Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • pavel radu
    Membru
    • 05.feb.2007
    • 250

    Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

    Multi dintre noi i-si doresc nespus de mult O CABANA, un colt de RAI numai al nostru, unde sa fugim de la bloc pentru a ne RELAXA un weekend, un concediu sau ori de cate ori simtim nevoia sa evadam din nebunia orasului si sa traim cateva zile in Paradisul de la tara, unde aproape totul este neschimbat ca pe vremea bunicilor, unde aerul este pur si curat, apa de izvor este sursa noastra de sanatate, unde pasarelele canta minunat fara ca sa ne ceara nimic in schimb si unde florile de camp prin mirosul lor inmiresmat ne intregesc starea de bine pe care doar in natura o putem simti.
    Constructia unei cabane este pentru 90% dintre voi un vis pe care desi vi-l doriti, credeti ca niciodata nu il veti putea indeplini din cauza costurilor-pe care voi le credeti foarte ridicate si din cauza faptului ca ziceti voi nu va pricepeti la construirea unei cabane sau nu aveti timp.
    Eu am fost una din acele persoane care pana acum vreo 3 ani imi doream la maxim sa am o cabanuta in natura dar credeam ca nu voi putea sa-mi indeplinesc dorinta niciodata, dar cu DORINTA si AMBITIE, cu ajutorul forumului Misiunea Casa si a internetului in general, cu bani putini, singur (cu mici ajutoare), mi-am facut o CABANA de care sunt foarte multumit si satisfacut. Mentionez faptul ca nu am nici o zi de scoala in domeniul constructiilor (din contra am facultatea de finante si banci) deci doar dorinta nebuna de a-mi demonstra ca daca vreau ceva pot si mult studiu pe net.
    Din aceasta cauza vreau sa impartasesc tuturor experienta mea si sa va asigur ca puteti sa va faceti si voi %singuri si cu bani putini o cabana splendida% In cele ce urmeaza o sa va explic totul si o sa va postez poze cu toate etapele unei cabane. Eu la timpul respectiv am cautat asa ceva dar nu am gasit si pentru asta va voi explica in detaliu CUM SA-TI CONSTRUIESTI SINGUR SI IEFTIN O CABANA.
    Ultima editare de calin.diaconu; 15.dec.2020, 18:11. Motiv: Adaugare taguri relevante pentru motoarele de cautare
    PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA
  • hot
    Membru
    • 12.nov.2010
    • 196

    #2
    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

    we wait the pics and comments
    baga materialul,felicitari pentru reusita.
    merg ca melcul cu casa dupa mine

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2107

      #3
      Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

      Hai sa te vedem.
      Pune si linkuri pentru ce ai postat pana acum.
      Vrei sa te si criticam sau facem numai aprecieri pozitive?

      Comentariu

      • pavel radu
        Membru
        • 05.feb.2007
        • 250

        #4
        Etapa 1

        1. Cauti terenul ideal pentru cabana......poate sa dureze (in cazul meu 2 ani) mult pana il gasesti.
        a. urmaresti sa nu fie foarte departe de orasul tau si sa-ti placa (sa simti ca in acel loc ai tot ce-ti doresti -LINISTE si RELAXARE)
        b. cauti sa achizitionezi terenul cu pret bun (persoanele mai in varsta de la tara abea asteapta sa aiba pe cineva carora sa le dea o bucata de teren )
        c. incearca sa ai drum de acces pana la teren, sa ai un parau (apa) aproape si stalp de curent in zona
        2. Ingradesti terenul cu stalpi de salcam diametrul (15-20 cm) si inaltimea de 220 cm (50 cm ii bagi in pamant) la 200 cm distanta- stalpul unul de altul apoi bati in cuie de 12 cm, pe orizontala bile de brad sau de salcam groase cat incheietura mainii, dupa care baituiesti gardul
        3. Plantezi pomii, gard viu, vita de vie si trandafirii, etc (pentru ca ei sa creasca pana vei construi cabana),
        a. dupa ce in prealabil ai facut planul gradinii si ai stabilit locul fiecarui pom, cabana, foisor, banca si scaunele rustice, leaganul, cusca cainelui, fantana, etc.
        b. Primavara sau Toamna sapi groapa de 50 cm si adanca de 40 cm, pui ingrasamant animal de vaca, il amesteci cu pamant si apa dupa care pui radacina pomului si o astupi cu pamant batatorind in jurul tulpinii
        c. in zilele urmatoare uzi regulat planta.
        Urmeaza sa postez totul despre fundatie-placa de beton
        Fișiere Atașate
        PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

        Comentariu

        • pavel radu
          Membru
          • 05.feb.2007
          • 250

          #5
          Etapa 2

          FUNDATIA
          a. alegi locul unde vei amplasa cabana
          b. aduci excavatorul sa indrepte locul
          c. aduci piatra din valea din apropiere sau de unde poti si cumperi plasa STM (noua) si fier vechi pentru fundatie de la centrul de colectare
          d. sapi cu ajutorul tarnacopului si lopata santul exterior al suprafetei placii de beton adanc de 40 cm si 30 cm de lat.
          e. faci cofragul din scandura inalt de 25 cm cu furtun de nivel (cazul meu 710 cm * 510 cm amprenta la sol plus terasa 350cm * 200 cm)
          f. pregatesti fierul beton (nu complicat), il asezi in santul fundatiei de jur imprejur, asezi pe toata suprafata piatra pe care o tasezi cu un butuc greut cu 2 cozi, cu atentie sa nu fie mai inalta piatra sub 5 cm fata de suprafata placii de beton, apoi pui bucati de plasa STM pe toata suprafata pe care o legi intre ele cu sarma subtire care nu rugineste.
          g. intra vreo 6 m cubi de beton pe care eu (decat sa ma chinui cu betoniera mai bine am chemat CIFA-masina care mi-a adus betonul gata preparat; m-a costat 230 ron metrul cub in 2011),
          h. cu ajutorul unui dreptar facut din lemn de 4 cm *2 cm am nivelat suprafata care a iesit super ok
          i. in urmatoarele zile dimineata am udat placa pentru a nu crapa (vreo 2 saptamani pana cand nu mai sunt sanse sa crape)
          Fundatia-placa de beton m-a costat cu totul 1800 ron (dintre care 300 lei le-am dat la vecinii care mi-au facut cofragul cu lemnul lor) SI iata asa fundatia usoara a cabanei de lemn este gata.
          Urmeaza sa postez pregatirile si calculul lemnului pentru cabana de lemn. Pana aici BINE- ATI PRICEPUT TOT ?
          Fișiere Atașate
          PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2107

            #6
            Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

            Priceput.
            Dar mergea si un strat de izolatie din polistiren extrudat.
            Sau il punem deasupra placii?

            Comentariu

            • hot
              Membru
              • 12.nov.2010
              • 196

              #7
              Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

              Bre nu prea bate poza cu mireasa...cu,,singur cu mici ajutoare,,.E foarte bine cum ai lucrat si se vede ca ajutoarele alea ale tale au ceva cunostinte(cum sa dea un nivel cum sa indrepte o placa)adevarul ca lucrurile astea nu prea poti sa le faci singur.
              Ce polistiren ii trebuie lui la cabana,merge si fara ca oricum nu e locuinta permanenta si cu padurea in spate cabanei nu ii va fi frig iarna,iar vara omul sta afara in natura ca doar nu se duce acolo sa se inchida in cabana si sa se uite la stiri.
              Totul e sa ai vointa si asta conteaza foarte mult,tu ai vrut si ai reusit.
              Iarna cum e accesul la cabana,ma refer la drumul ala prin padure,dupa cum vad eu treburile nu prea poti ajunge acolo decat cu ceva 4x4 iar daca e zapada cum a fost iarna asta nici cu ala.
              Locatia e de nota 10.
              merg ca melcul cu casa dupa mine

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                #8
                Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                Cum este cu autorizatia de construire?

                Comentariu

                • alexandru.oprea
                  Incepator
                  • 19.mar.2012
                  • 31

                  #9
                  Re: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                  Astept continuarea, pare promitator topicul tau
                  dincurteamea.wordpress.com Blogul meu despre viata la tara, intr-un sat din Arges.

                  Comentariu

                  • pavel radu
                    Membru
                    • 05.feb.2007
                    • 250

                    #10
                    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                    Postat în original de hot
                    Bre nu prea bate poza cu mireasa...cu,,singur cu mici ajutoare,,.E foarte bine cum ai lucrat si se vede ca ajutoarele alea ale tale au ceva cunostinte(cum sa dea un nivel cum sa indrepte o placa)adevarul ca lucrurile astea nu prea poti sa le faci singur.
                    Ce polistiren ii trebuie lui la cabana,merge si fara ca oricum nu e locuinta permanenta si cu padurea in spate cabanei nu ii va fi frig iarna,iar vara omul sta afara in natura ca doar nu se duce acolo sa se inchida in cabana si sa se uite la stiri.
                    Totul e sa ai vointa si asta conteaza foarte mult,tu ai vrut si ai reusit.
                    Iarna cum e accesul la cabana,ma refer la drumul ala prin padure,dupa cum vad eu treburile nu prea poti ajunge acolo decat cu ceva 4x4 iar daca e zapada cum a fost iarna asta nici cu ala.
                    Locatia e de nota 10.
                    Raspuns pentru "hot": 1. Ti se pare atat de complicat sa faci un dreptunghi de 710 cm * 510 cm si inalt de 20 cm, in care partea superioara sa fie perfect orizontala? Apoi sa pui coltarul sa stabilesti unghiul de 90 d grade de la cele 4 colturi ? Sau sa pui furtunul de nivel pentru a stabili orizontalitatea ?.........dupa care sa bati stalpi din metru in metru si sa bati scandura de la minicofrag de acestia (stalpi) pentru ca acesta sa ramana perfect orizontal pe toata durata pana la finalizarea placii? Acel ajutor a fost NEA NICOLAE vecinul meu- "om de milioane" de care o sa va mai povestesc in postarile viitoare
                    2. DA " hot" singur cu mici ajutoare inseamna ca nu am platit firma (care mi-au cerut exagerat) si ca eu am fost "CREIERUL IN TOT PLANUL, CALCULELOR si EXECUTIA cabanutei" Sunt lucruri de facut in care ai nevoie de inca 1-2 oameni la ajutor. DA 80% DIN TOTAL AM FACUT SINGUR. Repet ai nevoie la carat, la ridicat, la adus la mana scule etc. de inca cineva care in cazul meu a fost tata - blochist nepriceput la constructii si care nici nu se pricepe la internet, Deci totul am coordonat eu.
                    3 Accesul la cabana iarna este ok deoarece curata primaria cu tractorul deoarece de la mine mai in sus mai sunt 2 casute de batranei (singura problemuta este cu intoarcerea iarna dar cu multe manevre inainte-inapoi reusesc sa intorc masina). Nu am cine stie ce masina (cum zici tu 4*4 ci un autoturism de 1,6 pe bensina ) Drumul este de tara pamant-pietris practicabil in rest PEISAJUL ESTE DE VIS - PARADISIAC CUM II ZICE SOTIA-unde ne simtim in fiecare anotimp EXCELENT!!!
                    4 izolatia pardoselii o s-o fac ulterior cu polistiren extrudat de 3 cm dupa care torn sapa subtire ( ramane la latitudinea fiecaruia - bunicii nu au pus polistiren si au trait super 80-90 ani)
                    5 in ceea ce priveste proiectul am platit 1500 lei la topograful care s-a ocupat de tot....... in cazul meu LOCUINTA TEMPORARA PE PLACA DE BETON - mai ai varianta PE PILONI. Avand in vedere ca e mica, la tara si locuinta temporara costurile actelor nu sunt mari
                    Deseara postez etapa urmatoare
                    PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2107

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                      Postat în original de pavel radu
                      in ceea ce priveste proiectul am platit 1500 lei la topograful care s-a ocupat de tot....... in cazul meu LOCUINTA TEMPORARA PE PLACA DE BETON - mai ai varianta PE PILONI. Avand in vedere ca e mica, la tara si locuinta temporara costurile actelor nu sunt mari
                      Nu vreau sa par carcotas dar, in legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii nu exista notiunea de "locuinta temporara pe placa de beton".
                      Pentru constructiile cu caracter provizoriu ai nevoie de autorizatie de construire.
                      Ne inveti si pe noi cum trebuie sa procedam?

                      Comentariu

                      • hot
                        Membru
                        • 12.nov.2010
                        • 196

                        #12
                        Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                        exista locuinta temporara,sau anexa gospodareasca,am vrut eu sa fac singura problema era in cazul meu ca nu imi puteam face buletin pe adresa respectiva fiind clasata ca temporara,si intradevar impozitele sunt mai mici decat in cazul locuintei definitive.Si sa stii ca se poate si proiect de casa facut cu 600 lei,ce i drept mi l/a facut colegul meu de banca din liceu si am platit 400 lei pentru stampila arhitectului(din cei 600 lei).Autorizatia propriu zis a costat la primarie 450 lei,deci cu 1050 am luat autorizatie pentru constructie casa d-p-m.Pavel radu stiu ce inseamna sa faci totul singur ca si in cazul meu este cam asemanator,am lucrat eu tatal meu,constructor,iar la turnari stalpi,acoperis si placi am platit inca cativa oameni.
                        Asteptam continuarea.
                        merg ca melcul cu casa dupa mine

                        Comentariu

                        • pavel radu
                          Membru
                          • 05.feb.2007
                          • 250

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                          Postat în original de fanero
                          Nu vreau sa par carcotas dar, in legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii nu exista notiunea de "locuinta temporara pe placa de beton".
                          Pentru constructiile cu caracter provizoriu ai nevoie de autorizatie de construire.
                          Ne inveti si pe noi cum trebuie sa procedam?
                          Pentru "fanero ": Exista notiunea de locuinta temporara - nu am intrat in detalii deoarece acest prieten topograf s-a ocupat de tot dupa cum mentionam in postarea anterioara, "hot" a explicat in detaliu, mai sus despre acest subiect. Concluzia: DECI SE POATE !
                          FOARTE IMPORTANT !!! Acest topic l-am deschis in ajutorul celor care I-SI DORESC NESPUS SA-SI CONSTRUIASCA O CABANUTA si care nu au foarte muli bani la dispozitie si care cauta si nu gasesc explicatii in detaliu despre fiecare etapa a construirii unie cabane din lemn. Pentru unii e usor AM BANI PLATESC TOT SI IN 2 LUNI AM CABANA. Eu nu am reusit sa fac totul intr-un an (fac doar cate o etapa cand am ceva bani la dispozitie, deoarece mi-am propus de la inceput ca aceasta dorinta mare a mea sa nu fie o povara din punct de vedere financiar ci sa fac incet cate un pic si cu costuri reduse) Am terenul de cativa ani, in 2012 am ridicat-o si doar anul acesta o sa o finisez exterior si interior. NU I-MI PIERD TIMPUL PENTRU ALT MOTIV CI DOAR PENTRU CA UNII DINTRE VOI AU NEVOIE DE SFATURILE SI EXPERIENTA MEA (chiar daca poate uneori mai si gresesc unele lucruri din care le-am facut) dar NU UITATI ceea ce vreau sa arat este ca se poate sa faci singur si cu bani putini O CABANUTA DE LEMN !!! Voi demostra %
                          PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                          Comentariu

                          • pavel radu
                            Membru
                            • 05.feb.2007
                            • 250

                            #14
                            Etapa 3

                            Urmeaza stabilirea configuratiei cabanei si calculul materialelor si ce e mai important pretul cat mai mic al acestora.
                            1. ste vorba despre construirea unei cabanute de lemn care are suprafata la sol de 7 m* 5 m - si va fi compusa: JOS dintr-un LIVING (aprox 5 m* 5,5m), BAIA (aprox 2 m* 1,5 m) si BUCATARIA (aprox 3 m* 1,5 m) cu un barulet la intrare in ea, iar SUS MANSARDA (aprox 5 m* 3,4 m) si doua terase jos si sus de (aprox 3,4 m* 2 m) (cele 2 poze cu desenul facut de mine pe hartie)
                            2. te apuci si calculezi de cat lemn de brad ai nevoie si ce dimensiuni trebuie sa aiba fiecare pentru a rezista in timp si greutatii :
                            - rama de lemn (conturul cabanei care vine pe placa si la tavanul de jos) l-am facut de dimensiunea 15 cm*15cm
                            - stalpii verticali dintre rama de jos si cea de sus tot de 15 cm *15 cm si 2,2 m inaltime
                            - grinzile de la tavanul parterului de 15 cm* 12 cm si 5 m lungime
                            - stalpii de la mansarda de 12 cm * 12 cm si 1,2 m inaltime
                            - coama asezata peste stalpii de la mansarda de 12 cm* 12 cm si lungime de 5 m (2 coame una peste stalpii de la peretele din dreapta a mansardei )
                            - capriorii la acoperis de 12 cm * 10 cm si lungime fiecare de 5,25 m
                            - laturi peste capriorii care vor sustine tigla 5 cm *3 cm lungime de 3 m
                            Deci tot lemnul de care avem nevoie pentru STUCTURA CABANEI este:
                            -3 buc de 5 m de 15 cm * 15 cm = 0,3375 metrii cubi de lemn de brad
                            -12 buc de 4 m de 15*15 cm=1,08 mc
                            -8 buc de 5 m de 12 *15 cm = 0,54 mc
                            -5 buc de 2,2 m de 12 * 15 cm = 0,18 mc
                            -18 buc de 2,2 m de15 *15 cm = 1,0125 mc
                            -8 buc de 1,2 m de 12 *12 cm = 0,13824 mc
                            -6 buc de 4 m de 12 * 12 cm = 0,3456 mc
                            -14 buc de 5 m de10 * 12 cm = 0,84 mc
                            -6 buc de 3 m de 10 * 12 cm = 0,216 mc
                            -80 buc de 3 m de 3 * 5 cm = 0,36 mc laturile
                            TOTAL LEMN (doar pentru structura )= aprox 5,05 metrii cubi (poza cu biletul verde) pe care l-am cumparat cu 2000 lei din judetul ALBA
                            Pentru inchiderea peretilor de la parter am cumparat o sura de lemn si o magazie (3*3m) cu 1000 lei (din care am recuperat lemn super uscat si sanatos de 25 cm latime si 7-8 cm grosime ) de la nea Nicolae (vecinul ce sta la 800 m de cabana mea) de la care am recuperat si tigla "LEU" veche dar in stare buna necesara pentru toata cabana mea
                            Dupa ce am adus lemnul nou si cel vechi (de la sura) precum si tigla a urmat etapa 4- ridicarea cabanei . Acum incepe dstractia
                            Fișiere Atașate
                            PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                            Comentariu

                            • fanero
                              Living Legend
                              • 02.aug.2008
                              • 2107

                              #15
                              Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                              @hot
                              Nu am prea inteles cum sta treaba cu "locuinta temporara,sau anexa gospodareasca", dar probabil este functie de zona si de relatiile pe care le ai la Primarie.
                              Se poate face un proiect de casa si fara bani, daca il faci singur sau esti ruda cu arhitectul.
                              Eu am platit pentru un proiect DTAC 6 EURO/mpxsuprafata construita

                              @ pavel radu
                              De ce nu ai incercat sa faci o fundatie cum este cea a surii/magaziei pe are ai cumparat-o de la nea Nicolae?
                              Arata foarte bine in foto si se pare ca este destula piatra in zona.

                              Comentariu

                              Procesare...