Despre izolatie si ventilatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

    Postat în original de cheluakame
    Termoizolatia nu este niciodata inutila.

    Daca un perete de caramida de 40 cm pierde 17 wati/metru patrat la o diferenta de 40K, acelasi perete dar termoizolat cu 10 cm de polistiren pierde doar 8.5 wati/metru patrat adica pierderile peretilor se reduc cu 50%
    Tot cam la fel stau lucrurile si in cazul unui perete din BCA.
    Aici trebuie sa va contrazic cand afirmati " tot cam la fel stau lucrurile si in cazul unui perete de BCA ". NU stau "cam " la fel deloc = ex : ai 2 case identice una cu pereti din ce caramida vrei si una cu pereti din BCA , netencuiti nici la interior nici la exterior ,casele is cu geamuri usi etc , e iarna afara , cand pui pui mana pe interior pe peretele de caramida iti ingheata mana dar cand pui pe BCA e exact la temperatura din interior ( am testat acest lucru asa ca nu mi spuneti ca e imposibil ) Cum explicati acest lucru ?
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2391

      #17
      Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

      Ma refeream la faptul ca o termoizolatie de 10 cm expandat cu coeficient 0.044 w/mK reduce pierderile cu 50% fie ca vorbim de caramida fie ca vorbim de BCA, boltari, paianta, chirpici, etc.
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #18
        Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

        repet din nou ca vad ca trebuie : EU NU AM OPTAT PT TERMOIZOLATIE ; din nou postati inutil ! ce legatura are structura casei mele care NU ARE termoizolatie exterioara cu calculele oferite de dvs ???
        La o comparatie dintre casa din BCA si caramida care NU AU TERMOSISTEM am pus o intrebare si dvs faceti comparatie intre termosisteme la case de caramida si de BCA , total aiurea .... daca puteti sa mi raspundeti la ce am scris cu 2 posturi mai sus , bine , daca nu ....

        Am spus clar ca la zid din BCA de 40 grosime e inutila termoizolarea = parerea mea , la un zid de caramida trebuie neaparat termosistem altfel factura la gaz te va duce la sapa de lemn . Ceea ce eu cred - si aici spun cred pt ca nu stiu - un zid de caramida poroterm sau oricare alt tip + 10 cm termoizolatie este la fel ca un zid de BCA fara termosistem la aceeasi grosime per total .
        Ultima editare de coby; 11.mai.2013, 01:42.
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2391

          #19
          Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

          Din nou incepeti o discutie si o duceti in alta directie.
          Dumneata ai afirmat:
          Postat în original de coby
          La ce va referiti cand spuneti termosistem ? Termoizolatie exterioara ? Nu , la grosimea peretilor exteriori total 40 cm era inutil .
          Iar eu mi-am spus parerea, termoizolatia nu este niciodata inutila si am si explicat de ce. Ca dumneata nu doresti sa aplici termoizolatie nu-i problema mea si nu prea imi pasa.

          Postat în original de coby
          Aici trebuie sa va contrazic cand afirmati " tot cam la fel stau lucrurile si in cazul unui perete de BCA ". NU stau "cam " la fel deloc = ex : ai 2 case identice una cu pereti din ce caramida vrei si una cu pereti din BCA , netencuiti nici la interior nici la exterior ,casele is cu geamuri usi etc , e iarna afara , cand pui pui mana pe interior pe peretele de caramida iti ingheata mana dar cand pui pe BCA e exact la temperatura din interior ( am testat acest lucru asa ca nu mi spuneti ca e imposibil ) Cum explicati acest lucru ?
          Hai sa incerc, caramida are goluri ce contin aer. Aer care are un coeficient de transfer termic, si in cazul puntilor termice (lipiturile cu ciment, golurile in structura) temperatura acestuia ajunge repede la temperatura aerului exterior, deci si intreaga structura v-a fi rece.
          BCA-ul fiind plin aceste punti termice nu mai influenteaza la fel de mult ca in cazul caramizii.
          Insa odata ce structura este construita corect si finisata diferentele nu vor mai fi asa de mari.

          Postat în original de coby
          Am spus clar ca la zid din BCA de 40 grosime e inutila termoizolarea = parerea mea , la un zid de caramida trebuie neaparat termosistem altfel factura la gaz te va duce la sapa de lemn . Ceea ce eu cred - si aici spun cred pt ca nu stiu - un zid de caramida poroterm sau oricare alt tip + 10 cm termoizolatie este la fel ca un zid de BCA fara termosistem la aceeasi grosime per total .
          Parerea dumneavostra. De ce nu faceti un calcul cu pierderile per metru patrat pentru a vedea exact cum stau lucrurile?
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            #20
            Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

            Ca si in topicul "totul despre termoizolatie " incercati s o scaldati : aici am scris caz concret de comparatie si dvs insistati cu sistemele corect construite si finisate ; corect construite si finisate nu inseamna neaparat cu termosistem de polistiren la exterior sau fara , asta nu intelegeti dvs .Fiecare tip de constructie din lemn / bca / caramida etc poate fi corect construita si finisata cu sau fara termosistem . Iar in cazul meu particular cand am afirmat ca termoizolatia exterioara e inutila - pierderile masive se fac prin suprafata vitrata nu prin pereti , asa ca va invit pe dvs sa faceti calculele cu pierderile /m2 in cele 2 cazuri expuse de mine mai sus .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15056

              #21
              Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

              Postat în original de coby
              ... iarna e cel mai groaznic datorita incalzirii cu calorifere , mai pun tavite cu apa si tot trebuie sa folosesc umidificatoarele ca umiditatea sa urce macar la 38-40
              Despre ce calorifere este vorba?

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                #22
                Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

                Postat în original de coby
                Ca si in topicul "totul despre termoizolatie " incercati s o scaldati : aici am scris caz concret de comparatie si dvs insistati cu sistemele corect construite si finisate ; corect construite si finisate nu inseamna neaparat cu termosistem de polistiren la exterior sau fara , asta nu intelegeti dvs .Fiecare tip de constructie din lemn / bca / caramida etc poate fi corect construita si finisata cu sau fara termosistem . Iar in cazul meu particular cand am afirmat ca termoizolatia exterioara e inutila - pierderile masive se fac prin suprafata vitrata nu prin pereti , asa ca va invit pe dvs sa faceti calculele cu pierderile /m2 in cele 2 cazuri expuse de mine mai sus .
                Vad ca tot spuneti de pierderi masive, si tot felul de constructii, dati-ne o valoare anume, un numar de wati, ceva, nu doar mult sau putin.
                Ce anume v-ar interesa?
                BCA 40 cm vs Caramida 40 cm? Ce coeficienti, ce diferente de temperatura, ce suprafete?

                Vreti intr-adevar sa stiti pe unde se pierde cea mai multa caldura? Prin ventilatie, nicidecum suprafata vitrata.
                Ultima editare de cheluakame; 11.mai.2013, 17:09.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #23
                  Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

                  Postat în original de Gemini
                  Despre ce calorifere este vorba?
                  caloriferele de la incalzirea centrala - is din otel ; fiind uscata casa , caldura data de calorifere , amplifica senzatia de uscat ; iarna desi ventilez destul de des , umiditatea - fara ajutorul umidificatoarelor , nu urca mai sus de valoarea 33
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

                    Postat în original de cheluakame
                    Vad ca ........
                    Sa nu va suparati dar pe dvs o sa va ignor de acum .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15056

                      #25
                      Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

                      Postat în original de coby
                      caloriferele de la incalzirea centrala - is din otel ; fiind uscata casa , caldura data de calorifere , amplifica senzatia de uscat ; iarna desi ventilez destul de des , umiditatea - fara ajutorul umidificatoarelor , nu urca mai sus de valoarea 33
                      Ma gandeam ca aveti vreun calorifer electric sau ceva de acest gen, ceea ce ar fiputut usca aerul si mai mult.
                      Puteti reduce temperatura agentului termic pentru a diminua procesul de uscare a aerului.

                      Comentariu

                      • GeorgeGMT
                        Incepator
                        • 19.sep.2017
                        • 16

                        #26
                        Răspuns la: Despre izolatie si ventilatie

                        La mine acasa cand au izolat blocul si s-au montat termopane, dimineata ma trezeam si simteam ca ma sufoc in dormitor. Am rezolvat problema prin montarea unui sistem de ventilatei cu recuperare de caldura. Acum dorm bine si nu mai am probleme.

                        Comentariu

                        Procesare...