Casa P+M cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dario
    Incepator
    • 28.mai.2013
    • 21

    #16
    Răspuns la: Casa P+M cu probleme

    Considerati ca in afara de subzidire, ar mai fi necesare si alte lucrari de consolidare? Multumesc.

    Comentariu

    • intransingentul
      Living Legend
      • 26.iul.2012
      • 1008

      #17
      Răspuns la: Casa P+M cu probleme

      Luati legatura cu un structurist să vă facă un proiect de consolidare a clădiri.
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

      Comentariu

      • Dario
        Incepator
        • 28.mai.2013
        • 21

        #18
        Răspuns la: Casa P+M cu probleme

        Multumesc pt sugestie, chiar asta am sa fac. Stie cineva un structurist bun, cu care eventual a lucrat, si mi-l poate recomanda? Pe net am gasit cateva anunturi dar sunt destul de vechi.
        Multumesc.

        Comentariu

        • john25
          Membru Marcant
          • 10.mar.2010
          • 304

          #19
          Răspuns la: Casa P+M cu probleme

          eu as incepe cu consolidarea fundatiei ,despre camasuirea zidurilor in acesta situatie ar fi am dificil avand deja polestiren,referitor la placa se pot executa grinzi intoarse,cel mai bine este sa consultati un structurist ceva mai tanar pana in 40 ani.mult succes .
          in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

          Comentariu

          • Dario
            Incepator
            • 28.mai.2013
            • 21

            #20
            Răspuns la: Casa P+M cu probleme

            Tocmai am discutat cu un structurist, i-am expus problema, mi-a spus ca trebuie sa obtin un certificat de urbanism, autorizatie de constructie de la Primarie, apoi sa fac o expertiza tehnica a casei si abia pe urma, imi poate face proiect de consolidare. Multa bataie de cap !!

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #21
              Răspuns la: Casa P+M cu probleme

              In primul rand faceti o expertiza tehnica , pentru ca asta va trebuie neaparat , sa stiti cum se prezinta casa ,apoi cu expertiza tehnica mergeti la un structurist care va poate spune daca si ce aveti nevoie pt a consolida casa Poate ca nu trebuie nici o consolidare - doar subzidirea fundatiei -
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • jjy
                Incepator
                • 06.dec.2011
                • 30

                #22
                Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                foarte interesant. deci casa cumparata prin prima casa.parca se fac niste expertize atunci cand se fac asemenea tranzactii, nu?
                expertul ala ce a expertizat? doar niste hartii, nu? pentru asta poate ar trebui luat un pic la intrebari si de ce nu, dat in judecata.
                banca a acceptat acea expertiza si a dat banii vanzatorului. bravo.
                ca o paranteza, am incercat la un moment dat sa-mi pun casa gaj, terminata in proportie de 80-90%, pentru un credit de ~10.000 euro. si am fost refuzat pentru ca lipseau finisajele, adica gresie, faianta, parchet, usi interioare, etc. casa facuta ca la carte, cu proiect respectat s.a.m.d., toate utilitatile trase. pe mine m-au refuzat dar au aprobat ce se descrie mai sus.
                foarte tare.

                Comentariu

                • Dario
                  Incepator
                  • 28.mai.2013
                  • 21

                  #23
                  Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                  Mai degraba, foarte trist. Banca s-a spalat pe maini, evident, sustinand ca actele casei erau in regula, iar evaluatorul agreat de ei nu are competente de expert tehnic, ci doar face o evaluare ochiometrica si intocmeste un raport pe baza documentelor existente. sugestia bancii a fost sa ma indrept impotriva fostului proprietar, considerat a fi singurul vinovat. Potrivit ANEVAR, evaluatorului nu i se poate da decat maxim un avertisment pt ca a incurcat "ochiometric" soclul ornamental al casei cu o fundatie iar peretii regipsati cu cei tencuiti. Datorita raportului acelui evaluator s-a trecut la intocmirea raportului de vanzare-cumparare.De asemenea, o echipa juridica a bancii care a luat "la puricat" toate actele din dosar nu a descoperit nimic in neregula cu acest imobil desi au existat mai multe neconcordante pe care eu le-am descoperit ulterior. Dupa cum stim, programul "Prima Casa" este finantat de catre stat, repectiv fondul de garantare, iar banca , in aceasta situatie, este un intermediar, care traieste din comisioanele tranzactiei. Si o face cu succes, neinteresand-o nimic altceva.

                  Comentariu

                  • Dario
                    Incepator
                    • 28.mai.2013
                    • 21

                    #24
                    Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                    * contractului de vanzare-cumparare

                    Comentariu

                    • jjy
                      Incepator
                      • 06.dec.2011
                      • 30

                      #25
                      Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                      eu daca as fi in locul tau cred ca nu as mai plati ratele, asumandu-mi ca pierderi sumele platite pana acum. acum, depinde si de ce suma ai platit pana acum si cat mai ai de platit.
                      daca nu mai platesti ratele ce se intimpla? banca scoate casa la vanzare, nu? pai sa o vanda si asa scapi si de credit si de casa. ar trebui sa te gandesti serios la varianta asta.
                      eu unul n-as putea trai toata viata intr-o asemenea casa, cu toate subzidirile si alte chestii care se pot face.

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        #26
                        Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                        Postat în original de jjy
                        eu daca as fi in locul tau cred ca nu as mai plati ratele, asumandu-mi ca pierderi sumele platite pana acum. acum, depinde si de ce suma ai platit pana acum si cat mai ai de platit.
                        daca nu mai platesti ratele ce se intimpla? banca scoate casa la vanzare, nu? pai sa o vanda si asa scapi si de credit si de casa. ar trebui sa te gandesti serios la varianta asta.
                        eu unul n-as putea trai toata viata intr-o asemenea casa, cu toate subzidirile si alte chestii care se pot face.
                        cam greu realizabil , pt ca odata intrat in baza de date ca rau platnic , adio alt credit pt o alta casa ; singura solutie : faceti subzidirea si stati linistit .
                        sa nu uitati ca in caz de neplata sant si alte metode ale bancii de recuperare bani : pe linga scoaterea imobilului la licitatie , banca poate pune poprire pe salarii etc ; nu e de joaca , mare atentie !
                        Ultima editare de coby; 05.iun.2013, 15:07.
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Dario
                          Incepator
                          • 28.mai.2013
                          • 21

                          #27
                          Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                          In conditiile de neplata a datoriilor catre banca, aceasta va trece la executare silita, casa va fi scoasa la vanzare (pe o suma mult mai mica, evident), iar diferenta dintre pretul vanzarii si valoarea acordarii creditului va trebui suportat tot de mine. Cu alte cuvinte, platesc in continuare la o casa care nu mai este a mea. Plus, nu mai pot beneficia de acordarea vreunui alt credit imobiliar toata viata (nu ca mi-as mai dori sa fac vreunul .
                          Fostul proprietar nu mai are banii pt a rambursa creditul, este pasibil de penal, dar faptul ca el va intra la inchisoare nu schimba cu nimic situatia casei si a datoriei mele fata de stat. Situatia e si mai hilara cu cat fostul proprietar este de acord sa preia creditul pe care eu il am, dar nu i se acorda de catre banca intrucat minunatul program "Prima casa" prevede ca timp de 5 ani de zile. locuinta sa nu poata fi vanduta, iar dupa cei 5 ani, poate fi vanduta unei persoane care intruneste aceleasi conditii de creditare pe care eu le-am intrunit (adeverinte de venituri, varsta etc) . Pana atunci mai sunt 2 ani si jumatate, timp in care nimeni (banca, fond si alte institutii )nu are idee ce se poate intampla, reglementa sau schimba, la nivel de implementare legislativa cu privire la acest program, care iata, nu-i asa, vine cu adevarat in ajutorul tinerilor dornici de a-si construi un viitor in aceasta tara la fel de minunata.

                          Comentariu

                          • Mircea G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12085

                            #28
                            Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                            Intrebare : al cui a fost expertul care a confirmat realizarea ( conform proiectului ) a constructiei , pt a da banii constructorului ???
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • gmtiby
                              Living Legend
                              • 24.oct.2008
                              • 1044

                              #29
                              Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                              De obicei expertul este unul recomandat si impus de banca in cele mai multe situatii....

                              Comentariu

                              • jjy
                                Incepator
                                • 06.dec.2011
                                • 30

                                #30
                                Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                                poate ar trebui sa incerci un proces impotriva bancii si a expertului, in locul procesului intentat vanzatorului. cu acest proces impotriva vanzatorului risti sa obtii doar o sentinta favorabila, fara a si recupera ceva. daca ai castiga impotriva bancii ai castiga pe toate planurile. si cred ca nu e deloc irealizabil.

                                Comentariu

                                Procesare...