Scule Metabo

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1382

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Scule Metabo

    Postat în original de dummy_
    Polizoarele Metabo sunt cam cele mai bune de pe piata din gama profesionala , prefer la orce ora Metabo fata de un Hilti sau Bosch .
    S-ar putea spune acelasi lucru in cazul rotopercutoarelor din gama2-3kg? Ma uitam la 2 modele de la Metabo si anume KHE2644 ( 600 lei )si KHE2444 ( 650 lei ) singura diferenta dintre ele find greutatea,KHE2644 avind 2,9kg iar cealalta 2,4kg. in rest au aceleasi caracteristici, 800W, 2,3J. Eu unul as prefera varianta mai usoara, ca de, batrinetea isi spune cuvintul Varianta usoara are carcasa normala, iar KHE2644 e mai grea deoarece are carcasa din duraluminiu. Sunt constient ca cea din duraluminiu are o racire mai buna,dar incheieturile mele obosite sunt mai importante decit asta, asa ca daca ar fi sa o cumpar as lua KHE2444. Ce parere aveti de acest model de la Metabo comparativ cu Makita HR2470?
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • dummy_
      Membru Marcant
      • 16.mai.2009
      • 670

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Metabo

      Postat în original de Temelye
      S-ar putea spune acelasi lucru in cazul rotopercutoarelor din gama2-3kg? Ma uitam la 2 modele de la Metabo si anume KHE2644 ( 600 lei )si KHE2444 ( 650 lei ) singura diferenta dintre ele find greutatea,KHE2644 avind 2,9kg iar cealalta 2,4kg. in rest au aceleasi caracteristici, 800W, 2,3J. Eu unul as prefera varianta mai usoara, ca de, batrinetea isi spune cuvintul Varianta usoara are carcasa normala, iar KHE2644 e mai grea deoarece are carcasa din duraluminiu. Sunt constient ca cea din duraluminiu are o racire mai buna,dar incheieturile mele obosite sunt mai importante decit asta, asa ca daca ar fi sa o cumpar as lua KHE2444. Ce parere aveti de acest model de la Metabo comparativ cu Makita HR2470?
      Primul are o turatie ceva mai mica 1150 rot/min eu persinal prefer rezistenta in defavoarea greutatii ...prefer sa investesc in scule pe care o sa le folosesc undeva la 10-15 ani .Metabo ar tre sa fie produs in Germania , si makita probabil in China dar nu garantez , in schimb recomand anterior Makita Hr 2450 care e excelent si e fabricat in Japonia arunca o privire si al el inainte http://www.tools.store.ro/ciocan-rot...ta-hr2450.html

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Scule Metabo

        Postat în original de dummy_
        recomand anterior Makita Hr 2450 care e excelent si e fabricat in Japonia arunca o privire si al el inainte http://www.tools.store.ro/ciocan-rot...ta-hr2450.html
        Multam de pont, ce e fabricat in Japonia deja e altceva ca rezistenta. Pe varianta aceasta o sa merg.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1382

          #19
          Răspuns la: Scule Metabo

          Neputind merge pe Makita HR2450, (datorita faptului ca nu mai exista de vinzare) cred ca urmatoarea varianta pe lista ar fi Metabo KHE2444 deoarece are bataie deasa si marunta (2,3j 5400 batai pe minut) pentru incheieturi obosite find cea mai buna varianta. Spre ex. Bosch-ul (2,7j 4000 percutii/min) bate mai dur si mai rar ceea ligamentelor mele obosite nu le prieste
          Ultima editare de Temelye; 13.sep.2017, 14:03.
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #20
            Răspuns la: Scule Metabo

            A venit rotopercutanta Metabo. La prima impresie imi place,e supla si usurica ca o gazela Sper ca la lucru n-o sa ma dezmageasca. In schimb geanta e aiurea, nu e practica deloc. Are ranforsari interioare ca sa protejeze masina la caderi dar spatii pt burghie,dalti, etc. nu prea. E mica si groasa, ca la masinile no name. Trebuie sa recunosc ca cele mai practice genti de rotopercutante din ce am avut pina acum sunt cele de la Bosch. Imi pare rau ca nu pot atasa imagini, a prins cel mic tel. si nu imi dau seama ce a putut seta in el dar nu mai pot descarca poze de pe el. Daca reusesc sa-l descarc o sa postez ceva imagini.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1382

              #21
              Răspuns la: Scule Metabo

              Am reusit sa descarc ceva imagini de pe tel.asa ca le atasezClick pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0001.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	157,1 KB 
ID:	628959Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0002.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	155,7 KB 
ID:	628960Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0003.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	144,7 KB 
ID:	628961Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSC_0004.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	137,1 KB 
ID:	628962
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1382

                #22
                Răspuns la: Scule Metabo

                Am curatat niste canale in beton de bloc si am dat si ceva gauri cu rotopercutanta de la Metabo, e destul de nervoasa avind in vedere cit e de usurica si supla. Nu imi amintesc sa fi avut vreuna mai usoara si supla la puterea de 800W. Ambreiajul scapa greu ceea ce ar fi ok ca si viata proprie. Am vrut sa schimb cablul de alimentare cu unul cauciucat si subtire dar nu se poate datorita sistemului de deschidere al minerului din doua peste care este lipita eticheta cu datele tehnice ca un sigiliu. Asta e partea care nu imi place dar nu le poti avea pe toate. In rest e ok, mai ramine de vazut cit e de rezistenta in timp dar asta pot spune peste vreo 2 ani.
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #23
                  Răspuns la: Scule Metabo

                  Am lucrat mult cu rotopercutanta de la Metabo zilele acesta si f.ok de lucrat mult si mai ales pe sus, find usoara si nervoasa. Dar m-am inselat cu ambreiajul care decupleaza greu, de fapt nu are ambreiaj mecanic, pur si simplu se blocheaza motorul. Am senzatia ca nu va avea viata prea lugaa in regim de lucru mai greu. Va tin la curent pe cei ce sunt interesati.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    #24
                    Răspuns la: Scule Metabo

                    Revin cu amanunte despre rotopercutanta Metabo. Avind o masa redusa ca si greutate,acest lucru se reflecta in durata de viata daca e folosita pt uz profesional mai ales daca lucrul cu ea implica preponderent daltuire cu dalta in loc de burghiu,jocul in mandrina apare mai repede ca la Makita HR2470 de ex. Desi o am de relativ putin timp, deja jocul in mandria SDS este mai accentuat decit ma asteptam. Restul e ok deocamdata.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      #25
                      Răspuns la: Scule Metabo

                      Am dat ceva gauri de 18 cu rotopercutanta de la Metabo si totusi se pare ca are un fel de ambreiaj mecanic, deoarece ieri, la o blocare neta a burghiului in beton a scapat din ambreiaj. Posibil sa fi fost blocat sau am nimerit un exemplar cu un ambreiaj f.rigid, deoarece pina acum cind am mai blocat burghiul se oprea cu tot cu motor. Orcum are un sistem de ambreiaj diferit Bosch sau Makita de exemplu, e mai rigid.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1382

                        #26
                        Răspuns la: Scule Metabo

                        Revin cu amanunte negative despre KHE2444. Inca nu stiu sigur ce are(find sigilata nu ma pot uita) dar saptamina trecuta a luat o pauza. Pot fi periile,rotorul sau in cel mai fericit caz rulmentul spate rotor. Pt lucrul ocazional e extraordinara,usoara, nervoasa, cu priza buna in mina dar ca viata si rezistenta e sub Makita sau Bosch. Cumva e neam cu hitachi-dh24pc3 care deasemenea era f.nervos dar plesnea prematur.
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        Procesare...