Scule Metabo

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ro_marcone
    Incepator
    • 01.apr.2012
    • 2

    Scule Metabo

    Salut si bine v-am gasit!
    Vad ca nu e un topic dedicat sculelo Metabo asa caindraznesc eu sa deschid discutia cu o intrebare:

    Am nevoie de un ciocan rotopercturor pentru garurire normala si cu percutie, daltuire in regim domestic (instalatii electrice, sanitare etc) si am zis sa merg pe mana unui produs SH.
    Am gasit un Metabo UHE 2650 destul de nou si la un pret bunicel, insa vine doar cu mandrina SDS. Sunt sanse sa gasesc si o mandrina normala pentru el? Se potrivesc cele de la Makita, Bosch, Dewalt, Hilti etc? Imi trebuie neaparat ambele tipuri de prindere si nu vreau sa folosesc adaptoare sau sa cumpar 2 ciocane.
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 572

    #2
    Răspuns la: Scule Metabo - intrebari si raspunsuri

    exista mandrina normala universala cu ax sds, dar este mai scumpa si nu vei avea precizia unei masini de gaurit normale

    Comentariu

    • ro_marcone
      Incepator
      • 01.apr.2012
      • 2

      #3
      Răspuns la: Scule Metabo - intrebari si raspunsuri

      Din cauza asdta am zis si eu ca nu vreau cu adaptor de la montura SDS la mandrina normala.
      Cat de greu se gasesc mandrine de Metabo? La o prima cautare pe net n-am gasit nimic explicit in sensul acesta.

      Comentariu

      • andreivl
        Incepator
        • 08.apr.2012
        • 17

        #4
        Răspuns la: Scule Metabo

        pai ca sa va fie mai clar: daca doriti sa achizitionati modelul descris de dumneavoastra , atunci de la prinderea sds-plus la prinderea normala cilindricase poate trece doar daca achizitionati o mandrina universala cu prindere sds-plus (ceea ce duce la o mica pierdere de precizie insa nu de luat in seama decat daca lucrati pentru N.A.S.A. ) . Daca doriti sa puteti schimba mandrina direct de pe axul rotopercutorului va recomand ceva gandit special pentru asta adica MAKITA 2470T , BOSCH 2-26 DFR , etc.

        Comentariu

        • Temelye
          Living Legend
          • 23.apr.2014
          • 1387

          #5
          Răspuns la: Scule Metabo

          Sal
          Vin cu o rugaminte in sensul ca as vrea sa cumpar un rotor pentru flex mare metabo de 2300w model mai vechi
          Am cumparat perii noi cele vechi find praf, dar este dus si rotorul
          Nu sunt prea in clar daca merita sa cumpar rotor,nu stiu cit costa dar ma gindesc ca nu e prea ieftin
          Deja am dat 50 lei pe perii si 30 pe saiba de sub disc asa ca daca mai costa rotorul vreo 250 nu stiu in ce masura merita
          Rog cine a mai reparat flex mare metabo sa ma ajute cu o parere autorizata
          Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #6
            Răspuns la: Scule Metabo

            Nu gasiti pe nimeni sa l rebobineze ? Ar iesi mai ieftin .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Temelye
              Living Legend
              • 23.apr.2014
              • 1387

              #7
              Răspuns la: Scule Metabo

              Sal
              Nu tine rebobinat merge putin si apoi pica, am vb cu un bobinator. Plus ca dupa rebobinare nu il poate echilibra si este nevoie sa fie echilibrat find turatie mare.
              M-am interesat si un rotor nou costa 380 lei iar flexul nou undeva la 650 asa ca nu merita sa iau rotor
              Daca cineva are nevoie de stator sau partea mecanica care e buna le dau
              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

              Comentariu

              • filip01
                Incepator
                • 21.iun.2012
                • 79

                #8
                Răspuns la: Scule Metabo

                am o bormasina metabo careia i s-a dezlipit o lamela de pe colector si vreau sa o dreg. pe vremuri se facea asa ceva prin fabrici. rog pe cineva care a prins epoca sa imi spuna cum as putea lipi la loc lamela pe colector.
                stiu ca imi trebuie si strunjire la final dar ma descurc cu asta, daca trec de lipire.

                Comentariu

                • dummy_
                  Membru Marcant
                  • 16.mai.2009
                  • 670

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Scule Metabo

                  Polizoarele Metabo sunt cam cele mai bune de pe piata din gama profesionala , prefer la orce ora Metabo fata de un Hilti sau Bosch .

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1387

                    #10
                    Răspuns la: Scule Metabo

                    Postat în original de dummy_
                    Polizoarele Metabo sunt cam cele mai bune de pe piata din gama profesionala , prefer la orce ora Metabo fata de un Hilti sau Bosch .
                    Nu va pot contrazice, sunteti mai in tema decit mine, dar as avea o retinere la polizoarele mici Metabo in sensul ca,la fel ca la Bosch, carcasa unde sta axul pe rulmentul mare e din plastic.(partea de sus) Nu stiu daca la toate dar la ce am vazut eu,era din plastic. Capatul axului nu stiu daca sta in rulment sau in bucsa de bronz ca la Bosch, daca sta in bucsa e nasol, am o problema cu polizoarele mici care au bucsa in loc de rulment.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • dummy_
                      Membru Marcant
                      • 16.mai.2009
                      • 670

                      #11
                      Răspuns la: Scule Metabo

                      Intradevar carcasa rulmentului e din plastic probabil un plastic armat cu fibra de carbon fiinca e totus destul de dur , Boschul la partea de polizoare e un ZERO barat , am polizor mic BOSCH GWS 15-125 CITH -care a costat vro 900 ron si e o porcarie , i-am schimbat toti rulmentii dupa vro 3 ani , carbunii si acuma da semne ca s-a dus si rotorul ... dupa cum ati mentionat bucsa respectiva e prezenta , am mai desfacut si cateva polizoare mari si e cam aceasi situatie , la metabo are rulment pe ace si carcasa respectiva din plastic din cate am observat e proiectata sa preia din fortele de torsiune , dilatari ... Metabo are un zgomot mai mic in functionare decat Makita , Fein sau Bosch . Am un polizor metabo de vro 15 ani la 1010 w cu motor Champion care merge execlent si cand se va strica voi lua acelas model secound .
                      Ca si ierarhie personala a polizoarelor unghiulare mici ar fii 1. Fein 2.Metabo.3.Makita ( modelele mai vechi de acum 5-10 ani ) si Flex
                      Cele mari 1.Fein ( au gama industriala la 200 HZ care e superlativul in domeniu si care ajunge undeva la 8 000 ron bucata ) 2.Flex 3.Makita 4. Metabo .
                      Ultima editare de dummy_; 21.nov.2016, 16:58.

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1387

                        #12
                        Răspuns la: Scule Metabo

                        Ma bate gindul sa achizitionez o rotopercutanta Metabo , probabil un KHE 2644. Makita imi place dar pica mandrina la utilizare intensiva, Bosch-ul are o bataie dura seaca, care nu are asa efect ca la Makita si in plus parca te dor incheieturile mai mult decit la lucrul cu Makita de ex. Rotopercutanta de la Hitachi, modelul anterior, pica pe rupte, unii spun ca modelul nou e mai reusit. Totusi, parca imi inspira mai pulta incredere Metabo decit Hitachi. A lucrat cineva intensiv cu rotopercutanta Metabo? Cum vi-se pare?
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1393

                          #13
                          Răspuns la: Scule Metabo

                          Postat în original de Temelye
                          Ma bate gindul sa achizitionez o rotopercutanta Metabo , probabil un KHE 2644. Makita imi place dar pica mandrina la utilizare intensiva, Bosch-ul are o bataie dura seaca, care nu are asa efect ca la Makita si in plus parca te dor incheieturile mai mult decit la lucrul cu Makita de ex. Rotopercutanta de la Hitachi, modelul anterior, pica pe rupte, unii spun ca modelul nou e mai reusit. Totusi, parca imi inspira mai pulta incredere Metabo decit Hitachi. A lucrat cineva intensiv cu rotopercutanta Metabo? Cum vi-se pare?
                          metabo e bun dar eu as alege asta:https://www.hilti.de/bohr--und-mei%c...3%a4mmer/r3682

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1387

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Scule Metabo

                            Postat în original de doru_marciuc
                            In cazul meu consider ca nu merita sa, dau banii pe hilti, plus cau sistemul de contorizare orar electronic care te obliga sa le faci cite o vizita din cind in cind. Hilti rezista mult deoarece are puterea limitata, nu da totul ca Hitachide ex.care e drept se si duce destul de repede. Consider raportul pret- calitate mai bun la Makita de ex. Ma bate gindul sa iau Metabo si din curiozitate, am avut multe firme de rotopercutante, Metabo inca nu am avut.
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Temelye
                              Living Legend
                              • 23.apr.2014
                              • 1387

                              #15
                              Răspuns la: Scule Metabo

                              Stie cineva diferenta practica intre rotopercutoarele Metabo KHE2444 si Metabo KHE2644 in afara de faptul ca e vorba de 0,5kg diferenta la greutate si putin diferenta la pret (2444 find 573 lei iar 2644= 535 lei) ? KHE2644 are carcasa angrenajelor din duraluminiu, asta insemnind o mai buna racire, dar are 0,5kg in plus la aceleasi caracteristici tehnice. ( probabil interiorul e identic )
                              Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                              Comentariu

                              Procesare...