Casa P+M cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #31
    Răspuns la: Casa P+M cu probleme

    Daca si cu parca erau intr o barca .....
    Odata ce ai semnat un contract cu banca , degeaba dai in judecata pe cine vrei tu ca nu vei avea castig de cauza ...
    Dar sa nu deviem de la subiect !
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • jjy
      Incepator
      • 06.dec.2011
      • 30

      #32
      Răspuns la: Casa P+M cu probleme

      in cazul comisioanelor abuzive au fost destule situatii cand clientii au castigat procesele intentate bancilor. deci, un contract semnat cu banca nu inseamna neaparat ca nu vei avea castig de cauza. nu zic ca ar fi simplu, dar nici imposibil.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #33
        Răspuns la: Casa P+M cu probleme

        Dobanzile la contractele de credit este alta mancare de peste ca si contractul in sine ! Cei care au castigat procesul cu bancile au castigat reducerea comisioanelor , reducerea dobanzii DAE etc nu si terminarea contractului de credit !!!!!! Deci repet ceea ce sugerati pe linga faptul ca e imposibil mai e si cu urmari grave pt contractant ....pierdere casa prin vanzare la licitatie pe suma mica + restituirea integrala / esalonata a creditului fara posibilitate de recuperare nici bani nici casa ... !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Dario
          Incepator
          • 28.mai.2013
          • 21

          #34
          Răspuns la: Casa P+M cu probleme

          Anularea contractului de creditare nu se poate face decat ca efect imediat al anularii contractului de vanzare-cumparare. Ceea ce presupune ca vanzatorul sa rambursese intreg creditul. Bani pe care, din ce m-am prins eu, omul i-a reinvestit intr-o afacere care nu este pe numele lui (afacere de familie). Un proces impotriva bancii nu este recomandat si nici necesar in aceasta situatie, desi evaluatorul care a venit, vazut casa si intocmit raportul de evaluare era unul agreat de banca. Asta este parerea avocatilor cu care am discutat. Au fost facute sesizari inclusiv la Parlamentul Romaniei si Presedentie iar raspunsurile venite indeamna la actionarea din partea mea a fostului proprietar in instanta si cam atat. Actiune care, odata ajunsa la o finalizare pozitiva, nu atrage dupa sine si rezolvarea problemei financiare.
          In aceste conditii, varianta consolidarii acestei case pare o solutie mai inteleapta in comparatie cu banii,stresul si nervii irositi prin tribunale indiferent impotriva cui m-as hotari sa ma indrept (banca, evaluator agreat de banca, experti tehnici care au pus stampile "din burta", vanzator).

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1044

            #35
            Răspuns la: Casa P+M cu probleme

            Postat în original de Dario
            Anularea contractului de creditare nu se poate face decat ca efect imediat al anularii contractului de vanzare-cumparare. Ceea ce presupune ca vanzatorul sa rambursese intreg creditul. Bani pe care, din ce m-am prins eu, omul i-a reinvestit intr-o afacere care nu este pe numele lui (afacere de familie). Un proces impotriva bancii nu este recomandat si nici necesar in aceasta situatie, desi evaluatorul care a venit, vazut casa si intocmit raportul de evaluare era unul agreat de banca. Asta este parerea avocatilor cu care am discutat. Au fost facute sesizari inclusiv la Parlamentul Romaniei si Presedentie iar raspunsurile venite indeamna la actionarea din partea mea a fostului proprietar in instanta si cam atat. Actiune care, odata ajunsa la o finalizare pozitiva, nu atrage dupa sine si rezolvarea problemei financiare.
            In aceste conditii, varianta consolidarii acestei case pare o solutie mai inteleapta in comparatie cu banii,stresul si nervii irositi prin tribunale indiferent impotriva cui m-as hotari sa ma indrept (banca, evaluator agreat de banca, experti tehnici care au pus stampile "din burta", vanzator).
            Asta e clar, doar traim in Romania.... NU ??????????

            Comentariu

            • Mircea G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12085

              #36
              Răspuns la: Casa P+M cu probleme

              Postat în original de gmtiby
              De obicei expertul este unul recomandat si impus de banca in cele mai multe situatii....
              In situatia asta , nu vinzatorul trebuia dat in judecata ci expertul si banca , pe pricipiul ca ei v-au tepuit .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • jjy
                Incepator
                • 06.dec.2011
                • 30

                #37
                Răspuns la: Casa P+M cu probleme

                corect. eu asa as fi facut.
                pana la urma, pentru ce poate fi acuzat vanzatorul? ca a scos la vanzare un bun la un pret imens fata de calitatea bunului respectiv? a scris el undeva cu manuta lui ca exista fundatie, stilpi, grinzi, centuri, s.a.m.d.? nu cred. dar expertul a facut-o. si a evaluat casa la pretul "x" lei. pai de ce e expert? doar ca sa ia o gramada de bani si sa semneze ca primarul. atunci sa si plateasca daca a eronat-o. la fel cum vor acuma sa-i puna sa plateasca pe magistratii care dau solutii eronate. foarte bine.

                Comentariu

                Procesare...