Cost constructie beci

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionut4ever2
    Incepator
    • 19.feb.2013
    • 5

    Cost constructie beci

    Salut! Sunt nou pe acest forum si sper ca postez in sectiunea corespunzatoare.
    In viitorul apropiat (sper in aceasta vara) voi demara constructia casei. In mare m-am hotarat asupra proiectului, o sa fie o casa cu parter si etaj mansardat, avand amprenta la sol de aprox 90m2. Cum in aceste vremuri de criza trebuie sa dramuiesti fiecare banut, sunt nedumerit daca sa fac sau nu beci. As vrea sa imi spuneti din experientele voastre ce costuri implica construirea unui beci - am auzit diverse pareri - unele avizate, altele mai putin avizate - ca ar ajunge cam pe la 25000-30000 ron (trebuie foarte mult fier+beton) ceea ce mi se pare foarte mult pentru 12-15m2. Daca acesta este costul real nu cred ca merita facut. Ajutati-ma, va rog cu niste sfaturi...
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Răspuns la: Cost constructie beci

    Este adevarat ca un subsol la o casa este costisitor. Va pot spune un exemplu practic, un amic a construit o casa si are un beci de 40mp, iar casa are amprenta de circa 90mp. Pentru fundatie si subsol s-au cheltuit circa 70.000 lei fara manopera.
    La armare, depinde si de proiectant, exista variante mai incarcate cu armatura sau moderate.
    Asadar, pretul mentionat de dvs. nu este deplasat.

    Comentariu

    • costinell_mc
      Membru Marcant
      • 30.iul.2011
      • 347

      #3
      Răspuns la: Cost constructie beci

      Asa m facut si eu, mi s-a parut mult si nu l-am facut sub casa.
      Apoi m-am gindit ca imi trebuie si am facut in curte iar deasura un foisor
      Partea de beci sub 5 mii euro nu m-a scos, ca si cind l-as fi facut sub casa si aveam mult mai multe avantaje
      Eu zic sa il faci sub casa, ca o data il faci!

      Comentariu

      • ionut4ever2
        Incepator
        • 19.feb.2013
        • 5

        #4
        Răspuns la: Cost constructie beci

        Postat în original de costinell_mc
        Asa m facut si eu, mi s-a parut mult si nu l-am facut sub casa.
        Apoi m-am gindit ca imi trebuie si am facut in curte iar deasura un foisor
        Partea de beci sub 5 mii euro nu m-a scos, ca si cind l-as fi facut sub casa si aveam mult mai multe avantaje
        Eu zic sa il faci sub casa, ca o data il faci!
        Asa este.. o data il faci, insa 5-6 mii de euro mai bine ii folosesc in alta parte... Mi-ar placea sa imi fac beci, insa la banii astia nu prea merita si avand in vedere actuala situatiune economica si bugetul mic de care dispunem nu ne permitem sa cheltuim o asemenea suma pentru beci. Multumesc pentru sfat si raspuns.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Răspuns la: Cost constructie beci

          Un subsol sau un beci nu este obliogatoriu. Daca ma intrebati pe mine, consider ca se este inutil in conditiile in care va fi utilizat doar ca un spatiu tehnic restrans (instalatii mici pentru incalzire si alimentare cu apa) si cateva zone de depozitare. Cu o suma mult mai mica se poate amenaja unspatiu tehnic la etaj, intr-o zona mai putin expusa.
          Daca nu sunt alte ratiuni sau necesitati, puteti renunta la aceasta varianta.

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            Răspuns la: Cost constructie beci

            Eu de exemplu m-am gindit sa fac un beci in spatele casei unde am sa construiesc si spatiu tehnic , adica in camera tehnica.
            Eu zic ca este necesar , astai parerea mea, daca stai la casa si nu ai un beci unde sa pui niste zarzavaturi , muraturi , butoiul cu vin , inseamna ca dejeaba stai la casa .
            Ma uit la vecinii mei de la bloc cum se bat pentru un loc la subsol ...ca nu au pune si ei un butoi cu varza .

            Comentariu

            • costinell_mc
              Membru Marcant
              • 30.iul.2011
              • 347

              #7
              Răspuns la: Cost constructie beci

              pai in spatele casei nu se cheama beci, ci mai degraba un fel de debara si nu vei avea niciodata temperatura constanta a unui beci
              iar daca nu incalzesti vor crapa atit instalatiile cit si muraturile
              cu multa grija poti sa reduci costurile daca il faci sub casa: negociezi cu excavatorul, il faci sub garaj sau undeva sa nu apese greutate mare pe el ca sa intre ciment mai putin
              oricum ar fi cred ca nu iesi sub 3000 euro

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #8
                Răspuns la: Cost constructie beci

                Postat în original de costinell_mc
                pai in spatele casei nu se cheama beci, ci mai degraba un fel de debara si nu vei avea niciodata temperatura constanta a unui beci
                iar daca nu incalzesti vor crapa atit instalatiile cit si muraturile
                cu multa grija poti sa reduci costurile daca il faci sub casa: negociezi cu excavatorul, il faci sub garaj sau undeva sa nu apese greutate mare pe el ca sa intre ciment mai putin
                oricum ar fi cred ca nu iesi sub 3000 euro
                Salut! Cum asa...beciul este beci , ca e sub casa ori in alta parte ! Ca e mai comod sub casa , e altceva , dar este f. util si oriunde il faci nu ingheata nimic in el. Daca nu te pricepi sa-l faci tu, atunci cat poate costa sapatul 3*4*2, plasa de Buzau, beton de 10 cm de jur imprejur si niste folie gofrata pt izolatie (sau cum se numeste) ? Bafta !

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #9
                  Răspuns la: Cost constructie beci

                  NU, nu ati inteles , beciul il fac sub pamint , dar intrarea o sa fie prin camera tehnica...bineinteles ca o sa fie cu aerisire , o sa chem un meserias ...este vreo problema ???

                  Comentariu

                  • Bitanu
                    Incepator
                    • 20.feb.2013
                    • 2

                    #10
                    Răspuns la: Cost constructie beci

                    Sunt nou pe aici,asa ca Buna ziua,
                    Am vazut subiectul si poate ca ma bag ca musca in lapte,oricum o parere nu strica.
                    Asadar:
                    -un beci este foarte util,din punctul meu de vedere,iar unde este pozitionat........fiecare dupa posibilitati;
                    -nu este nici o problema locul ales(in spatele casei) dar trebuie luat in calcul la ce distanta de fundatia casei se face,daca se face chiar linga sau departat;
                    -iesirea lui poate fi oriunde doresti in camera tehnica care oricum se construieste dupa ce beciul este facut;
                    -sapatura in pamint este bine sa o faci manual,dupa un escavator muncesti doua,trei zile sa indrepti peretii (taluzezi) pentru a putea face zidurile ;
                    -daca este sapat drept intra si mai putin beton.
                    Grija deosebita la executarea hidroizolatiei,iar in rest numai Succesuri.
                    Referitor la preturi nu poate costa 3000 de euro,nu cred ca faci buncar antiatomic.

                    Comentariu

                    • cdi
                      Incepator
                      • 17.iun.2010
                      • 9

                      #11
                      Răspuns la: Cost constructie beci

                      la un beci 3x4 intra aproximativ 10 mc beton (2.000 lei). Cata un mester ieftin( dar bun) si fa-l langa casa. Cu 1000 euro ai rezolvat problema.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Răspuns la: Cost constructie beci

                        Cam putin 1000 tinand cont ca nu doar betonul este necesar:
                        -hidroizolatie
                        -armatura
                        -cofraje
                        -finisare interioara si acces
                        -manopera
                        -sapatura etc.

                        Comentariu

                        • cdi
                          Incepator
                          • 17.iun.2010
                          • 9

                          #13
                          Răspuns la: Cost constructie beci

                          poate depaseste 1000 euro, dar nici la 30.000 lei nu ajunge, decat poate cu finisaje speciale

                          Comentariu

                          • provilla
                            Membru marcant
                            • 23.mar.2010
                            • 647

                            #14
                            Răspuns la: Cost constructie beci

                            ingroapa un container metalic second hand sub pamant , fai trepte de intrare din beton si ib buldo sa faca sapatura 4 ore si sa astupe si niveleze 2-3 ore si scapi probabil sub 1000 de euro si ai si hidro izolatie si rezistenta si spatiu mult mai mare
                            Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              #15
                              Răspuns la: Cost constructie beci

                              Postat în original de cdi
                              poate depaseste 1000 euro, dar nici la 30.000 lei nu ajunge, decat poate cu finisaje speciale
                              Cei 30.000 lei erau specificati in contexul unui demisol/subsol de casa si nu un beci separat.

                              Comentariu

                              Procesare...