Incalzire in pardoseala casa lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dick
    Incepator
    • 06.iun.2005
    • 45

    Incalzire in pardoseala casa lemn

    As dori sa stiu peste ce suport se instaleaza un sistem de incalzire in pardoseala in cazul unei case de lemn. Care ar trebui sa fie structura de baza peste care se poate monta sistemul de incalzire( osb, sapa ciment etc). Mentionez ca incaperea este la etaj.
  • LarryM
    Incepator
    • 15.dec.2009
    • 62

    #2
    Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

    Daca este la etaj , presupun ca ai OSB , sub care ai vata minerala !
    Acum depinde si ce fel de incalzire prin pardoseala vrei sa pui , cu agent termic , cabluri , folie electrica ?
    Cu e va fi finisata podeaua ? Parchet , gresie ?

    Comentariu

    • dick
      Incepator
      • 06.iun.2005
      • 45

      #3
      Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

      Deocamdata este doar vata minerala. Incalzirea va fi cu agent termic iar stratul de finisaj este parchet laminat de 8 mm.

      Comentariu

      • georgetudor
        Incepator
        • 30.ian.2013
        • 12

        #4
        Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

        Incalzirea sub un strat de lemn mai dens nu prea are efect.. adica daca puneti peste tevile de incalzire scandura sau osb peste care puneti parchet laminat ( atentie parchetul laminat are si o folie protectare care nu e doar pentru izolatie ci si pt aderenta) nu cred ca rezolvati mare lucru, spre deosebire de lemn sapa are un indice de transfer termic foarte mare de aceea se si utilizeaza sub pardoselile betonate .... ganditi bine, ar fi mare pacat sa faceti o greseala
        O zi buna si spor la munca !

        Comentariu

        • dick
          Incepator
          • 06.iun.2005
          • 45

          #5
          Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

          Pai eu gandeam cam asa: strat osb, tevile pentru incalzire in pardoseala, sapa, parchet laminat. Intrebarea mea este daca sapa se va comporta bine peste strat de osb.

          Comentariu

          • LarryM
            Incepator
            • 15.dec.2009
            • 62

            #6
            Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

            Sapa direct peste OSB , nu merge , lemnul lucreaza , nu neaparat OSB-ul , grinzile !
            Sa pui polistiren extrudat intre OSB si tevi , iar nu rezolva nimic , oricum parchet nu vei putea monta!
            Sa torni o sapa groasa de 6-8 cm armata cu plasa de Buzau iti va ingreuna semnificativ structura casei , iar daca mai vii si cu parchet deasupra asa cum spunea mai sus georgetudor , randamentul va scadea semnificativ !
            Cauta o solutie de incalzire sa spunem , prin pereti , acelasi traseu de teava il executi pe perete ( pereti ) , sub finisaj , cauta pe net si vei gasi ! Asta doar daca esti ferm hotarit sa alegi acest sistem de incalzire !
            Am si eu o casa din lemn , si am decis sa montez o centrala electrica de 6 kw , cu calorifere , asta deoarece o casa din lemn nu se compara cu o casa din zidarie dpdv termic !

            Comentariu

            • dick
              Incepator
              • 06.iun.2005
              • 45

              #7
              Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

              Centrala electrica vreau sa pun si eu dar cu calorifere consumurile sunt mari deci si platile lunare. Voi pune peste osb polistiren extrudat, tevile, sapa si parchet. Voi incerca sa analizez si varianta sistemului uscat de incalzire in pardoseala.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                Postat în original de dick
                Centrala electrica vreau sa pun si eu dar cu calorifere consumurile sunt mari deci si platile lunare. ........
                Ati facut un studiu ??
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • dick
                  Incepator
                  • 06.iun.2005
                  • 45

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                  Am facut calcule cu programul Expertkit. Ideea este ca nu vreau sa incarc structura etajului cu o sapa.

                  Comentariu

                  • LarryM
                    Incepator
                    • 15.dec.2009
                    • 62

                    #10
                    Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                    Atunci iti ramine solutia incalzirii cu folie electirca sub parchet , simplu curat elegant !

                    Comentariu

                    • dick
                      Incepator
                      • 06.iun.2005
                      • 45

                      #11
                      Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                      Cu apa calda cum ai procedat? Cam la ce suma se ridica cheltuiala intr-o luna de iarna?

                      Comentariu

                      • LarryM
                        Incepator
                        • 15.dec.2009
                        • 62

                        #12
                        Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                        Am rezolvat cu boiler electric , sfatul meu este sa cumperi unul care se preteaza si la instalatie solara !
                        Centrala inca nu am cumparat-o ...urmeaza, deocamdata ma incalzesc cu un godin din tabla , am izolat livingul , bucataria , si o parte din hol cu o usa si ceva vata , si acum incalzesc doar 50 mp !
                        Am caldura suficienta , cu toate ca godinul are randament f scazut , bagi in el , da caldura , nu mai bagi , nu mai da ! )
                        De cind a venit frigul, Noiembrie sa spunem , am consumat cam 1 tona de lemn tare , si cam jumatate de tona de plop !
                        340 RON +65 RON = 405 RON in 3 luni de iarna ( 50 mp utili ) !
                        Daca aveam o soba consumam mai putin....
                        Nu iti face griji in privinta costului incalzirii \ racirii locuintei , casa din lemn este o alegere inteleapta , crede-ma, stiu ce spun . am locuit 5 ani intr- casa din BCA , iar in urma acestei experiente am decis in cunostinta de cauza sa aleg CASA DIN LEMN !

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          #13
                          Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                          In cazul caselor de lemn, incalzirea in pardoseala se face in sistem uscat. Fara nicio sapa sau alte elemente care sa ingreuneze structura casei.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • LarryM
                            Incepator
                            • 15.dec.2009
                            • 62

                            #14
                            Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                            Sigur ca da , dar asta te limiteaza la incalzirea electrica prin pardoseala !
                            O izolatie buna , atit in pardoseli , cit si a peretilor si tavanului , te vor face sa te simti mai relaxat cind va veni vb de incalzire , fie ea si electrica , care se pare ca este si cea mai scumpa dintre toate !
                            Pretul materialelor pt termoizolatii , vata , polistiren , sunt acceptabile avind in vedere ca investesti odata , si economisesti pe durata nedeterminata !
                            Aici ne referim la case din lemn !

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              #15
                              Răspuns la: Incalzire in pardoseala casa lemn

                              Prietene, eu vorbesc de incalzire prin pardoseala, cu agent termic, in sistem uscat. Nu am pomenit nimic de incalzirea electrica prin pardoseala, care are un pret nesimtit de achizitie, si un consum pe masura.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...