+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Scule Metabo

Scule Metabo

Salut si bine v-am gasit!
    Vad ca nu e un topic dedicat sculelo Metabo asa caindraznesc eu sa deschid discutia cu o intrebare:

Am nevoie de un ciocan rotopercturor pentru garurire normala si cu percutie, daltuire in regim domestic (instalatii electrice, sanitare etc) si am zis sa merg pe mana unui produs SH.
    Am gasit un Metabo UHE 2650 destul de nou si la un pret bunicel, insa vine doar cu mandrina SDS. Sunt sanse sa gasesc si o mandrina normala pentru el? Se potrivesc cele de la Makita, Bosch, Dewalt, Hilti etc? Imi trebuie neaparat ambele tipuri de prindere si nu vreau sa folosesc adaptoare sau sa cumpar 2 ciocane.

Răspuns la: Scule Metabo - intrebari si raspunsuri

exista mandrina normala universala cu ax sds, dar este mai scumpa si nu vei avea precizia unei masini de gaurit normale

Răspuns la: Scule Metabo - intrebari si raspunsuri

Din cauza asdta am zis si eu ca nu vreau cu adaptor de la montura SDS la mandrina normala.
    Cat de greu se gasesc mandrine de Metabo? La o prima cautare pe net n-am gasit nimic explicit in sensul acesta.

Răspuns la: Scule Metabo

pai ca sa va fie mai clar: daca doriti sa achizitionati modelul descris de dumneavoastra , atunci de la prinderea sds-plus la prinderea normala cilindricase poate trece doar daca achizitionati o mandrina universala cu prindere sds-plus (ceea ce duce la o mica pierdere de precizie insa nu de luat in seama decat daca lucrati pentru N.A.S.A. ) . Daca doriti sa puteti schimba mandrina direct de pe axul rotopercutorului va recomand ceva gandit special pentru asta adica MAKITA 2470T , BOSCH 2-26 DFR , etc.

Sal
    Vin cu o rugaminte in sensul ca as vrea sa cumpar un rotor pentru flex mare metabo de 2300w model mai vechi
    Am cumparat perii noi cele vechi find praf, dar este dus si rotorul
    Nu sunt prea in clar daca merita sa cumpar rotor,nu stiu cit costa dar ma gindesc ca nu e prea ieftin
    Deja am dat 50 lei pe perii si 30 pe saiba de sub disc asa ca daca mai costa rotorul vreo 250 nu stiu in ce masura merita
    Rog cine a mai reparat flex mare metabo sa ma ajute cu o parere autorizata

Nu gasiti pe nimeni sa l rebobineze ? Ar iesi mai ieftin .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

Sal
    Nu tine rebobinat merge putin si apoi pica, am vb cu un bobinator. Plus ca dupa rebobinare nu il poate echilibra si este nevoie sa fie echilibrat find turatie mare.
    M-am interesat si un rotor nou costa 380 lei iar flexul nou undeva la 650 asa ca nu merita sa iau rotor
    Daca cineva are nevoie de stator sau partea mecanica care e buna le dau

am o bormasina metabo careia i s-a dezlipit o lamela de pe colector si vreau sa o dreg. pe vremuri se facea asa ceva prin fabrici. rog pe cineva care a prins epoca sa imi spuna cum as putea lipi la loc lamela pe colector.
    stiu ca imi trebuie si strunjire la final dar ma descurc cu asta, daca trec de lipire.

Răspuns la: Răspuns la: Scule Metabo

Polizoarele Metabo sunt cam cele mai bune de pe piata din gama profesionala , prefer la orce ora Metabo fata de un Hilti sau Bosch .

Citat Postat în original de dummy_ Vezi post
    Polizoarele Metabo sunt cam cele mai bune de pe piata din gama profesionala , prefer la orce ora Metabo fata de un Hilti sau Bosch .
    Nu va pot contrazice, sunteti mai in tema decit mine, dar as avea o retinere la polizoarele mici Metabo in sensul ca,la fel ca la Bosch, carcasa unde sta axul pe rulmentul mare e din plastic.(partea de sus) Nu stiu daca la toate dar la ce am vazut eu,era din plastic. Capatul axului nu stiu daca sta in rulment sau in bucsa de bronz ca la Bosch, daca sta in bucsa e nasol, am o problema cu polizoarele mici care au bucsa in loc de rulment.

+ Răspuns la subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii