Hidroizolatie intre fundatie si zidarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • eu1984
    Incepator
    • 10.mai.2013
    • 1

    Hidroizolatie intre fundatie si zidarie

    Buna ziua!
    daca puteti sa ma lamuriti si pe mine ar fii minunat...
    mi-am construit o casa la rosu si muncitorii ce i-am ales nu mi-au pus hidroizolatie intre fundatie si primul rand de caramida..
    fundatia este 1.05m + elevatia 0.45m...caramida porotherm wienerberger de 0.38
    panza freatica nu este neaparat foarte sus...dar nu este totusi o zona de munte...este camp...
    din cate am inteles nu toata lumea construieste cu hidroizolatia aceasta intre fundatie si caramida...

    1: lipsa hidroizolatiei o sa ma afecteze in timp??si la casele noi este o problema majora??
    2: ce se mai poate face in acest stadiu?exista vreo solutie fara sa mai sparg caramida , se poate hidroizola cu ceva peretii exteriori sau interiori??am vazut ca exista ceva apa stop ...cum actioneaza??
    astept raspuns...
    multumesc anticipat.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6667

    #2
    Răspuns la: lipsa hidroizolatie

    nasoala situatie ... n are importanta prea mare la ce adancime e panza freatica , daca ploua apa se infiltreaza in fundatie si apoi urca in sus in pereti ...
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12069

      #3
      Răspuns la: Hidroizolatie intre fundatie si zidarie

      Postat în original de eu1984
      .....................
      mi-am construit o casa la rosu si muncitorii ce i-am ales nu mi-au pus hidroizolatie intre fundatie si primul rand de caramida..
      ..........
      In situatia de fata ar trebui sa va opriti cu lucrarile si sa cautati o metoda de hidroizolare . Din pacate in stadiul actual solutiile sint scumpe si se pot face numai de firme specializate ( prin injectie , capilaritate ....).
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15154

        #4
        Răspuns la: Hidroizolatie intre fundatie si zidarie

        Postat în original de eu1984
        mi-am construit o casa la rosu si muncitorii ce i-am ales nu mi-au pus hidroizolatie intre fundatie si primul rand de caramida..fundatia este 1.05m + elevatia 0.45m...caramida porotherm wienerberger de 0.38
        panza freatica nu este neaparat foarte sus...din cate am inteles nu toata lumea construieste cu hidroizolatia aceasta intre fundatie si caramida...
        1: lipsa hidroizolatiei o sa ma afecteze in timp??si la casele noi este o problema majora??
        2: ce se mai poate face in acest stadiu?exista vreo solutie fara sa mai sparg caramida , se poate hidroizola cu ceva peretii exteriori sau interiori??am vazut ca exista ceva apa stop ...cum actioneaza??
        Cei care nu realizeaza acest strat de rupere a capilaritatii, isi asuma inutil riscurile si chiar este o regula atat pentru zidarie cat si pentru elemente de lemn sau metal. Este un strat de minima protectie care nu implica decat o cheltuiala minima.
        Fundatia este incastrata in sol si uniditatea din acesta poate ajunge la zidarie. Nu va pot spune daca in cazul dvs. este grav sau nu, nu am idee cum este umiditatea solului insa timpul poate demonstra acest lucru. Atunci cand veti constata umezeala si condens pe zona inferioara a peretelui sau pe exterior, pe fatada, in aceeasi zona, veti sti ca este de la lipsa acestui strat de separatie intre zidarie si elevatie.
        Nu este suficient sa izolati exteriorul, umezeala se poate transmite prin intreaga masa a fundatiei/elevatiei, inclusiv dinspre interior.
        Lucrarile de refacere a acestui strat s epot realiza in aceasta faza sau ulterior, dupa operioada de timp cand incep sa apara problemele, daca vor exista cu adevarat. Cum s-a spus, solutiile sunt ceva mai speciale si necesita injectarea de susbstante de silicatizare, de exemplu produsul Ceresit CO81.

        Comentariu

        Procesare...