Protectie instalatie electrica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cybrg4life
    Incepator
    • 06.sep.2012
    • 8

    Protectie instalatie electrica

    Buna ziua
    Am o problema cu instalatia electrica si anume de la un timp sare siguranta automata foarte des si chiar se arde .
    Tin sa precizez ca instalatia e de moda veche pe fire de aluminiu din acelea imbracate in cauciuc dar nu pot intelege de ce se declanseaza asa des pentru ca inainte aveam la consum un frigider model vechi arctic vreo 2 televizore 'antice' dar acum am inlocuit cu aparate care se lauda cu a++ clasa energetica...
    Au fost si domnii de le eon care ca de obicei au cautat motive : ca am schimbat lungimea cablului de la aparatul de sudura , ca e un scurt pe undeva iar in final mi-au recomandat o siguranta moeller de 32a pentru tabloul de intrare a curentului in locuinta.
    Problema mea e ca nu stiu ce tip sa iau si nici nu stiu daca e cea mai buna varianta.
    Astept un sfat cu privire la siguranta pentru ca oricum in vara voi schimba contorul si cred ca si instalatia .
    Multumesc
  • IancuMIC
    Membru
    • 27.ian.2013
    • 276

    #2
    Răspuns la: Protectie instalatie electrica

    E foarte posibil ca vechiul intrerupator, fiind foarte solicitat, sa-si piarda din fiabilitate, sa declanseze si la un prag sub cel nominal; incercati cu altul nou de aceiasi valoare. Daca spuneti ca se arde atunci e posibil sa aveti o legatura slaba sau curentul tranzitat e enorm.Ma tem ca extinderea plajei intreuptorului nu va mai asigura protectia necesara. Inteleg faptul ca nu aveti intreruptoare separate, dedicate diferitelor circuite interioare; altfel a-ti fi vazut care consumator e cu pricina.
    Ultima editare de IancuMIC; 28.feb.2013, 10:07.

    Comentariu

    • cybrg4life
      Incepator
      • 06.sep.2012
      • 8

      #3
      Răspuns la: Protectie instalatie electrica

      Pai in contorul din locuinta sunt sigurante dar nu se ard, asa ca sare cea de la intrare si acum am ramas nelamurit iar cei de la eon au zis ca trebuie o siguranta mai mare , sa trec de la 25 la 32 a.

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #4
        Răspuns la: Protectie instalatie electrica

        Postat în original de cybrg4life
        Pai in contorul din locuinta sunt sigurante dar nu se ard, asa ca sare cea de la intrare si acum am ramas nelamurit iar cei de la eon au zis ca trebuie o siguranta mai mare , sa trec de la 25 la 32 a.
        Ce scrie pe acea siguranta? si ce consumatori ai simultan in functiune atunci cand siguranta declansaza?

        Comentariu

        • cybrg4life
          Incepator
          • 06.sep.2012
          • 8

          #5
          Răspuns la: Protectie instalatie electrica

          Siguranta e de 25 a iar consumatori televizor laptop , masina de spalat , frigider , 2-3 becuri , cuptor micro , dar nu sunt toate in acelasi timp;
          Problema e ca sunt singur conectat de la stilp iar vecinii sunt pe alta linie , iar vreo citiva ani am avut mereu probleme de la transformatorul de pe stilp care ceda la fiecare plaoie mai serioasa ....dupa multe rugaminti si insistente au schimbat ceva acolo si nu a mai cazut curentul de la stilp , dar au aparut problemele cu siguranta automata,; iar cu cei de la eon nu pot sa ma inteleg, am explicat de un milion de ori situatia , la ei e simplu- sa schimb toata instalatia !

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            #6
            Răspuns la: Protectie instalatie electrica

            Postat în original de cybrg4life
            Pai in contorul din locuinta sunt sigurante dar nu se ard, asa ca sare cea de la intrare si acum am ramas nelamurit iar cei de la eon au zis ca trebuie o siguranta mai mare , sa trec de la 25 la 32 a.
            Pai normal(daca mai sunt si necalibrate); sigurantele cu fuzibil nu vor avea niciodata caracteristica unui intreruptor; la suprasarcina intreruptoarele automate sunt cele indicate.

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #7
              Răspuns la: Protectie instalatie electrica

              Postat în original de cybrg4life
              Siguranta e de 25 a iar consumatori televizor laptop , masina de spalat , frigider , 2-3 becuri , cuptor micro , dar nu sunt toate in acelasi timp;
              Problema e ca sunt singur conectat de la stilp iar vecinii sunt pe alta linie , iar vreo citiva ani am avut mereu probleme de la transformatorul de pe stilp care ceda la fiecare plaoie mai serioasa ....dupa multe rugaminti si insistente au schimbat ceva acolo si nu a mai cazut curentul de la stilp , dar au aparut problemele cu siguranta automata,; iar cu cei de la eon nu pot sa ma inteleg, am explicat de un milion de ori situatia , la ei e simplu- sa schimb toata instalatia !
              La consumul asta n-ar fi trebuit sa declanseze cu valoarea asta de 25A.
              In fata valorii curentului sigurantei ce litera scrie?
              A, B, C sau D?
              ex: B25/1N sau C25/1N?

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                pacatoasa rau de tot instalatia pe conductori de aluminiu , sfatul meu : asa cum ati precizat ca veti face , schimbati instalatia si treceti pe cupru 2,5 , si faceti o siguranta separata in tablou pentru a utiliza aparatul de sudura !
                doamne fereste daca pe acceasi siguranta pe care folositi aparatul de sudura , folositi si centrala termica , se ard integratele si adio placa....
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • IancuMIC
                  Membru
                  • 27.ian.2013
                  • 276

                  #9
                  Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                  Postat în original de cybrg4life
                  Problema e ca sunt singur conectat de la stilp iar vecinii sunt pe alta linie , iar vreo citiva ani am avut mereu probleme de la transformatorul de pe stilp care ceda la fiecare plaoie mai serioasa ....dupa multe rugaminti si insistente au schimbat ceva acolo si nu a mai cazut curentul de la stilp , dar au aparut problemele cu siguranta automata,; iar cu cei de la eon nu pot sa ma inteleg, am explicat de un milion de ori situatia , la ei e simplu- sa schimb toata instalatia !
                  E foarte posibil sa aveti "livrata" o energie electrica de proasta calitate; factor de putere scazut (regim deformant;acum am vazut cum sunteti alimentat), ceea ce duce la cresterea curentului absorbit de consumatorii dvs, prin acel intreuptor; cei de la Eon sunt convins ca stiu cel mai bine situatia.
                  Ultima editare de IancuMIC; 28.feb.2013, 12:12.

                  Comentariu

                  • cybrg4life
                    Incepator
                    • 06.sep.2012
                    • 8

                    #10
                    Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                    Deocamdata pina se mai scimba vremea mergem pe o slutie de compromis adica schimbarea sigurantei dar dupa o sa schimb instalatia , pacat ca domnii de la eon nu prea au interes ......banuiesc ca daca aduc un electrician cu ceva experienta si ceva aparate de masura poate face un diagnostic al problemei ???? pentru ca altfel nu stiu cum sa rezolv mai bine situatia asta. Daca energia e livrata prost asta e numai din cauza lor dar ar trebuii sa faca si ei niste masuratori ceva banuiesc nu numai ochiometrice si verbale.

                    Comentariu

                    • IancuMIC
                      Membru
                      • 27.ian.2013
                      • 276

                      #11
                      Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                      Ca sa aveti niste dovezi concludente in acest sens, ar trebui sa cunoasteti niste parametri ai energiei care va este livrata si pe care o platiti; valoare tensiune, maxima, minima, factor de putere. Acest lucru poate fi facut de un meserias care are aparatul de masura adecvat, dupa care in functie de valorile obtinute, eventual o adresa catre furnizor; vedeti clauzele contractuale de furnizare.

                      Comentariu

                      • cybrg4life
                        Incepator
                        • 06.sep.2012
                        • 8

                        #12
                        Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                        Am inteles , deci e posibila o evaluare din partea unei persoane specializate alta decit eon. Sper sa rezolv cit mai repede problema .

                        Comentariu

                        • IancuMIC
                          Membru
                          • 27.ian.2013
                          • 276

                          #13
                          Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                          In spiritul forumului, asteptam cu interes rezolvarea; oricare ar fi ea.
                          Multumin.
                          Ultima editare de IancuMIC; 28.feb.2013, 13:24.

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #14
                            Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                            Postat în original de cybrg4life
                            Deocamdata pina se mai scimba vremea mergem pe o slutie de compromis adica schimbarea sigurantei dar dupa o sa schimb instalatia , pacat ca domnii de la eon nu prea au interes ......banuiesc ca daca aduc un electrician cu ceva experienta si ceva aparate de masura poate face un diagnostic al problemei ???? pentru ca altfel nu stiu cum sa rezolv mai bine situatia asta. Daca energia e livrata prost asta e numai din cauza lor dar ar trebuii sa faca si ei niste masuratori ceva banuiesc nu numai ochiometrice si verbale.
                            Sa stii ca nici un furnizor indiferent cine ar fi el fie ENEL, Electrica, CEZ, EON, etc.... n-are impotanta, nu intereseaza ce instalatie ai tu in casa. Pe ei ii intereseaza instalatia pana la contor (punctul de delimitare). Dupa contor e problema ta. Asa ca iti dau un sfat: Ia-ti gandul de la ei ca vor veni sa-ti repare defectiunea. Mai bine cauta un electrician autorizat ca sa-ti faca treaba buna.
                            N-am inteles de ce e energia livrata prost?
                            Ce parametri nu corespund?
                            Tensiune, frecventa sau... ce?

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              #15
                              Răspuns la: Protectie instalatie electrica

                              Dar de cand tot scriem aici ati incercat sa inlocuiti siguranta veche cu una noua de aceeasi valoare sa strangeti bine conductorii in bornele acesteia si sa vedeti daca se mai manifesta functionarea anormala?
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              Procesare...