Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pavel radu
    Membru
    • 05.feb.2007
    • 250

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

    Postat în original de dani bota
    Unde mai exact e amplasata cabana?
    Muntii Apuseni
    PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

    Comentariu

    • pavel radu
      Membru
      • 05.feb.2007
      • 250

      #32
      Etapa 8

      CONSTRUIREA CELOR 2 TERASE (parter si mansarda)
      -o terasa are dimensiunea de 3,41m * 2m
      - lemnul folsit pentru structura teraselor are dimensiunea de 15cm* 15cm
      - facem rama terasei de jos (in prealabil punem sub lemn panza bituminoasa) pe trei laturi (una ditre laturi va fi comuna cu cea de la cabana deja construita)
      - facem rama doar pe 3 laturi deoarece pe unde se face accesul in terasa nu punem bucata de lemn
      - rama o asiguram cu coltare de placa de beton (dupa acelasi model ca la rama de jos-talpa cabanei)
      - muscaturile si imbinarile le ve-ti face ca si cum am explicat in etapa constructiei primului nivel (in urma cu cateva postari)
      - stalpii verticali vor avea inaltimea de 2,2 m
      - sus vom face rama pe patru laturi (una comuna cu cea de la cabana)
      - fixam stalpii verticali de la terasa mansardei (care au inaltime de 1,2m)
      - montam coamele la terasa de sus, in ambele parti, facand legatura (prin muscatura) cu coamele de la mansarda cabanei (vezi pozele)
      - capriorii de la terasa au dimensiunea de 12 cm* 10 cm (ca si capriorii cabanei) si ii montam exact ca ceilalti pe care i-am facut pana acum, cu mentiunea ca acestia au lungime mai mica
      Pozele pe care le voi posta vorbesc de la sine.
      ........si uite asa, ce a fost GREU a trecut; AM RIDICAT CABANUTA.........sunt tare satisfacut !!!
      Urmeaza postarea cu montarea sipcilor si a tiglei
      Fișiere Atașate
      PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

      Comentariu

      • pavel radu
        Membru
        • 05.feb.2007
        • 250

        #33
        Continuare etapa 8

        Inca 5 poze despre aceasta etapa.........
        Fișiere Atașate
        PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

        Comentariu

        • pavel radu
          Membru
          • 05.feb.2007
          • 250

          #34
          Etapa 9

          ACOPERIREA CU TIGLA A CABANEI DE LEMN
          In sfarsit a venit si momentul mult asteptat, si anume montarea tiglei pe cabana.
          La aceasta etapa, pentru a termina mai repede am chemat ajutoare (am fost 5+ nepotul lui nea Nic-el cu pozele ) 2 jos, 2 in mansarda iar 1 pe acoperis (tigla din mana in mana a mers foarte rapid)
          -prima data confectionam dintr-o bucata de scandura (cazul meu: de 5*3 cm si lungime 40 cm) modelul pentru a ne ghida la ce distanta vom bate laturile-sipcile (suportul pentru tigla) (vezi poza )
          - in cazul meu distanta dintre sipci este de 29 cm.
          - laturile au dimensiunea de 5cm * 3cm si lungime cat trebuie
          - vom bate toate sipcile unde vom monta tigla (atentie : partea superioara a laturilor trebuie sa fie perfect dreapta)
          - am batut cate un cui de 80 in fiecare lat/caprior si 2 cuie la capriorii de la margini
          - laturile incepem sa le batem din varful acoperisului in jos
          - de la varf lasam 2 cm si de acolo in jos batem primul lat
          -ATENTIE ca primul lat de sus sa fie perfect drept deoarece cum plecam cu el asa de dreapta va fi montata tigla.
          - montarea tiglei incepe de la DREAPTA la STANGA si de JOS in SUS
          - deasupra montam
          Fișiere Atașate
          PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

          Comentariu

          • pavel radu
            Membru
            • 05.feb.2007
            • 250

            #35
            Continuare Etapa 9

            Atasez poze tot din aceasta etapa (9)
            -crucea de lemn cu flori este un obicei al locului si care se pune la fiecare constructie noua.
            - ......... si poza cu trupa cu ajutorul carora am montat tigla
            Si iata ca am terminat ce a fost mai greu !!!! AM RIDICAT SI ACOPERIT CABANA DE LEMN.
            Cred ca am fost destul de explicit si am detaliat fiecare etapa in asa fel incat ati inteles totul.
            Ceea ce doresc este ca macar 1 din cei care citesc acest topic sa posteze imagini si sa impartaseasca faptul ca prin ceea ce am postat eu (vaznd ca NU E GREU DELOC) s-a ambitionat si are curajul sa-si CONSTRUIASCA SINGUR SI IEFTIN CABANA DE LEMN. MULTA, BAFTA . SIGUR O SA REUSITI !!!!
            Urmeaza sa postez si alte etape pana la finalizarea lucrarilor ........... PE curand
            Fișiere Atașate
            PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

            Comentariu

            • pavel radu
              Membru
              • 05.feb.2007
              • 250

              #36
              Răspuns la: Continuare Etapa 9

              Banii pe care i-am cheltuit pentru ridicarea cabanei pana in acest stadiu:
              TOTAL COSTURI CABANA DE LEMN
              -1500 lei AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE
              -1800 lei FUNDATIA
              -2000 lei LEMNUL PENTRU STRUCTURA CABANEI
              -1000 lei SURA VECHE +TIGLA
              - si alte mici cheltuieli (cuie, cotare, benzina, etc)
              Asadar in jur de aproximativ 6500 lei m-a costat ridicarea cabanutei.
              PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

              Comentariu

              • pavel radu
                Membru
                • 05.feb.2007
                • 250

                #37
                Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                Asa arata cabana in acest moment. Astept Primavara pentru a putea sa continui lucrarile. Voi reveni cu imagini.
                Fișiere Atașate
                PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #38
                  Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                  Sa fiti sanatosi, s-o terminati si sa va bucurati de ea !

                  Comentariu

                  • pavel radu
                    Membru
                    • 05.feb.2007
                    • 250

                    #39
                    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                    Postat în original de spik1
                    Sa fiti sanatosi, s-o terminati si sa va bucurati de ea !
                    Multumesc spik1, sanatate !
                    PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                    Comentariu

                    • FilipT
                      Membru marcant
                      • 15.feb.2009
                      • 673

                      #40
                      Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                      Foarte interesant. Va multumesc ca ati desris amanuntit toate operatiile, astept sa vad si continuarea.

                      Comentariu

                      • georgesecareanu
                        Membru
                        • 17.apr.2011
                        • 171

                        #41
                        Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                        Omule, felicitari!
                        Uite asa, asteptand meseriasii care ma lasau balta sau speriat de tarife, am ajuns si eu sa lucrez cu lemnul, sa tencuiesc, sa pun rigips si gresie, sa fac un semineu, etc. Satisfactia e mai mare atunci cand faci cu mana ta si pui suflet.
                        Sa nu mi-o iei in nume de rau dar vreau sa iti spun unde ai facut o gresala. Eu as fi pus sub tigla placi de osb subtire sau asteriala, peste care ar fi trebuit pusa folie anticondens.
                        Eu nu am avut, acoperisul casei mele a fost facut asa cum ai tu, latisori si tigla, iar cand era vant puternic iarna, intra zapada printre tigle si daca nu eram pe faza imi apareau pete pe tavan (si acum le am, ca nu am apucat sa zugravesc). Sa nu mai amintesc de tigla cazuta si gaura ramasa in acoperis, pe partea cu vecinii, si apa aparuta pe peretele bucatariei...
                        Cu ce vei incalzi iarna? Iti sugerez o soba zidita pozitionata astfel incat sa incalzesti tot spatiul cu ea. E frumoasa, rustica, eficienta si mai ieftina decat un semineu, care si el e foarte frumos.
                        Vine primavara, spor la lucrare!

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #42
                          Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                          Bravo !
                          O intrebare as avea : de ce nu ati pus asteriala sub tigle ? Se intarea acoperisul mult si avand o asteriala + o folie de fibra de sticla , galbena era un plus la zapezile mari , si binenteles podul putea fi utilizat ca spatiu locativ .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • pavel radu
                            Membru
                            • 05.feb.2007
                            • 250

                            #43
                            Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                            George si Coby aveti perfecta dreptate cu asteriala, dar ....... am avut un fix, o dorinta de a face totul ca pe vremurile de mult si fara lucruri moderne si ne ecologice chiar daca poate ca unele lucrari nu le fac perfect. Cunosc in detaliu aproape toate problemele despre termoizoatie- asteriala, folie de difuzie, bariera de vapori, vata minerala, polistiren, etc dar vreau sa le folosesc cat de putin se poate. La un moment dat va trebui la pereti sa folosesc vata minerala si folie de difuzie si bariera de vapori dar nu sunt incantat deoarece nu-mi place ideea de cabana inchisa ermetic, sa nu respire........ mi-am facut cabana in dorinta de a trai (zilele care le voi petrece in ea) in miros de lemn-brad ecolgic si sanatos, aer curat chiar daca pierd putin la capitolul termoizolatie. Am de gand ca doar peretii laterali sa-i termoizolez si sa vedem la mansarda tavanul mai studiez sa vad cum e mai bine sa nu am probleme cu umiditatea.
                            - cabana o voi incalzi cu soba de teracota facuta in forma de L si va avea plita cu 2 ochiuri, cuptor pentru placinte (ler) si un cazan de vreo 10-15 litri inclus pentru apa calda iar mansarda cu serpentina legata la calorifer tot de la soba........ e ceva mai complicat dar foarte utila ........ am studiat problema si nu trebuie pompa de apa daca e un singur calorifer la mansarda........apa calda se ridica si incalzeste caloriferul de sus. De la aceasta soba voi avea caldura si jos si la mansarda, voi avea si apa calda la bucatarie si dus, voi avea si cuptor pentru paine si placinte fara e-uri....... si voi avea si plita pentru gatit.
                            - In rest, multumesc pentru aprecieri si vorbe de bine, va doresc si voua cele bune si astept si de la voi sa va apucati sa faceti cate una alta si sa ne aratati tuturor pentru ca SE POATE, VA GARANTEZ!!!!!
                            - Filip, va voi tine la curent cu ce fac .......... o sa va placa ....... am niste planuriiiii. In curand voi posta etapa urmatoare cu doborarea bilelor de brad- larice.......am fost la padure..adevarata aventura
                            Salutari
                            PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              #44
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE

                              Am inteles ca vreti sa feceti ceva rustic si " ca pe vremuri " , dar montajul unei asteriale si punerea unei folii de fibra de sticla - din nou spun ca e parerea mea - va ajuta mult in cazul in care mai prindeti o zapada ca cele din poze .. sub greutate pot ceda tiglele si va treziti cu zapada in cap sau in zilele cand nu santeti la cabana sa se crape o tigla si la ploaie sa intre apa pe structura de lemn ... si aici ma refer la un minim de siguranta referitor la hidroizolatie ... daca tot faceti casa visurilor macar sa dureze ceva timp visul ...
                              Ultima editare de coby; 01.mar.2013, 19:20.
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • georgesecareanu
                                Membru
                                • 17.apr.2011
                                • 171

                                #45
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieft

                                Uite o sugestie ecologica pentru izolarea tavanului: fan, clasicul izolant din zonele montane, foarte eficient si cu aroma de "la tara"! Sau lana, daca reusesti sa cumperi lana spalata la un pret bun.

                                Comentariu

                                Procesare...