Comportare feronerie tamplarie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Consultant Tamplarie
    Moderator
    • 27.mai.2008
    • 903

    Comportare feronerie tamplarie

    Odata cu schimbarea ferestrelor clasice, noua tamplarie termoizolanta vine cu o serie de avantaje dar in acelasi timp se pot complica anumite aspecte de intretinere si exploatare. Ferestrele termoizolante sau binecunoscutele termopane, sunt prevazute cu feronerie de diverse tipuri si calitati.
    Dincolo de reglajele initiale si intretinerea perioadica (cel putin anuala), fiecare ne putem confrunta cu diverse probleme in utilizarea ferestrelor.

    Vom concentra in acest topic parerile fiecaruia despre feroneria ce echipeaza tamplaria achizitionata, informatii despre garantia oferita de furnizor, tipul feroneriei, probleme in perioada de service, mod de rezolvare sau orice alte aspecte legate de aceasta.

    Sunt cateva marci arhicunoscute pe piata, ce feronerie ati ales si cum s-a comporat de-a lungul timpului?
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2491

    #2
    Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

    LAVAAL

    A trebuit sa schimb la o fereastra oscilobatanta,anul acesta, dupa cinci ani.
    Pret, cu montaj, 370 lei (50 lei manopera).
    Celelalte inca merg foarte bine.
    Nu am facut nici o intretinere anuala.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      #3
      Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

      Feronerie Schüring si Siegenia , peste 10 ani , o singura ungere acum mai bine de 5 ani , zero probleme .
      Doua marci diferite deoarece s-au montat pe rind .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

        Roto, 8 ani cea mai veche, restul (6 si 3 ani) zero probleme, unsa de 2 ori parca din placere.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Scifficus
          Membru Marcant
          • 23.iun.2013
          • 857

          #5
          Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

          Roto, ieftin si bun.

          Plang si acum dupa ea. Tot ce am montat cu tipul asta de feronerie, cam de 8 ani si ceva pana a disparut de pe piata nu au existat probleme.

          GU, asa si asa. Fara probleme majore dar necesita mentenanta crescuta pentru o functionare buna. Problema mare cu bolturile balamalelor superioare si blocaje ale broastelor multipunct cu carcasa din plastic, 1 la apx 30. Necesita ungere in faza de montaj.

          Comentariu

          • Galaxy
            Membru
            • 21.dec.2012
            • 263

            #6
            Re: Comportare feronerie tamplarie

            Cum "a disparut de pe piata"?

            Eu nu pot sa ma plang de GU, am de 13 ani, fara nici o intretinere. Unele geamuri se inchid putin mai greu, dar nu ceva grav.

            Comentariu

            • Scifficus
              Membru Marcant
              • 23.iun.2013
              • 857

              #7
              Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

              Piata autohtona unde se cauta aproape gratis da' de calitate.

              O fi ea de 13 ani, dar ii aia originala. Nu se pune in discutie, acum vorbim de prezent.

              Comentariu

              • Vlad Serban
                Incepator
                • 07.iul.2013
                • 32

                #8
                Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                Din punctul meu de vedere problema e mai delicata. Daca un producator de tamplarie face compromisuri, nu respecta reteta data de cataloage, taie elemente jos din sistem, sau echipeaza necorespunzator fereastra, sau nu face reglajele corespunzatoare la montaj; poate sa fie cea mai buna feronerie de pe planeta, degeaba!
                In ordinea preferintelor:
                1. Siegenia - calitate ridicata, constanta (ce era acum 10 ani e si azi), ofera garantie 10 ani sau 10.000 cicluri.
                2. Roto - preferam sistemul vechi Roto Centro inlocuit acum 6-7 ani de Roto NT, dar nici acesta din urma nu e slab.
                3. Maco
                4. Wink-haus
                Personal nu agreez deloc feronerii ca si GU, Kale, Vorne, TNT, TGP, Reze, etc

                Comentariu

                • Redguard
                  Membru
                  • 05.iul.2013
                  • 155

                  #9
                  Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                  Acasa am trei tipuri de feronerie :
                  1. Trei ferestre cu Roto Centro (seria veche de la Roto), ferestrele functioneaza suficient de bine pentru modul in care au fost utilizate si intretinute timp de aproape 10 ani (utilizare medie, intretinere zero).
                  2. Doua ferestre cu Maco multi trend (seria veche de la Maco), ferestrele functioneaza suficient de bine pentru modul in care au fost utilizate si intretinute timp de aproape 7 ani (utilizare medie, intretinere zero).
                  3. O fereastra (usa de balcon) cu GU Unijet (seria top de la GU), ar fi fost culmea sa nu functioneze perfect pentru modul in care a fost utilizata si intretinuta timp de numai trei ani (binenteles, utilizare medie, intretinere zero).

                  Comentariu

                  • Consultant Tamplarie
                    Moderator
                    • 27.mai.2008
                    • 903

                    #10
                    Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                    Nu avem si exemple negative?
                    Feronerii care merg greu de la montaj, feronerii care au necesitat inlocuirea unor elemente componente (de exemplu cremonul) sau care oricat le-am regla nu rezista etc.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      #11
                      Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                      Am eu ; dupa ce firma la care facusem comanda cu plata avans integrala , a dat faliment , mi au livrat ceva termopane aduse din Ungaria , am cautat sa vad ce marca sant dar nu scrie nicaieri doar ceva litere AGKK ... si ceva cifre - nu le pot regla nicicum , materialul din care e profilul e ceva pvc f moale , o nenorocire ...
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Vlad Serban
                        Incepator
                        • 07.iul.2013
                        • 32

                        #12
                        Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                        D-le Coby, am observat ca sunteti din Cluj-Napoca. Daca doriti pot sa trec intr-o zi pe la dumneavoastra sa vad mai exact despre ce e vorba si sa vad daca va pot ajuta cu ceva, reglaje, schimbat feroneria, etc. Nu va costa absolut nimic, nu din asta imi castig existenta. Daca doriti, o fac dezinteresat si doar din dorinta de a ajuta.

                        Comentariu

                        • Vlad Serban
                          Incepator
                          • 07.iul.2013
                          • 32

                          #13
                          Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                          Postat în original de Consultant Tamplarie
                          Nu avem si exemple negative?
                          Feronerii care merg greu de la montaj, feronerii care au necesitat inlocuirea unor elemente componente (de exemplu cremonul) sau care oricat le-am regla nu rezista etc.
                          Toate feroneriile indiferent de cat de premium sunt pot merge greu de la montaj daca nu sunt montate corespunzator din atelier, sau nu sunt reglate bine la montaj, sau nu se pun elementele recomandate de producator. Un alt aspect care poate afecta feroneria iremediabil este reglajul necorespunzator facut de beneficiar, de aceea recomand reglarea ferestrelor doar de catre personal calificat, sau daca doriti sa le reglati singuri documentati-va temeinic inainte exact pe feroneria care o aveti. De asemeni neintretinerea feroneriei grabeste distrugerea acesteia indiferent de marca.
                          Cat despre inlocuirea de elemente, ea este normala in limite mici. Si la cate un Mercedes se mai defecteaza o cutie de viteze dintr-o mie, asta nu inseamna ca sunt masini slabe.
                          Personal am inlocuit elemente de feronerie care au cedat dar nu a fost vina feroneriei ci utilizare incorecta.
                          Am vazut si feronerii turcesi montate cu grija si atentie, reglate bine, care functioneaza impecabil. Singura mea retinere in ceea ce le priveste este aceea de durata, daca si peste 5-10 ani vor functiona la fel atunci jos palaria.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #14
                            Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                            Postat în original de Vlad Serban
                            D-le Coby, am observat ca sunteti din Cluj-Napoca. Daca doriti pot sa trec intr-o zi pe la dumneavoastra sa vad mai exact despre ce e vorba si sa vad daca va pot ajuta cu ceva, reglaje, schimbat feroneria, etc. Nu va costa absolut nimic, nu din asta imi castig existenta. Daca doriti, o fac dezinteresat si doar din dorinta de a ajuta.
                            ar fi super ! sa mi dati nr dvs de tel va rog , multumesc
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Consultant Tamplarie
                              Moderator
                              • 27.mai.2008
                              • 903

                              #15
                              Răspuns la: Comportare feronerie tamplarie

                              Dupa constatare, putem vedea rezultatele si modalitatile de remediere a eventualelor probleme ale feroneriei?
                              Multumim.

                              Comentariu

                              Procesare...