Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

    Mie imi place, acel verde imi da un sentiment de bucurie spontana, este o culoare vesela si tonifianta. Nu stiu cat de artistic se poate , dar la vederea imaginii m-a trecut un fior de placere de a privi.

    Comentariu

    • pavel radu
      Membru
      • 05.feb.2007
      • 250

      Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

      Postat în original de spik1
      Mie imi place, acel verde imi da un sentiment de bucurie spontana, este o culoare vesela si tonifianta. Nu stiu cat de artistic se poate , dar la vederea imaginii m-a trecut un fior de placere de a privi.
      spik1 - subscriu la cele remarcate de tine . Multumesc
      cheluakame ai perfeca dreptate ca izolatia termica nu este moderna si perfecta. Am descris in postarile trecute de ce am ales aceasta varianta .
      Pana una-alta ma simt foarte bine privind cabanuta si locuind in ea .....Apropo in weekend-ul trecut am dormit in ea . Minunat - aer curat, odihnitoare si foarte relaxanta
      Cu stima,
      PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2394

        Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

        Ma rog, nu ai inteles ideea ...

        Ai ales lut ca sa fie ecologic si sanatos si sa "resipire" peretii dar ai aplicati bariera de vapori si gipscarton.
        Nu ai pus XPS sub placa ca nu este ecologic dar ai pus EPS sub dusumea.

        Nu stiu de ce presimt, dar in curand la tavanul mansardei o sa apara vata minerala.

        Oricum, mai important este sa fie durabila si locuibila, ca nu-i eco dar arata nu-i nimic.

        Dupa cum spuneam, s-a indepartat mult de ideea de baza.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • pavel radu
          Membru
          • 05.feb.2007
          • 250

          Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

          Postat în original de cheluakame
          Nu stiu de ce presimt, dar in curand la tavanul mansardei o sa apara vata minerala.
          .
          Presimti foarte bine ............. Gandesc si intreb ici si colo ce varianta sa adopt la izolatia tavanului mansardei, dar toti spun in cor VATA MINERALA. ...... . Stadiul actual al peretilor si tavanului mansardei este ca in imaginile de mai jos. Crezi ca in ceea ce priveste izolatia la mansarda , am putea gasi o varianta ??? sau doar vata " Multumesc
          Fișiere Atașate
          PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

            V am spus eu ca ajungeti incet incet la structura unui acoperis de mansarda , problema mare este ca nu aveti o folie sub tigla , o sa vedem cum faceti pana la urma ( dat jos tigla si refacut cum trebuie sau improvizatii peste improvizatii ... ) .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • smeagle
              Membru Marcant
              • 15.ian.2013
              • 550

              Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

              pai pune folie si apoi vata cu reflexie de aluminiu si rigips

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                Postat în original de smeagle
                pai pune folie si apoi vata cu reflexie de aluminiu si rigips
                Lambriu nu gips carton .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • pavel radu
                  Membru
                  • 05.feb.2007
                  • 250

                  Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                  Da , cred ca este singura solutie
                  PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                  Comentariu

                  • smeagle
                    Membru Marcant
                    • 15.ian.2013
                    • 550

                    Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                    da , sau lambriu ...

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6451

                      Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                      Nu este singura: mai există și variantele cu paie, cînepă, lînă de oaie, fibre de celuloză, spumă poliuretanică... și poate mai sînt și altele, pe care nu mi le amintesc în acest moment sau de care nu știu.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2342

                        Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                        Postat în original de RaduCA
                        Nu este singura: mai există și variantele cu paie, cînepă, lînă de oaie, fibre de celuloză, spumă poliuretanică... și poate mai sînt și altele, pe care nu mi le amintesc în acest moment sau de care nu știu.
                        Plus variantele pe care nu le stiu si eu !

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1000

                          Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                          izolatia cu cinepa e cea mai buna...

                          Comentariu

                          • pavel radu
                            Membru
                            • 05.feb.2007
                            • 250

                            Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE LEMN

                            Postat în original de emanuelguzu
                            izolatia cu cinepa e cea mai buna...
                            Foarte interesanta ideea !!! Am si cautat produse si preturi . Am gasit un produs nemtesc de izoatie cu canepa dar pretul nu-l afiseaza. Stiti cumva unde se gaseste acest produs si ce pret ar avea 1 m patrat de canepa de 10 cm grosime ? Multumesc
                            PROTEJATI NATURA !! Haideti ca impreuna, de astazi, sa nu mai aruncam nimic pe jos, iar cand vedem pe altul ca arunca sa-l atentionam sa ridice restul. NATURA=SANATATE=VIATA

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1000

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE

                              Postat în original de pavel radu
                              Foarte interesanta ideea !!! Am si cautat produse si preturi . Am gasit un produs nemtesc de izoatie cu canepa dar pretul nu-l afiseaza. Stiti cumva unde se gaseste acest produs si ce pret ar avea 1 m patrat de canepa de 10 cm grosime ? Multumesc
                              Se cultiva in spatele casei...se vinde la grame...un mp de 10 cm...cam 60 mii de euro

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2394

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Cum sa-ti construiesti singur si ieftin CABANA DE

                                Postat în original de pavel radu
                                Foarte interesanta ideea !!! Am si cautat produse si preturi . Am gasit un produs nemtesc de izoatie cu canepa dar pretul nu-l afiseaza. Stiti cumva unde se gaseste acest produs si ce pret ar avea 1 m patrat de canepa de 10 cm grosime ? Multumesc
                                Termohanf-ul are un pret de circa 50 ron/mp pentru o grosime de 80 mm.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...