Casa pe structura din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • orzgam
    Incepator
    • 24.sep.2012
    • 61

    Casa pe structura din lemn

    buna seara,

    planuim ca in viitor sa incepem constructia unei case din lemn. pentru a-mi face o idee cat mai buna despre acest proiect si sa nu ma pacaleasca diferiti meseriasi ma documentez si va cer parerea cu privire la acest proiect.
    casa va avea o amprenta de 10x6M
    din cate am studiat, consider ca materialele din care sa ridic casa in faza "la rosu" sa fie urmatoarele:
    - stalpi 12x12 cm (distanta 50 cm)
    - grinzi planseu 10x20 cm (distanta 40 cm)
    - acoperis 10x12 cm (distanta 50 cm)
    - osb3 12cm
    - planseu dulapi 5cm

    am facut cateva schite la care astept comentariile dvs.
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	fatada 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	412,5 KB 
ID:	637523Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lat 2.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	223,3 KB 
ID:	637524Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	lat centrala.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	247,2 KB 
ID:	637525Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan etaj.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	84,7 KB 
ID:	637526Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan parter.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	74,1 KB 
ID:	637527Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	spate.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	460,0 KB 
ID:	637528

    R.
  • gabriel d
    Incepator
    • 15.feb.2012
    • 1

    #2
    Răspuns la: Casa pe structura din lemn

    Buna ziua,

    Si eu mi-am construit o casa din lemn si sunt foarte multumit de ea.
    Cred ca exagerezi cu grosimile materialelor. Pe deasupra nu sunt indicate profilele cu sectiune patrata, fiindca dupa uscare majoritatea se crapa.
    Eu am folosit pentru stalpi 10x10, pentru grinzi la planseu si capriori 5 x 20, latura de 20 find pusa la verticala. Dulapii nicodata nu crapa.
    Iar in ceea ce priveste realizarea structurii, e bine ca cel putin la colturi sa ai elemente diagonale (contavantuiri), fiindca acelea sunt cele mai eficiente pentru rigidizare.
    Ai putea folosi dulapi si pentru stalpi, asa se procedeaza in America; daca ar incepe acum constructia casei, as folosi pentru stalpi dulapi de 5 x 15 cm amplasati la 60 ce centimetri interaxe, deci la 55 cm intre ei.
    Eu am folosit ca pardoseala la planseu scandura de 2,5 cm, apoi polistiren de 2 cm de densitate mai mare 20 kg/mp apoi OSB de 10 mm. Varianta cu dulapi cred ca e mai buna, mergi pe aceasta varianta, obti o rigiditate mai buna.
    La mansarda deca o sa folosesti capriori de 5x20 cm o sa poti pune 20 cm de vata. Aceasta e o grosime minim acceptabila, altfel o sa ai foarte multa caldura vara.

    Succes !

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #3
      Răspuns la: Casa pe structura din lemn

      Postat în original de orzgam
      buna seara,

      planuim ca in viitor sa incepem constructia unei case din lemn. pentru a-mi face o idee cat mai buna despre acest proiect si sa nu ma pacaleasca diferiti meseriasi ma documentez si va cer parerea cu privire la acest proiect.
      casa va avea o amprenta de 10x6M
      din cate am studiat, consider ca materialele din care sa ridic casa in faza "la rosu" sa fie urmatoarele:
      - stalpi 12x12 cm (distanta 50 cm)
      - grinzi planseu 10x20 cm (distanta 40 cm)
      - acoperis 10x12 cm (distanta 50 cm)
      - osb3 12cm
      - planseu dulapi 5cm
      Cel mai bine este sa mergeti cu schitele atasate la un arhitect si sa ii cereti sa va faca un proiect.
      Daca o sa intrati pe site-urile firmelor specializate, care construiesc case in sistem framing, o sa vedeti ca nu folosesc lemn de sectiune patrata, ci dreptunghiulara,

      Fara sa am pretentia ca detin adevarul suprem, o sa incerc sa va sugerez o structura pentru o casa in sistem framing, din pacate doar cu parter.

      Talpa casei:
       - Strat de hidroizolatie (tratament cu AQUA-STOP şi aplicare carton asfaltat / membrană bituminată);
       - Dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x100 mm, 45x150 mm sau 50x100 mm, 50x150 mm (având aceeaşi lăţime cu a peretelui care reazemă pe aceasta). Sectiunea 45x150 mm / 50x150 mm pentru peretii exteriori si cei portanti si sectiunea 45x100 mm / 50x100 mm pentru peretii despartitori.

      Configuraţia podelei (de jos în sus):
       - Structura cherestea: dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x50 mm spaţiaţi în plan la distanţe de 600 mm din ax în ax;
       - Izolaţie termică (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 50 mm);
       - Panouri de OSB 3 grosime 18 mm;
       - Izolatie parchet / parchet laminat (unde este cazul)
       - Şapa autonivelantă / gresie de interior (unde este cazul).

      Configuraţia pereţior exteriori (de la interior spre exterior):
       - Vopsea lavabilă pentru interior;
       - Panouri de rigips anti foc grosime 12,50 mm (fixat cu suruburi pentru lemn, cu imbinarile armate cu banda si chituite). În baie se va monta rigips hidrofug grosime 12,50 mm;
       - Bariera de vapori;
       - Structura portantă: dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x150 mm sau 50x150 mm, poziţionaţi perpendicular pe direcţia peretelui, spaţiaţi în plan la distanţe de 410 sau 625 mm din ax în ax;
       - Izolaţie termică (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 200 mm presată între montanţii din lemn);
       - Panouri de OSB 3 grosime 15 mm;
       - Termosistem (cu polistiren SWISSPOR EPS 80, BAUMIT DUO THERM sau IGNIFUGAT ISOPOR EPS 80-F 16) cu grosimea de 100 mm. Polistirenul va fi lipit cu adeziv şi va avea cel puţin 5 dibluri pe placă;
       - Tencuială acrylică decorativă.

      Configuraţia pereţior interiori:
       - Vopsea lavabilă pentru interior;
       - Panouri de rigips anti foc grosime 12,50 mm (fixat cu suruburi pentru lemn, cu imbinarile armate cu banda si chituite). În baie se va monta rigips hidrofug grosime 12,50 mm;
       - Structura portantă: dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x100 mm sau 50x100 mm peretii neportanti si 45x150 mm sau 50x150 mm peretii portanti, poziţionaţi perpendicular pe direcţia peretelui, spaţiaţi în plan la distanţe de 410 sau 625 mm din ax în ax;
       - Izolaţie termică (vata minerală de sticla ISOVER RIO 50/100 mm + polistiren expandat de 50 mm);
       - Panouri de rigips anti foc grosime 12,50 mm (fixat cu suruburi pentru lemn, cu imbinarile armate cu banda si chituite). În baie se va monta rigips hidrofug grosime 12,50 mm;
       - Vopsea lavabilă pentru interior.

      Centura casei:
       - Dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x100 mm, 45x150 mm sau 50x100 mm, 50x150 mm (având aceeaşi lăţime cu a peretelui pe care reazemă)

      Configuraţia planşeu (de jos în sus):
       - Vopsea lavabilă pentru interior;
       - Panouri de rigips anti foc grosime 9,50 mm (fixat cu suruburi pentru lemn, cu imbinarile armate cu banda si chituite). În baie se va monta rigips hidrofug grosime 9,50 mm;
       - Bariera de vapori
       - Structura portantă: dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x200 mm sau 50x200 mm, poziţionaţi perpendicular pe direcţia planşeului, spaţiaţi în plan la distanţe de 410 sau 625 mm din ax în ax. După calculul de rezistenta se va adopta solutia de executie a structurii portante;
       - Izolaţie termică (vata minerală de sticla ISOVER RIO grosime 250 mm presată între montanţii din lemn);
       - Panouri de OSB 3 grosime 10 mm.

      Configuraţia şarpantei (de jos în sus):
       - Structura portantă: dulapi lemn, uscat 16-19% trataţi complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 45x150 mm sau 50x150 mm, poziţionaţi perpendicular pe direcţia planşeului, spaţiaţi în plan la distanţe de 410 sau 625 mm din ax în ax. După calculul de rezistenta se va adopta solutia de executie a structurii portante;
       - Panouri de OSB 3 grosime 15 mm sau astereală (scandura rindeluită şi tratata complex cu grosimea de 21,5 mm);
       - Folie anticondens (folie transpiranta / membrana permeabilă la vapori);
       - Şipca longitudinală – lemn, uscat 16-19% tratat complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 50x25 mm;
       - Şipca transversală – lemn, uscat 16-19% tratat complex înainte de montaj (ignifugare şi insecto-fungicizare), cu dimensiunea de 50x25 mm;
       - Ţigla metalică.

      Sunt foarte curios ce comentarii o sa fie.
      Pe o astfel de structura intentionez sa construiesc si eu o casa din lemn.

      Comentariu

      • orzgam
        Incepator
        • 24.sep.2012
        • 61

        #4
        Răspuns la: Casa pe structura din lemn

        multumesc pentru raspunsuri.
        in prima faza cand am inceput sa ma documentez cu privire la case din lemn am considerat ca cea mai buna varianta este cea descrisa de dl. Fanero (dulapi)
        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	structuralemn.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,1 KB 
ID:	607348Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	acoperis-casa-de-lemn.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	153,8 KB 
ID:	607349Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	ext osb3 12mm.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	17,2 KB 
ID:	607350Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete-casa-din-lemn.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	150,6 KB 
ID:	607351Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	planseu-casa-din-lemn.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	167,6 KB 
ID:	607352
        dupa care gasind pe diferite site-uri case construite asemanator descrierii mele din primul post si am considerat ca este mai bine, dar se pare ca gresesc.
        in momentul in care voi demara proiectul voi lua legatura si cu un proiectant, dar imi doresc sa am cat mai multe informatii.
        voi reface toate schitele si le voi posta.
        multumesc,
        R

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2107

          #5
          Răspuns la: Casa pe structura din lemn

          Exista o norma sau un standard care reglementeaza modul de amplasare al elementelor de prindere a talpii caselor de lemn de fundatie?
          Ma refer la distanta intre "mustatile lasate din fundatie", tijele filetate legate de armatura fundatiei sau conexpanduri.
          Care este cea mai uzuala dimensiune a acestora?

          Comentariu

          • doru_marciuc
            Living Legend
            Expert amenajari
            • 01.oct.2012
            • 1393

            #6
            Răspuns la: Casa pe structura din lemn

            2 legaturi la interval de 30 cm la colturi , restul legaturilor la fiecare 180 cm.

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Casa pe structura din lemn

              Postat în original de doru_marciuc
              2 legaturi la interval de 30 cm la colturi , restul legaturilor la fiecare 180 cm.
              Multumesc.
              Si o dimensiune pentru tije si/sau conexpanduri

              Comentariu

              • LarryM
                Incepator
                • 15.dec.2009
                • 62

                #8
                Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                Foarte pertinente raspunsurile , ii felicit pe "respondaci" ! )
                Si eu mi-am construit o casa din lemn in aceasta vara , in regie proprie , sint f multumit de ea , la - 5 -10 grade neincalzita de o saptamina , nu scoti aburi in casa !
                Asa cum spuneau si antevorbitorii , exista standarde de distanta intre elementele de structura , in Statele unite se merge la o dist de 40 cm intre rigle , in EU la 60 cm !
                In majoritatea site-urilor nu apar contravintuiri , constructorii considera ca nu este necesar ,deoarece placile de OSB rigidizeaza suficient structura , parerea personala fiind ca ESTE OBLIGATORIU sa pui contravintuiri !
                Peretii exteriori pot fi din dulapi de 5 \ 10 , sau de 5 \ 15 cm , alegerea fiind facuta numai in functie de grosimea izolatiei pe care o doresti !
                La peretii interiori este suficient de 5 \ 10 !
                Dau un raspuns si pt fanero , si anume ca eu am folosit cupoane ( fier beton de 16 mm ) , taiat la lungimea de 35 cm , si infipt in betonul moale 15 cm , evitind astfel gaurirea betonului , operatiune anevoioasa ! Am folosit o distanta de 30 cm de colturi , dupa care am mers din 110 cm in 110 cm !
                Pt montarea "talpilor" (grinzilor) pe placa, am pus grinda , am lovit cu barosul , cupoanele lasind semn acolo unde trebuie gaurit , s-a gaurit , infipt , iar dupa aceea cu barosul am indoit toate cupoanele icorporindu-le in grinda !
                Ieftin si rapid !
                Inca ceva , la tavan am pus folie din plastic (din aceea care se foloseste la solarii ) , chiar pe grinzi , dupa care am venit cu osb de 6 mm , si rigips !

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #9
                  Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                  Postat în original de LarryM
                  Dau un raspuns si pt fanero , si anume ca eu am folosit cupoane ( fier beton de 16 mm ) , taiat la lungimea de 35 cm , si infipt in betonul moale 15 cm , evitind astfel gaurirea betonului , operatiune anevoioasa ! Am folosit o distanta de 30 cm de colturi , dupa care am mers din 110 cm in 110 cm !
                  Pt montarea "talpilor" (grinzilor) pe placa, am pus grinda , am lovit cu barosul , cupoanele lasind semn acolo unde trebuie gaurit , s-a gaurit , infipt , iar dupa aceea cu barosul am indoit toate cupoanele icorporindu-le in grinda !
                  Ieftin si rapid !
                  Multumesc pentru raspuns.
                  Dar totusi:
                  De ce sunt prinse cupoanele?
                  Simpla lor infigere in beton este suficienta?
                  Le ofera o rigiditate corespunzatoare?

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2107

                    #10
                    Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                    Postat în original de LarryM
                    Si eu mi-am construit o casa din lemn in aceasta vara , in regie proprie , sint f multumit de ea , la - 5 -10 grade neincalzita de o saptamina , nu scoti aburi in casa !
                    Adica ce temperatura este in interior?
                    Ce structura au peretii exteriori?

                    Comentariu

                    • LarryM
                      Incepator
                      • 15.dec.2009
                      • 62

                      #11
                      Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                      Pt fanero
                      Cind am turnat placa , pt parter evident ( casa nu are etaj ) , am infipt in betonul moale acele cupoane , pur si simplu avind striatii fierul ramine fb ancorat !
                      Am facut acest lucru pt totii peretii casei , inclusiv cei interiori , odata indoite capetele ramase inafara , este aproape imposibil sa mai muti din loc acea talpa , poate doar taind si distrugind total in mod intentionat acea grinda !
                      Referitor la cea de a doua interpelare , structura peretilor de la exterior la interior este :
                      - Tinci , masa de spaclu + plasa fibra de sticla, polistiren de 10 cm expandat , scindura 2.5 cm , vata minerala bazaltica de 10 cm , iarasi scindura 2,5 cm , si rigips de 12,5 !
                      Doresc sa mentionez ca nu am lipit polistirenul deloc , pur si simplu fiecare placa de polistirem am prins-o in cite 5 cuie de 15 cm , folosind drept floare de prindere capace de plastic de la orice pet !
                      Acele piroane de 15 cm au stabilizat atit de bn placile de polistiren , incit nu mai pot fi scoase decit prin distrugere totala a placilor de polistiren !
                      Suplimentar poti adauga folie din aceea care se pune sub parchet , de 3 mm pe peretii exteriori ( la interiorul peretelui evident ), inainte de montarea rigipsului !
                      La tavan am montat intii folie din aceea care se pune la solarii ( undeva la 5-6 ron ml x 4m latime ) , nu ignora acest aspect deoarece folia nu va lasa sa intre nici un fir de curent de aer !
                      Fratele meu are la casa de zidarie asa ceva la tavan , si nici urma de condens , iar camera dupa izolare este mult mai calduroasa iarna !
                      Drept urmare am pus si eu , direct pe grinzi , dupa care am placat cu OSB de 6 mm si rigips de 9 mm !
                      Casa nu are pic de condens , in momentul de fata ma incalzesc cu un godin din tabla ordinara , in care cit bagi , da caldura ( relativ) , nu mai bagi , nu mai da caldura ! )
                      Am izolat de restul casei aprox 50 mp printr-un perete si o usa , pt a nu se imprastia caldura in restul casei !
                      In pod am izolat doar cu vata minerala de 5 cm , pt ca s-a cam terminat bugetul , dar recomandat este o izolatie de minim 20 cm vata minerala !
                      Pardoseala in living si dormitoare , unde va fi montat parchet , este din dulapi de 5 cm , pozitionati din 60 in 60 cm , cu decupaje pt cablurile electrice , iar peste , am adugat o podea tot din dulapi de 5 cm grosime , mai mult decit suficient as spune !
                      Geamurile sunt tip termopan de buna calitate , profile cu 5 camere , si geam float+all seson !
                      De sarbatori am lipsit o saptamina , timp in care casa a fost nelocuita , iar cind am revenit la minus 5 grade afara oricit m-am straduit , spre amuzamentul familiei , nu am reusit sa scot aburi !
                      Ceea ce inseamna ca in casa erau cel putin 10-11 grade , cu o diferenta fata de exterior de minim 15 grade !!!
                      Nu pot spune ca ma lafai in caldura , este bn ,undeva la 20 gr, dar si sitemul de incalzire este deficitar ! Plecind de la premisa ca ai in casa undeva la 10-12 grade , poti estima ca vei avea un consum f redus pt incalzire - racire !
                      De la jumatatea lunii Noiembrie si pina in prezent am consumat aprox 400 kg de fag , si tot cam atit plop , undeva la 200 Ron !
                      Iti recomand daca vrei sa ai o izolatie si mai buna sa faci structura peretior exteriori de 15 cm !
                      Locuitul intr-o casa din lemn este incomparabil fata de una din zidarie , si spun asta pt ca prima casa pe care am construit-o , pt mine evident , a fost din BCA , si am avut probleme de umezeala , mucegai , inegrirea colturilor , la grinzi , nu mai spun ca "vuia "centrala pe gaze , la gradatia 6 si abia faceam cald in casa ....
                      Daca doresti alte lamuriri ti le noi impartasi cu drag !
                      Laurentiu .

                      Comentariu

                      • fanero
                        Living Legend
                        • 02.aug.2008
                        • 2107

                        #12
                        Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                        @LarryM
                        Multumesc pentru raspuns si sfaturi.

                        Ai realizat o structura a peretilor exteriori interesanta.
                        Ai folosit scandura in loc de OSB, ceea ce nu este deloc rau, dar se pare ca este o varianta mai scumpa decat aplicarea de OSB.

                        "Sistemul" de prindere al polistirenului din termosistem este o solutie pe care nu am mai intalnit-o pana acum
                        (cuie de 15 cm, folosind drept floare de prindere capace de plastic de la orice pet). Poate o si brevetezi.

                        Casa pe care o voi construi va avea sectiunea peretilor si succesiunea din postul #3, cu o structura a peretior exteriori de 15 cm.

                        Dar nu o merg pe infigerea ancorelor in betonul prospat turnat.
                        O sa adopt varianta legarii si rigidizarii ancorelor de armatura elevatiei.
                        Mi se pare mai sigura.

                        Imbucuratoare vestile privind izolarea termica foarte buna a casei.
                        Deci casa pe structura din lemn reprezinta o solutie economica din punct de vedere termic. Ca si costuri pentru incalzire.

                        Sa va bucurati de casa si sa o finalizati sanatosi.
                        Orice sfat va fi luat in considerare.

                        Comentariu

                        • LarryM
                          Incepator
                          • 15.dec.2009
                          • 62

                          #13
                          Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                          Pt fanero
                          Multumesc pt urari !
                          Dimpotriva cu scindura ai mai multa manopera , dar financiar iesi mult mai ieftin , sa iti exemplific :
                          - 1 mc de scindura costa asta-vara 450 Ron so acoperi 35-40 mp !
                          - Cu 450 Ron puteam cumpara 4 placi de OSB DE 18 MM ( o placa de 18 mm OSB costa 98 Ron la Dedeman )
                          Te sfatuiesc insa sa pui OSB min grosime 10 mm , max 15 - 18 mm ! Sa iti spun si dc ,in primul rind rigidizeza structura fb , iar in al doilea rind daca pui si o dunguta de silicon de jur - imprejurul conturului placii atunci cind o presezi pt a o prinde in suruburi ( recomand suruburi din acelea negre de rigips) de o lungime care sa iti permita infiletarea macar1,5 - 2 cm in grinda , nu va mai permite nici unui fir de curent sa se infiltreze odata prinsa placa pe pozitie !
                          Cauta atent in oferta de pret si vezi ce include , gen , cazarea muncitorilor , diurna , tranport , daca pretul contine Tva, fundatia casei etc !
                          O casa pe structura din lemn , la o suprafata de 60-80 mp , nu ar trebui sa coste la "gri " mai mult de 18-20.000 Eur , asta cu geamuri termopan incluse, pardoseala , usi interior exterior , vata minerala integral , rigips , electrica , tevi de scurgere etc , asta daca vei alege sa o faci cu o firma specializata !
                          In vara anului urmator ma voi apuca sa mai fc o casa , tot pt mine , dar mai micuta max 80 mp , iti spun asta deoarece voi schimba radical sistemul constructiv , si mi-o voi face singur fara "meseriasi " !
                          Sa iti spun cum voi face : dupa turnarea fundatiei voi confectiona 2 capre , pe care voi face dint-o placa OSB un sablon pt confectionarea scheletului panourilor !
                          Cum vine asta : pe verticala placii de OSB voi prinde dulapii de 15 \5 cite unul pe laterala , si unul pe centru , taiate cu 15 cm mai scurte decit placa de OSB , deoarecei n capete voi veni "cu capac" , adica inca o bucata de dulap de 15 \ 5 in fiecare capat , prinse cu suruburi lungi de 10 cm din acelea galbene ( se gasesc la Dedeman si au virful asemanator cu cele autoforante , adica nu crapa lemnul , iar floarea o are ca pt imbus , nu cu cruce) !
                          In final voi avea un schelet format din 3 dulapi verticali , si 2 orizontali , la dimensiunea EXACTA a unei placi OSB ( mai putin 5 cm la partea superioara ) , asta datorita "sablonului" despre care am vorbit mai inainte ! Rezulta o diferenta de 5 cm , care va reprezenta diferenta grosimii grinzii ce va stabiliza panourile in partea superioara a peretelui !
                          Voi avea in acest fel panouri de 1,2 m latime , cu inaltimea de 2,5 , pe care le voi asambla unul cite unul , ca intr-un joc de lego !
                          Voi prinde placa de OSB de schelet de jos , deoarece se lucreaza mai usor pe orizontala decit pe verticala, si necesita max 2 oameni !
                          In acest fel iti poti calcula singur necesarul de materiale si vei constata cu surprindere ca daca ti-o faci singur iesi la mai putin de jumatate din cit cere o firma !
                          Daca esti cit de cit priceput , si mai iei pe cineva la fel , intr-o saptamina ( maxim 2 ) ai panourile facute , timp in care se toarna fundatia ( la fundatie recomand meseriasi priceputi , pt ca daca iti toarna placa in valuri o sa ai mari surprize cind te vei apuca sa montezi panourile ) , iar dupa aceea te poti apuca de montat panourile , iarasi , max 2 sapt !
                          Dar nu inainte de a lipi carton din acela care se lipeste cu flacara ( impotriva umezelii ) , peste tot acolo unde vor veni peretii !
                          Eu am cumparat solutie ignifuga , antifungicida , anticarii din Bv cu 300 ron buc x 3 bidoane a 30 l , dupa care am gasit la Dede la 300 ron galeata ( contine un praf care se dizolva in apa , si ies 90 l )....asta este !
                          Daca mai doresti amanunte iti stau la dispozitie !
                          Laurentiu

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2107

                            #14
                            Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                            Postat în original de LarryM
                            Pt fanero
                            In final voi avea un schelet format din 3 dulapi verticali , si 2 orizontali , la dimensiunea EXACTA a unei placi OSB ( mai putin 5 cm la partea superioara ) , asta datorita "sablonului" despre care am vorbit mai inainte ! Rezulta o diferenta de 5 cm , care va reprezenta diferenta grosimii grinzii ce va stabiliza panourile in partea superioara a peretelui !
                            Voi avea in acest fel panouri de 1,2 m latime , cu inaltimea de 2,5 , pe care le voi asambla unul cite unul , ca intr-un joc de lego
                            Multumesc pentru sfaturi si raspuns.

                            Din ce am gasit pe net, placile OSB au dimensiunea de 1,25 x 2,5 m.
                            Ce nu rezulta din exemplul prezentat este modul in care se placheaza cei 5 cm care raman din grosimea talpii casei.
                            Si nu iese o distanta interax de 1,25m pe orizontala.
                            Daca ar fi sa faci structura limitandu-te la inaltimea unei placi de OSB, dupa finisaje s-ar putea sa iasa o inaltime de cca 2,4 m, care este mai mica decat inaltimea standard a apartamentelor de bloc mai vechi.
                            Si asta va crea o impresie de lipsa de spatiu a camerelor.
                            Am inteles ca o inaltime minima recomandata este de 2,5 - 2,6 m.

                            Cu exceptia suruburilor lungi de 10 cm si a scoabelor metalice (presupun ca le vei folosi) ce alte elemente de prindere a structurii sunt recomandate?
                            Am inteles ca exista "elemente metalice" folosite special la asamblarea structurilor tip framing.

                            Mai sti cum se numea solutia pentru tratamentul lemnului (cea de la Dedeman).

                            Cam ce se vede in foto vreau sa-mi fac.
                            Casa are o suprafata construita de 45 mp la care se adauga o terasa acoperita de 17,5 mp.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • LarryM
                              Incepator
                              • 15.dec.2009
                              • 62

                              #15
                              Răspuns la: Casa pe structura din lemn

                              Da , placile au 1,25 scz !
                              Am sa incerc sa fiu mai explicit : cei 5 cm vor fi pozitionati in partea de sus a peretelui , deci OSB-ul va fi mai inalt cu cu 5 cm fata de dulapul superior !
                              Acesti 5 cm reprezinta grosimea dulapului cu care se va veni PESTE dulapul superior , fiind de o lungime de 3 m sa spunem ,va prinde 2 imbinari ale panourilor ( 1,25 + 1,25 = 2,50 , si mai prinde si 0,50 m pe cel de al 3 - lea panou , urmind sa continui in acest fel , iar din urmatoarea vei taia , in asa fel incit imbinarea dulapilor "de siguranta" , sa nu coincida cu imbinarea panourilor !
                              Am vazut acest sistem la constructia unei case din lemn , in sistem Canadian , am ramas surprins cit de simplu este , nu ma gindisem la asa ceva !
                              Mie mi-au iesit camerele la final la 2,45m inaltime si nu mi se par joase deloc !
                              Da , scoabele sunt esentiale , si iti recomand sa le folosesti , dar la pod , la capriorit , etc !
                              Aceasta casa am construt-o in sistem clasic , sa spun asa , adica nu din panouri ( asa ceva doresc sa fac la urmatoarea )!
                              Aici am facut asa : am plantat cupoanele , am dat cu Tytan Disprobit ( sper sa nu fie considerata reclama ) , pe toata placa , in 2 straturi, dupa care am venit cu grinzi de 10 \ 10 (am facut structura cu grinzi de 10 \ 10 , iar la mijloc al bagat intarituri orizontale pt rigidizare ) , adica am supradimensionat structura din cauza nestiintei mele !
                              Am facut conturul casei , si al camerelor am indoit cupoanele , dupa care s-a pornit cu stilpii , plasati la distanta standard 60 cm distanta !Contravintuiri la colturi , pe urma partea superioara , etc ...!
                              Pt imbinare am facut greseala sa folosesc coltare metalice cumparate de la Dedeman , placi de imbinare , placi de imbinare la 45 grade , etc ...aceste elemente de imbinare , m-au costat peste 5000 Ron , dar in acest sitem constructiv nu aveam cum , trebuia sa le folosesc !
                              De aceea voi optimiza costurile , schimbind radical sistemul acesta , cu cel pe panouri , unde nu mai este nevoie de aceste elemente !
                              Nu mai stiu cum se numeste substanta de ignifugat ,dar o gasesti la tratamente pt lemn , intreaba un angajat si iti va arata imediat !
                              Draguta casuta , la suprafata asta daca o faci tu , cu inca unu doi prieteni , frate , etc , o vei scoate la un pret f bun !
                              Incearca sa iti faci un calcul de materiale , dulapii cit costa , citi iti trebuie , OSB etc !

                              Comentariu

                              Procesare...