Cost constructie beci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dyxyd_dyd
    Incepator
    • 21.aug.2013
    • 1

    #16
    Răspuns la: Cost constructie beci

    Buna ziua,

    as dori sa construiesc un beci sub gradina casei (deci nu sub casa). M-am gandit la un volum de 4mx4m cu 2,5 m inaltime.
    Scopul beciului este pt studiu la tobe (oriunde am pus tobele in casa, deranjez vecinii ). Spuneti-mi, va rog, cei care au experienta cu astfel de proiecte la ce costuri sa ma astept. Pana acum am vorbit cu cineva care mi-a spus ca si-a facut un beci de 2x2 si 2,5 m inaltime la un cost total de 2000 ron. Prin urmare, la mine ar trebui sa fie cam 4000 ron. Eu nu ma pricep, dar mie mi se pare cam putin. Interesul meu ar fi si o solutie eficienta de hidroizolatie. Multumesc pt raspunsuri.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #17
      Răspuns la: Cost constructie beci

      Nu va ajung 4000 de lei ; trebuie sapat , pus hidroizolatie tip anvelopa ,facut cofraj , armatura de fier , turnat beton cu cifa , tot odata , apoi hidroizolatie si termoizolatie ( acoperis ) , usa de intrare si geam termoizolant , tras curent ...
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #18
        Răspuns la: Cost constructie beci

        Costurile difera destul de mult in funvtie de loculde aprovizionare, executantul lucrarilor, necesitatile de finisare etc.
        Cu siguranta o lucrare executaat cu o firma va fimult mai scumpa ca una executata in regie proprie, daca va pricepeti sau aveti familie care sa va ajute.
        Cert este ca in orice situatie, nu aveti cum sa realizati un beci cu 1000 Euro, daca socotim toate materialele, manopera, de la sapatura pana la orice accesoriu necesar.
        Inainte de a va calcula costurile, ar trebui sa trasati o schita cu incaperea dorita, eventual cereti cateva oferte la diversi meseriasi/firme pentru a avea un punct de plecare in analiza.

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru marcant
          • 23.iun.2013
          • 841

          #19
          Răspuns la: Cost constructie beci

          Cateva exemple cu boltari.





          Fiecare isi poate face un calcul aproximativ la costuri.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #20
            Răspuns la: Cost constructie beci

            Cum e executat in primul link = fara structura de beton armat nu va rezista prea mult ...
            In al doilea link e vorba de fundatie nu beci ,, unde si locul intre boltari e umplut cu pamant deci se exclud fortele de presiune !
            Ultima editare de coby; 23.aug.2013, 16:32.
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #21
              Răspuns la: Cost constructie beci

              Postat în original de dyxyd_dyd
              Buna ziua,

              as dori sa construiesc un beci sub gradina casei (deci nu sub casa). M-am gandit la un volum de 4mx4m cu 2,5 m inaltime.
              Scopul beciului este pt studiu la tobe (oriunde am pus tobele in casa, deranjez vecinii ). Spuneti-mi, va rog, cei care au experienta cu astfel de proiecte la ce costuri sa ma astept. ...........
              In primul rind nu cred ca este un spatiu bun pt asa ceva.
              Costurile sint mult mai mari deoarece acela va fi un spatiu tip " de locuit " , nu beci de muraturi , deci alte finisaje , alt tip de lucrare . Mai trebuie sa luati in calcul scara de acces , suprastructura care inglobeaza scara , ventilatie , lumina , incalzire ...
              Ar trebui sa faceti o socoteala prin aproximatie , cu un demisol locuibil , estimez la un 500 -700 E mp iar dvs doriti 16 m subteran si mai trebuie un minim de 6 m suprateran , acoperis .....
              Ori va lasati de tobe , ori va cumparati casa in padure , ori faceti cum vazut eu : intr-o fabrica , cineva inchiriase un spatiu tocmai pt " studii " muzicale . Nu deranja pe nimeni , cind avea timp si chef , venea acolo si " urla " cit putea ( si ce statii avea ....)....
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • blazzelia
                Incepator
                • 03.apr.2014
                • 7

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Cost constructie beci

                Intentionez sa construiesc un beci betonat in imediata vecinatate a casei. Imi poate spune cineva la ce manopera sa ma atept?
                Multumesc.

                B

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #23
                  Răspuns la: Cost constructie beci

                  Este mai practic si mai util sa cereti cateva oferte in zona dvs. si sa le analziati. A va transmite niste informatii statistice nu cred ca ajuta.
                  Conteaza ce lucrari se fac efectiv, cat se sapa, cat cofreza, cat se armeaza, cat se betoneaza ... si mai ales cine lucreaza. Pretul mai mare este pentru materiale decat pentru manopera.

                  Comentariu

                  Procesare...