Un nou tip de gratar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Skemosu
    Incepator
    • 12.mai.2012
    • 9

    #46
    Răspuns la: Un nou tip de gratar

    Am gasit topicul cautand dupa un gratar de inox pe net.
    Practic , la majoritatea gratarelor , prima data cedeaza cuva din otel care rugineste.
    Asa ca ideea cu un gratar cu tava de inox mi se pare foarte buna. La fel si gratarul cu scurgere pt grasime.
    Imi place si ca suportul e solid, am vazut multe gratare de cumparat pe niste picioare de tabla slabute rau.

    Dar as mai avea cateva idei:
    1) gratarul sa aiba tavita de scurgere grasime doar pe o parte si sa se poata scoate separat (in ideea ca e mai usor de curatat, eventual in masina de spalat vase , de ce nu ?) - asta ar insemna ca gratarul sa aiba inclinatia doar intr-o parte.

    2) ar trebui si un capac pt a acoperi gratarul iarna , cu un maner deasupra (ceva ca la graterele weber)

    3) ar fi bune si niste gauri pe fundul tavii pentru tiraj si poate pt a scoate mai usor cenusa (la fel , ideea de la gratarele weber)

    4) sistemul de ridicare/coborare al gratarului pare prea elaborat. Ar trebui ceva mai simplu poate cu doar doua trepte (min-max) pt cand jarul e mai tare sau aproape sa se termine si trebuie sa mai cobori gratarul.

    Toata cutia, capacul si gratarul sa fie din inox, iar cadrul din teava patrata solida cum e cea din poze.

    Daca ati putea scoate asa ceva la 600 de lei , chiar m-ar interesa, si mai mult decat atat, pun pariu ca s-ar vinde la greu si in magazine gen Dedeman, Praktiker, etc.

    Comentariu

    • adimaxx
      Incepator
      • 09.ian.2016
      • 3

      #47
      Răspuns la: Un nou tip de gratar

      buna seara , sunt interesat de un gratar de inox , ce modele aveti si la ce preturi ? va multumesc

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2271

        #48
        Răspuns la: Un nou tip de gratar

        Ce sa spun, acest topic l-am deschis pentru prezentare...la firma nu mai este de actualitate.
        A fost un moment mai de respiro in productia firmei si patronul s-a gandit la asa ceva.
        Din 20 de gratare executate vreo 18 au fost date cadou!!!
        Acasa pot executa, dar inoxul este destul de scump si nu pot cumpara decat foaie de 2 mp.
        Varianta gratarului argentinian cu cornier se poate face usor in regim home made, nu mai vorbesc de multiple variante de design!

        Comentariu

        • adimaxx
          Incepator
          • 09.ian.2016
          • 3

          #49
          Răspuns la: Un nou tip de gratar

          cu atat mai bine, fara firma nu o sa fie adaugat si TVA-ul la pretul final , doresti sa comunicam aici sau pe privat ?

          Comentariu

          • adimaxx
            Incepator
            • 09.ian.2016
            • 3

            #50
            Răspuns la: Răspuns la: Un nou tip de gratar

            am incercat sa va trimit msg pe privat dar nu am reusit .....cum putem sa luam legatura ? nr ,meu de tel este 0751207032 sau dati-mi va rog nr sa va sun eu . va multumesc

            Comentariu

            • frederic
              Incepator
              • 08.feb.2016
              • 8

              #51
              Răspuns la: Un nou tip de gratar

              de unde ai achizitionat profilul ala de inox pentru gratar ?

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #52
                Răspuns la: Un nou tip de gratar

                Este confectionat pe o masina "speciala" la serviciu.

                Comentariu

                • ABBA
                  Membru
                  • 12.iun.2014
                  • 232

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Un nou tip de gratar

                  Postat în original de spik1
                  Este confectionat pe o masina "speciala" la serviciu.
                  Se poate divulga?
                  Abkant?

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2271

                    #54
                    Răspuns la: Un nou tip de gratar

                    Nu este secret...le-am facut pe o masina de bordurat tabla.
                    S-au facut alte role pe forma si dimensiunile dorite.
                    Trebuia sa fac vreo 10 treceri pentru a ajunge la forma finala.
                    S-a inceput confectionarea unei matrite, dar s-a abandonat proiectul...

                    Comentariu

                    • DaSilva2
                      Incepator
                      • 18.dec.2016
                      • 11

                      #55
                      Răspuns la: Un nou tip de gratar

                      Hai sa inviu eu topicul daca tot vine vara si cu ea prietenii in vizita.

                      spik1 am vazut esti prins in alte proiecte dar poate , asa intr-o seara , ne-ai putea prezenta si alte idei de gratare pe care le-ati realizat poate mai "furam si noi niste idei" .
                      Sau cei care au mai realizat si un alt fel de gratar decat cele clasice.

                      Pe mine personal m-ar interesa cele cu picuratoare de grasime si reglare pe inaltime . Am vazut ca sunt care au lacas pentru a mentine mereu jar .

                      Comentariu

                      • spik1
                        Living Legend
                        • 20.apr.2012
                        • 2271

                        #56
                        Răspuns la: Un nou tip de gratar

                        Pe net gasiti modele de barbeque argentiniene, si mai simple si mai elaborate.

                        Comentariu

                        Procesare...