Conector pentru dulie bec

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vdingo11
    Membru Marcant
    • 07.iul.2006
    • 620

    Conector pentru dulie bec

    Buna ziua.
    Am afara un bec care este intr-un glob ca cel din imagine (asta ca sa va dati seama de modelul conectorului) si a carui parte suport este prinsa in zid.
    Eu pe o perioada de 2-3 saptamani trebuie sa prelungesc acest bec in alta parte.
    Ca sa leg firele ar trebui sa dau jos suportul cu dulia (este unul rotund destul de mare) fapt ce va necesita ulterior niste reparatii ale tencuielii.
    Stiti daca exista vreun conector care sa fie infiletat in dulia unui bec si din care sa plece un fir? Daca da cum se numeste.
    Aceasta solutie mi se pare cea mai comoda si care imi permite sa revin ulterior la becul cu glob fara nici o munca suplimentara.

    Multumesc anticipat.
    Fișiere Atașate
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita iesirea unu

    Exista dulii cu 2 randuri de intrari fire de alimentare curent , cautati la magazinele electrice , eu am asa ceva dar este diferita aplica :
    Fișiere Atașate
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • leon
      Membru Marcant
      • 19.sep.2006
      • 905

      #3
      Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita iesirea unu

      Postat în original de vdingo11
      ...Stiti daca exista vreun conector care sa fie infiletat in dulia unui bec...

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 620

        #4
        Răspuns la: Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita

        Postat în original de coby
        Exista dulii cu 2 randuri de intrari fire de alimentare curent , cautati la magazinele electrice , eu am asa ceva dar este diferita aplica :
        Eu am deja dulia si nu doresc sa o schimb ca trebuie sa fac reparatii.

        Comentariu

        • vdingo11
          Membru Marcant
          • 07.iul.2006
          • 620

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita

          Postat în original de leon
          Astea ar fi bune.

          Comentariu

          • tanasie
            Living Legend
            • 15.oct.2008
            • 2501

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului s

            Dulia cu priza o infiletezi in locul becului.
            Cu respect.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita iesirea unu

              Produsul mentionat de dl. Leon este exact ce ai nevoie si reprezinta o solutie pentru alimentarea in general provizorie a unui alt consumator care sa nu depaseasca puterea pentru acel circuit de lumina.
              Ultima editare de Consultant electrice; 16.mai.2013, 17:43.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 620

                #8
                Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita iesirea unu

                Multumesc tuturor.

                Comentariu

                • leon
                  Membru Marcant
                  • 19.sep.2006
                  • 905

                  #9
                  Răspuns la: Conector care sa se infileteze in dulia becului si sa permita iesirea unu

                  Acest conector, inventat cu un secol in urma, a fost cunoscut -(in spatiul german) sub numele de “priza insurubata” sau “hotul de curent”
                  La inceputul electrificarii, majoritatea cladirilor au fost echipate doar cu un circuit pentru iluminat.
                  Contoarele electrice apar ceva mai tirziu, pina atunci insa, plata curentului electric consumat se socotea pausal pe numarul camerelor, fiecare incapere avind instalata doar o sursa de lumina / corp de iluminat.
                  Fierul de calcat electric apare in scurt timp pe piata si se bucura de mare popularitate insa nu poate fi folosit in orice gospodarie.
                  Aceasta necesitate face sa ia nastere priza insurubata care se conecta la dulia deja existenta si cu care practic se fura curentul electric consumat de fierul de calcat sau alte aparate casnice.


                  Am fost surprins sa gasesc inca, spre comercializare, acest vechi conector pe care-l credeam de mult piesa de muzeu.
                  Va recomand sa luati in serios sfatul d-nului Consultant electrice:
                  Postat în original de Consultant electrice
                  ... o solutie pentru alimentarea in general provizorie a unui alt consumator care sa nu depaseasca puterea pentru acel circuit de lumina.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Conector pentru dulie bec

                    Si eu aveam prin casa un astfel de conector vechi din ebonita si mi-a fost de mare ajutor intr-o locatie unde trebuia sa am lumina si sa folosesc un pistol de lipit insa circuitul de prize trebuia oprit. Este foarte util in unele situatii.
                    Interesanta si povestea cu iluminatul si folosirea lui pentru alimentarea abuziva a altui circuit.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • vdingo11
                      Membru Marcant
                      • 07.iul.2006
                      • 620

                      #11
                      Răspuns la: Conector pentru dulie bec

                      Am gasit deja aceasta piesa si la mine in oras dar vreau sa va intreb urmatorul lucru: eu scot becul pe care il am acum (nu il folosesc cat am nevoie de prelungire), pun acest conector si merg cu un fir lung de 18 m unde va veni un alt bec (doar un bec nimic altceva)
                      Deci eu pe acest tronson voi avea tot un singur bec. Aceasta prelungire de 18m poate avea vreun efect negativ asupra instalatiei (supraincarcare, etc datorata prelungirii distantei)?

                      Va multumesc anticipat.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #12
                        Răspuns la: Conector pentru dulie bec

                        Nu se intampla nimic
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • vdingo11
                          Membru Marcant
                          • 07.iul.2006
                          • 620

                          #13
                          Răspuns la: Conector pentru dulie bec

                          Postat în original de coby
                          Nu se intampla nimic
                          Multumesc.
                          Deci un fir de curent electric poate fi prelungit pe ori ce distanta atat timp cat nu se modifica consumatorul sau puterea noului consumator nu depaseste puterea circuitului pe acea zona?

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            #14
                            Răspuns la: Conector pentru dulie bec

                            Postat în original de vdingo11
                            Multumesc.
                            Deci un fir de curent electric poate fi prelungit pe ori ce distanta atat timp cat nu se modifica consumatorul sau puterea noului consumator nu depaseste puterea circuitului pe acea zona?
                            Distanta e limitata de caderea de tensiune maxima admisa pe lungimea respectiva,la puterea maxima a consumatorului pe acel circuit.
                            Cu respect ... Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • vdingo11
                              Membru Marcant
                              • 07.iul.2006
                              • 620

                              #15
                              Răspuns la: Conector pentru dulie bec

                              Postat în original de RaspoElectric
                              Distanta e limitata de caderea de tensiune maxima admisa pe lungimea respectiva
                              Cu asta m-ati blocat.
                              Cea cu puterea consumatorului am inteles-o dar asta cu caderea maxima chiar nu o inteleg.

                              Comentariu

                              Procesare...