+ Răspuns la subiect
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Renovare balcon

Renovare balcon

Buna ziua.As vrea sa imi renovez balconul si am nevoie de niste sfaturi.Mentionez ca blocul este izolat iar balconul este inchis cu termopan.A inceput sa cada tencuiala de pe tavan.Nu stiu cum sa procedez si ce materiale sa folosesc.Stiu ca trebuie sa curat bine tot ce se desprinde dar mai departe...Vreau sa il renovez singura asa ca mi-ar prinde bine niste informatii.Multumesc.

Răspuns la: Renovare balcon

Daca deasupra balconului dvs respectiv balconul vecinului nu este si el inchis va trebuie o termoizolatie : ca informatii puteti vizita topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ghlight=balcon

Se poate face o izolatie de 5cm in sistemul cu gipscarton si vata minerala cu bariera de vapori.
    Ultima modificare făcută de coby; 15.05.2013 la 13:38.

Citat Postat în original de Didi N Vezi post
    Buna ziua.As vrea sa imi renovez balconul si am nevoie de niste sfaturi.Mentionez ca blocul este izolat iar balconul este inchis cu termopan......
    Vecinul de deasupra are balconul inchis ? Tencuiala nu se desprinde asa de usor, nu ati avut probleme cu umiditatea pe tavanul balconului ?

Vecinul are balconul inchis.Cred ca au fost probleme inainte de a se inchide balcoanele si de a se izola blocul in exterior.Eu locuiesc in acest apart de 3 ani.
    Am mai dat eu putin cu spaclul sa vad daca se desprinde
    Miniaturi atașate Miniaturi atașate Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	17052013.jpg‎ 
Afișări:	136 
Mărime:	113,5 KB
ID:		75108   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	17052013_001.jpg‎ 
Afișări:	138 
Mărime:	104,1 KB
ID:		75109   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	17052013_002.jpg‎ 
Afișări:	110 
Mărime:	121,6 KB
ID:		75110   Dă click pe imagine pentru versiunea extinsă.

Nume:	17052013_003.jpg‎ 
Afișări:	101 
Mărime:	96,5 KB
ID:		75111  
    Ultima modificare făcută de Didi N; 17.05.2013 la 16:54.

Daca se vede bine in imagini aveti mucegai pe peretii ceea ce ar insemna ca nivelul de umiditate este prea mare. Este mucegai pe pereti si tavan ?

Doar pe tavan si la imbinarea dintre tavan si peretele cu geamuri.

Cand faceti aerisirea camerelor care dau in balcon , deschideti si geamurile balconului ?

Normal ca le deschid.

ok , lasati le mai mult timp deschise cele de la balcon , sa existe timp suficient pt ventilare si evacuarea vaporilor ; aveti optiunea oscilobatanta la geam ?

Nu stiu ce este.

+ Răspuns la subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii