Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicholas_rom
    Incepator
    • 20.aug.2012
    • 19

    Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

    As dori un sfat – vreau sa construiesc o soba cu serpentina in living pe un colt: 1,5 x 1,5m x 3m(inaltime living).
    Cosul PLEWA de 20 cm diametru este in C.T. , lipita de living, intrare cos din coltul livingului la 40cm de tavan.
    Cum as putea sa cuplez si apa calda menajera sau / si distribuitorul de radiatoare de la etaj (dormitoare)?
    Cineva imi sugera sa iau un schimbator de la o centrala pe gaz sau asa ceva :

    si sa-l montez deasupra focarului, sa ies cu tevile de tur retur in C.T., mai departe cuplat la un vas de expansiune, pompa, distribuitoare, etc.

    Cu Stima
    Atashez o schita mai jos + ceva poze de inspiratie de pe:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	koppel73.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	157,0 KB 
ID:	637623Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	koppel72.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	142,0 KB 
ID:	637624Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	koppel71.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	142,8 KB 
ID:	637625Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	koppel74.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	160,4 KB 
ID:	637626Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	416,1 KB 
ID:	637627
  • papuc
    Incepator
    • 21.mar.2008
    • 11

    #2
    Răspuns la: Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

    salut
    am o casa p+1+M.
    credeti ca as putea face un semineu in living cu care sa imi incalzesc toata casa???? (cca 10 calorifere)
    sau e mai sigur sa imi cumpar centrala?!
    visul meu cand mi-am facut casa (cu mana mea) a fost sa imi fac un semineu.dar bugetul nu imi permite sa fac si semineu si centrala.
    ce ma sfatuiti sa fac??

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2298

      #3
      Răspuns la: Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

      Postat în original de papuc
      salut
      am o casa p+1+M.
      credeti ca as putea face un semineu in living cu care sa imi incalzesc toata casa???? (cca 10 calorifere)
      sau e mai sigur sa imi cumpar centrala?!
      visul meu cand mi-am facut casa (cu mana mea) a fost sa imi fac un semineu.dar bugetul nu imi permite sa fac si semineu si centrala.
      ce ma sfatuiti sa fac??
      Se poate face un termosemineu in regie proprie, dar trebuiesc anumite cunostinte.
      Daca nu doriti sa va complicati, vedeti ca exista termoseminee in comert. Mai ieftine, mai scumpe, cum doriti.
      Daca aveti bani desi pretul este "exorbitant" va recoman Walltherm, termosemineu cu gazeificare.
      Daca nu, se gasesc si unele versiuni low budget, fabricate prin Bulgaria sau Slovenia.

      Despre fiabilitatea celui cu gazeificare, pot sa spun ca nu-s probleme. Am o cunostinta in Germania care are asa ceva, legat in paralel cu niste panouri solare la un puffer (a fost un program gen casa verde si la ei). De vreo 4-5 ani de cand il are, nu a avut nicio problema cu el.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • papuc
        Incepator
        • 21.mar.2008
        • 11

        #4
        Răspuns la: Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

        de asta tind sa cred ca pana la urma o sa imi pun centrala..ca e mult mai ieftin)
        adica cu centrala,pompa si ce mai are ea ajung la pana in 10 000ron.
        daca vreau semineu am :
        -varianta mai ieftina in care il construiesc eu cu idei proprii despre sistenul de incalzire
        -varianta mai scumpa cu termosemineu din comert
        o sa ma interesez sa vad la ce pret ar ajunge un semineu low budget in comert si ce avantaje ar avea fat de semineul meu:P
        iti multumesc pt sfaturi

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          #5
          Răspuns la: Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

          Pretul depinde in functie pe puterea necesara.
          Cel mai ieftin (8 kw incalzire calorifere, 4 kw degaja el in camera in care este instalat) costa undeva la 1.000 ron.
          La 10.000 ron, deja va puteti gandi la centrala cu gazeificare.
          In orice caz, eu va recomand, sa montati si un puffer in instalatie, mai ales daca luati centrala/semineul de o putere mai mare decat va trebuie. Pentru ca odata ce s-a atins temperatura dorita, focul o sa arda mai mult mocnit, si se inregistreaza pierderi mari. Pe cand cu puffer, focul o sa arda 2-3 ore la putere maxima, si toata caldura o sa se stocheze in puffer, urmand apoi sa fie dirijata in locuinta cand este nevoie de ea.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2298

            #6
            Răspuns la: Soba termo de teracota living - inlocuire semineu

            Postat în original de nicholas_rom
            As dori un sfat – vreau sa construiesc o soba cu serpentina in living pe un colt: 1,5 x 1,5m x 3m(inaltime living).
            Cosul PLEWA de 20 cm diametru este in C.T. , lipita de living, intrare cos din coltul livingului la 40cm de tavan.
            Cum as putea sa cuplez si apa calda menajera sau / si distribuitorul de radiatoare de la etaj (dormitoare)?
            Cineva imi sugera sa iau un schimbator de la o centrala pe gaz sau asa ceva :

            si sa-l montez deasupra focarului, sa ies cu tevile de tur retur in C.T., mai departe cuplat la un vas de expansiune, pompa, distribuitoare, etc.

            Cu Stima
            Atashez o schita mai jos + ceva poze de inspiratie de pe:
            [ATTACH=CONFIG]72713[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72714[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72715[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72716[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]72717[/ATTACH]
            Este destul de frumos semineul respectiv, insa se pot face multe modificari care sa-i imbunatateasca randamentul (aer secundar preincalzit, diverse "catalizatoare", etc)
            Eu unul nu iti recomand amplasarea schimbatorului in focar, pentru ca se va depune mult gudron pe el si in plus, o sa scada temperatura in focar, si nu v-a mai avea loc arderea secundara sau gazeificarea. Vezi ca este un forum legat de "caldura caminului tau", si sunt explicate mai multe acolo (diverse formule de calcul ale focarului, cosului, intrarea aerului, iesirea gazelor arse, etc), nu o sa-i spun numele ca nu vreau sa se considere reclama, dar o sa iti dai seama cand o sa-l gasesti.
            In primavara am si eu 4 proiecte, un semineu asemanator cu al tau, o focar de zidarie cu imbracaminte de teracota, un recuperator de caldura in sistem clopot, si un cazan de zidarie cu ardere inversa.

            Cu acest prilej, doresc sa rectific o "greseala" anterioara. Termosemineul Walltherm, este cu ardere inversa si gazeificare. Pentru ca poate exista gazeificare si la arderea obisnuita.

            Numai bine.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            Procesare...