Cum sa fac un abajur?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • navrap
    Incepator
    • 22.aug.2012
    • 1

    Cum sa fac un abajur?

    Am o veioza in dormitor al carei abajur s-a deformt din cauza caldurii becului.Sincer nu ma indur de ea sa o arunc pentru ca are un suport care imi place mult.Inventiv sant , am imagintie, imi place sa migalesc dar nu ma pricep ce material sa aleg ptr. abajur . Unii zic sa folosesc hartie cerata ,altiihartie de orez(DE UNDE?) altii panza apretata inzeama de aracet etc... Daca aveti mai multa experienta decat mine,dati-mi un sfat !Va multumesc anticipat!!!
  • gabriel1*981
    Incepator
    • 15.ian.2012
    • 93

    #2
    Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

    Cum sa-ti faci singur o veioza de efect
    Autor: Lili DAN
    Data publicarii: 17/05/2007

    Pentru a realiza o veioza ca cea din imagine nu aveti nevoie de cine stie ce talente ascunse, ci doar de rabdare si placere de a lucra cu cele doua miini dibace.

    Aveti nevoie de:


    * 15-20 de bete. Daca-s de alun, cu atit mai bine, dar sint bune si orice alt fel de bete gasiti. Legati-le cu sfoara sau fire de rafie si puneti-le la uscat cel putin o luna inainte de a le folosi.

    * 3 benzi de cauciuc,

    * tija metalica,

    * rafie sau sfoara,

    * lipici,

    * cutit sau foarfec de gradina,

    * un disc de lemn gaurit in centru (gaura sa fie pe masura tijei metalice),

    * kit de veioza electrica (cablu, intrerupator etc.) - puteti desfiinta o veioza plictisitoare,

    * fetru, pisla,

    * abajur.

    Ce aveti de facut:

    1. prindeti betele in jurul tijei metalice cu banda de cauciuc sau elastice

    2. infasurati rafia sau sfoara, ce aveti, in jurul betelor, dupa ce in prealabil ati uns zona cu lipici. lasati sa se usuce.

    3. taiati betele la lungimea care va convine si indepartati banda de cauciuc sau elasticul

    4. montati tija metalica in discul de lemn

    5. lipiti manunchiul de bete de discul de lemn. Lipiti bete flexibile (mladite, pe care le-ati legat circular si le-ati uscat asa) pe discul de lemn.Daca nu aveti, taiati bucatele din betele pe care le aveti si lipiti-le in jurul bazei betelor lungi, asezate pe verticala

    6. instalati veioza, trecind cablul electric prin tija metalica

    7. pe fundul discului de lemn lipiti fetru, pentru a inalta putin baza, ca sa faceti loc cablului electric.

    8. montati abajurul.


    http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-ca...e-efect~ni4c4l cred ca ajunnge sa dati o cautare pe google
    Gabriel

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 889

      #3
      Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

      Pune te rog 1-2 poze relevante cu veioza in care sa se vada atat corpul veiozei si sitemul de prindere cat si abajurul vechi.

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2343

        #4
        Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

        Postat în original de gabriel1*981
        Cum sa-ti faci singur o veioza de efect
        Autor: Lili DAN
        Data publicarii: 17/05/2007

        Pentru a realiza o veioza ca cea din imagine nu aveti nevoie de cine stie ce talente ascunse, ci doar de rabdare si placere de a lucra cu cele doua miini dibace.

        Aveti nevoie de:


        * 15-20 de bete. Daca-s de alun, cu atit mai bine, dar sint bune si orice alt fel de bete gasiti. Legati-le cu sfoara sau fire de rafie si puneti-le la uscat cel putin o luna inainte de a le folosi.

        * 3 benzi de cauciuc,

        * tija metalica,

        * rafie sau sfoara,

        * lipici,

        * cutit sau foarfec de gradina,

        * un disc de lemn gaurit in centru (gaura sa fie pe masura tijei metalice),

        * kit de veioza electrica (cablu, intrerupator etc.) - puteti desfiinta o veioza plictisitoare,

        * fetru, pisla,

        * abajur.

        Ce aveti de facut:

        1. prindeti betele in jurul tijei metalice cu banda de cauciuc sau elastice

        2. infasurati rafia sau sfoara, ce aveti, in jurul betelor, dupa ce in prealabil ati uns zona cu lipici. lasati sa se usuce.

        3. taiati betele la lungimea care va convine si indepartati banda de cauciuc sau elasticul

        4. montati tija metalica in discul de lemn

        5. lipiti manunchiul de bete de discul de lemn. Lipiti bete flexibile (mladite, pe care le-ati legat circular si le-ati uscat asa) pe discul de lemn.Daca nu aveti, taiati bucatele din betele pe care le aveti si lipiti-le in jurul bazei betelor lungi, asezate pe verticala

        6. instalati veioza, trecind cablul electric prin tija metalica

        7. pe fundul discului de lemn lipiti fetru, pentru a inalta putin baza, ca sa faceti loc cablului electric.

        8. montati abajurul.


        http://www.ziaruldeiasi.ro/ghidul-ca...e-efect~ni4c4l cred ca ajunnge sa dati o cautare pe google
        Pai, tocmai ai explicat cum sa construiesti un corp de veioza, iar omul are nevoie de abajur !

        Comentariu

        • gabriel1*981
          Incepator
          • 15.ian.2012
          • 93

          #5
          Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

          Unica.ro iti aduce mereu stiri proaspete, secrete de vedete, te informeaza, te ajuta, iti da sfaturi utile. Pentru ca tu esti unica.
          Gabriel

          Comentariu

          • gabriel1*981
            Incepator
            • 15.ian.2012
            • 93

            #6
            Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

            imi cer scuze gresisem linkul cred ca cel mai frumos abajur ar iesi crosetat la mana
            Ultima editare de gabriel1*981; 20.ian.2013, 22:16.
            Gabriel

            Comentariu

            • razvan adrian
              Membru Marcant
              • 30.mar.2011
              • 303

              #7
              Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

              Cel mai simplu mod de a face un abajur este urmatorul:se ia un balon,care odata umflat sa fie rotund sau elipsoid,dupa care se "unge " cu aracet,se aplica ate de diverse culori,depinde ce culori vrei sa aibe,iar in dreptul "supapei" pe unde il umfli,lasi un gol de 34 cm,pe care il intaresti ulterior.Dupa ce ai "aliniat corespunzator " atele pe balon si s a uscat bine aracetul impreuna cu atele,se sparge balonul cu acul...astfel ramine abajurul in forma sa uscata.Poate fii intarita partea de agatat/montat abajurul tot cu aracet si material textil,numaiprin lipire,ok!Am facut peste 100 de bucati,pe vremea lui ciao,ieseau tare frumoase,numai 10 lei bucata,in 2 ore vindeam cca 4-5 bucati in vitan...
              bagera

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 303

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

                3-4 cm nu 34 cm ok
                mai gresesc si eu
                bagera

                Comentariu

                • razvan adrian
                  Membru Marcant
                  • 30.mar.2011
                  • 303

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Cum sa fac un abajur?

                  se poate taia pe jumatate si ies 2 abajururi,dar cu rabdare!Acesta era unul din modurile de a face bani in 1982-86,mai faceam si sorturi din atlas,gen adidas sau puma,erau identice ca forma si aspect,se lipeau abtibilduri cu fierul de calcat,care tinaeu si 6 luni "emblemele",sortul il croiam singur dupa modelul desfacut u mare rabdare de la echipa la care jucam(sportul stud ,aveau echipament puma alb negru),vindeam peste 50 buc /luna,nu faceam fata la comenzi,si le vindeam la 150 lei/buc,cele aduse din bulgaria erau putin mai aratoase dar erau la 250 lei/buc.Atlasul era oarecum greu de gasit pe la stofe,era cca 18 lei dublu-lat,adica 1,5/1m,iesea cca 4-5 sorturi,depinde de marime...!
                  bagera

                  Comentariu

                  Procesare...