Protectie instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cybrg4life
    Incepator
    • 06.sep.2012
    • 8

    #16
    Răspuns la: Protectie instalatie electrica

    Buna ziua
    revin cu noi impresii despre problema data :
    dupa ce am chemat un electrician si a verificat instalatia electrica am depistat un scurt circuit dar care a fost remediat pe moment la un bec mai vechi si nefolosit ;
    concluzia este ca: instalatia e destul de veche si nu prea mai face fata consumului din prezent in vara acesta o voi inlocui cu una noua si sper din suflet fara probleme ;
    acum insa de vreo 2 zile am observat de fapt auzit un zbirnait ciudat in cutia cu siguranta automata , tot ca urmare becurile din casa cele care sunt model vechi nu astea noi economice au un flicarit .......cind am sunat la eon baietii mi-au zis sa rup sigiliul de la automata sa o desfac sa vad care e treaba ca ei nu au timp sa se ocupe cu "toate prostiile " .
    Dupa deschiderea panoului am observat cum in conexiunea dreapta a soclului sigurantei automate surubul ce asigura conexiunea dintre cablu si soclu are un pic de joc , iar acolo se produce o mica flama .
    Am fost astazi de dimineata la baietii de la interventie eon pentru a le impartasii problema ....ca urmare cu foarte multa greta a ramas ca azi sau mine vor veni sa vada ce pot face!!!!!!!
    Eu am inteles ca instalatia electrica e problema mea dar cred ca totusi intrarea curentului si siguranta automata cu sigilul eon e treba lor !!! mai astept azi si maine sa vada ce se intimpla cu speranta sa nu-mi prajesc electorcasnicele si tv etc
    Scuze daca am scris cu greseli gramaticale , sunt pe telefon si am scris in graba .
    PS: Eon romania au mari mari probleme cu atitudinea angajatilor!

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #17
      Răspuns la: Protectie instalatie electrica

      Postat în original de cybrg4life
      Buna ziua
      revin cu noi impresii despre problema data :
      dupa ce am chemat un electrician si a verificat instalatia electrica am depistat un scurt circuit dar care a fost remediat pe moment la un bec mai vechi si nefolosit ;
      concluzia este ca: instalatia e destul de veche si nu prea mai face fata consumului din prezent in vara acesta o voi inlocui cu una noua si sper din suflet fara probleme ;
      acum insa de vreo 2 zile am observat de fapt auzit un zbirnait ciudat in cutia cu siguranta automata , tot ca urmare becurile din casa cele care sunt model vechi nu astea noi economice au un flicarit .......cind am sunat la eon baietii mi-au zis sa rup sigiliul de la automata sa o desfac sa vad care e treaba ca ei nu au timp sa se ocupe cu "toate prostiile " .
      Dupa deschiderea panoului am observat cum in conexiunea dreapta a soclului sigurantei automate surubul ce asigura conexiunea dintre cablu si soclu are un pic de joc , iar acolo se produce o mica flama .
      Am fost astazi de dimineata la baietii de la interventie eon pentru a le impartasii problema ....ca urmare cu foarte multa greta a ramas ca azi sau mine vor veni sa vada ce pot face!!!!!!!
      Eu am inteles ca instalatia electrica e problema mea dar cred ca totusi intrarea curentului si siguranta automata cu sigilul eon e treba lor !!! mai astept azi si maine sa vada ce se intimpla cu speranta sa nu-mi prajesc electorcasnicele si tv etc
      Scuze daca am scris cu greseli gramaticale , sunt pe telefon si am scris in graba .
      PS: Eon romania au mari mari probleme cu atitudinea angajatilor!
      He he, crezi ca numai eon, toti sunt la fel parca s-au vorbit. Cel putin ENEL, le-am zis o data sa-mi desigileze contorul ca sa pot schimba coloana pana la tabloul general si a trebuit sa dau 1000 de telefoane ca sa ma pot face auzit.
      Deci daca pt treaba lor vin foarte greu, ce sa mai vorbim pt o instalatie care nu le apartine? (exact ce am spus eu cateva posturi mai sus)

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Răspuns la: Protectie instalatie electrica

        Cu o surubelnita izolata, se strange surubul respectiv si se cerceteaza daca problema mai apare.
        La becurile economice nu se observa variatia pentru ca o compenseaza sursa insa bine nu le face in timp.
        Angajatii prietenosi si amabili sunt in general doar unde se semneaza contracte sau sunt cei care suna sa iti ofere servicii
        Ultima editare de Consultant electrice; 20.mar.2013, 21:51.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • cybrg4life
          Incepator
          • 06.sep.2012
          • 8

          #19
          Răspuns la: Protectie instalatie electrica

          Da dupa cum se spune si in postul de mai sus , am luat problema in mina si am strins eu surubul si acum totul e ok - nici un zumzet /flama .
          Angajatii eon nu au ajuns ieri si banuiesc ca nici azi nu o sa vina , cel putin acum nu mai stau cu frica ca se aprinde ceva de la firida ; nu eram prea sigur daca surubelnita mea izolata pe care scria 1000v e sau nu originala stanley si am fost un pic stresat dar se pare ca a rezistat si acum totul e normal ; sa vedem cit o sa dureze pina sa vina sa sigileze firida ........noroc ca nu sunt hot de electricitate!
          Zi buna la toata lumea si multumesc pentru raspunsuri!

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Răspuns la: Protectie instalatie electrica

            Ideea e sa fie izolata si tija, pentru a nu exista riscul sa va scape mana si sa o atingeti, La tensiunile de acolo nu pune probleme nici o surubelnita clasica fara destinatie electrica.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • cybrg4life
              Incepator
              • 06.sep.2012
              • 8

              #21
              Răspuns la: Protectie instalatie electrica

              Surubelnita are tija izolata deci cred ca e pentru electricitate ,ma indoiam doar de rezistenta ei la curent si daca e originala sau vreo chinezarie , asta era problema .

              Comentariu

              • FilipT
                Membru marcant
                • 15.feb.2009
                • 673

                #22
                Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                Postat în original de cybrg4life
                Surubelnita are tija izolata deci cred ca e pentru electricitate ,ma indoiam doar de rezistenta ei la curent si daca e originala sau vreo chinezarie , asta era problema .
                Si raspunsul e ca si o chinezarie rezista la tensiunea din tablou!!

                Comentariu

                Procesare...