Incepator
                            • 26.nov.2011
                            • 82

                            #43
                            Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                            Mie mi se pare ideea "americanului" foarte buna. Cat despre soareci/sobolani, cred ca sunt solutii destul de eficiente in comert care sa te scape de ei. Daca nu exista, faci sub casa adapostul a 3-4 pisici si scapi si de sobolani, scapi si de grija hranei pisicilor .
                            Si eu m-am gandit la acest tip de fundatie pentru casa mea din mai multe considerente cum ar fi economia de bani, timp si efort, usurinta eventualelor reparatii si de ce nu chiar si pentru crearea unui spatiu pentru depozitat.

                            Cat despre talpa de trasare, poate cineva sa imi explice de ce ar rigidiza mai mult structura casei decat prinderea peretilor direct de fundatie cu tije filetate?
                            Din cate stiu eu lemnul lucreaza in timp si mie nu mi se pare decat o grija in plus.

                            Comentariu

                            • LarryM
                              Incepator
                              • 15.dec.2009
                              • 62

                              #44
                              Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                              Focus , acesta solutie poate fi folosita din cel putin 2 motive :
                              1 - Inaltimea limitata a camerelor ( 2,5 m) , daca mai scazi si o sapa un parchet , gresie , rigips tavan ..etc , te scazi cu inca citiva cm buni !
                              2 - Cu acest adaus de citiva cm poti placa cu polistiren extrudat pardoseala ....
                              Tijele filetate le poti folosi in oricare din situatiile de mai sus , si cu , si fara talpa suplimentara !
                              Insa daca se adauga 5 - 10 cm ( acea talpa ) , trebuie sa vii cu straifuri de OSB completare !

                              Comentariu

                              • FocusSAN
                                Incepator
                                • 26.nov.2011
                                • 82

                                #45
                                Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                                Daca asta e principalul considerent, inaltimea, eu zic pas. La bloc unde stau acum am 2,4 m si sunt suficienti. Bine, eu am 1, 7m si probabil d-aia, insa cu cat e inaltimea mai mare, cu atat cresc si costurile de incalzire. La o casa din lemn cu izolatie buna sunt cresteri nesemnificative, insa mai sunt si alti factori care cresc valoarea lucrarii nejustificat pentru mine cel putin.

                                Comentariu

                                Procesare...