Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    toate bune la mine am terminat foisorul si bucataria de vara din spatele lui (mai am blatul de beton si gratarul de caramida) iar casa se prezinta bine , nu este nicio problema , iar tevile de ppr sunt ok daca au destule bride de prindere (minim din m in m) , iar soareci numai am decand am sapat acel sant de jur imprejur si am turnat beton in el , ei intrau pe dedesubt , acum numai au pe unde sa intre ; semineul meu este independent de restul instalatiei , dar este o solutie desi el degaja o caldura foarte mare si este posibil ca in locul unde este amplasat sa numai fie nevoie de caldura iar unde sunt caloriferele sa fie ... atunci e mai nasol ca nu poti sa mai faci focul ca deja ai 25 grd in camera respectiva sa zicem , asta este motivul pt care l-am ales independent dar si din cauza curentului care daca se opreste mai mult timp sa am coladura fara probleme ....

    Comentariu

    • smeagle
      Membru marcant
      • 15.ian.2013
      • 502

      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

      pentru ca din provizoriu a devenit definitiv , am mai construit o anexa la casa , initial era vorba despre 2 dormnitoare , o baie si o camara , si a ramas totusi un dormitor si prelungim sufrageria , am turnat o fundatie cu inaltimea de 45 cm , din care am iesit cu tije filetate de 16mm (tijele au fost sudate de bare de fier beton cu curlig care au fost infipte in centuri si peste s-a turnat si placa , dar am mai adaugat conexpanduri , in poze se vede ca am turnat o egalizare data cu furtunul de nivel , pe care am pus caron si talpa de lemn care a fost data cu bitum lichid , talpa are aceeas grosime cu a pretilor adica din dulap de 15 cm , apoi structura clasica framing , apoi osb de 10 mm , invelitoarea , planseul este realizat din dulapi de 20 cm peste care voi prinde tot dulap (nu cherstea) , mansarda are rol de depozitare si uscat rufe dar este conceputa sa se poata construi 2 dormitoare si un grup sanitar , aveam 74 mp si am mai adaugat 56 din care 10 sunt terasa si printre altele am construit ai cosul de fum din caramida ceramica cu gaura fi 160 , acum trage foarte bine .... daca am omis ceva , intrebati-ma ... in urmatoarele doua episoade o sa ii pun geamurile si usile din exterior si apoi termoizolatia polistiren eps 70 sau 80 de 10 cm
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • djboy
        Incepator
        • 27.mar.2012
        • 17

        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

        Foarte bine ca ai continuat tot pe lemn! Frumos ca ai marit-o..daca te gandeai de la inceput puneai la prima dulapi de 20 la parter si il faceai mansarda si terminai cu inca o constructie..sau ai vrut tu parter.. nu iti place la etaj ..la ce distanta ai pus dulapi interax? 62,5 mi se pare dupa placa de osb si tot autoforante ai folosit?.. la interior pui rigipsu pe profile?

        acum ce o sa faci cu caldura..ceta nu cred ca mai face fata dar rezolvi cu un termosemineu..
        poti sa imi spui daca te rog si fundatia cat te-a costat si cat ciment ai bagat mersi mult spor in continuare si incalzeste-ne cu poze..(ca la cum ninge pe la tine..aici in lugoj gram de zapada nu e)

        Comentariu

        • smeagle
          Membru marcant
          • 15.ian.2013
          • 502

          Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

          pai mansarda va fi amenajata doar la nevoie , acum va avea scara fixa si probabil va fi folosita pentru depozitare si uscat rufe ... ca ii fac usa in capul scarii sa nu fuga caldura sus , cat despre mine , nu la etaj , eu stau numai la parter , plus ca mansarda este conceputa sa fie un spatiu mare deschis , si va fi compartimentata cu pereti din rigips la nevoie ...

          dulapii la planseu i-am pus destul de atipic , parca la 50 cm , nici numai stiu , ideea este ca atat dulapii care ii bat deasupra (nu osb) cat si scheletul metalic pentru rigips o sa fie perpendicular , deci nu prea conteaza distanta dintre ei , iar dulapii planseului nu i-am prins inca pt ca vreau sa montez prima data vata sa o pun de sus , ca stiu ce am patit data trecuta ... si am folosit autoforante si cuie ..

          cu caldura , intradevar ceta nu va mai face fata , poate doar asa sa tina un 12-13 grd in caz de nevoie , dar acum ca se va mari livingul vreau sa fac o soba cu clopot si registru , vreau sa adaug si un puffer (aici inca studiez ce , cat imi trebuie de mare) , initial am vrut sa fac un semineu si sa imi iau o centrala , apoi m-am gandit la un termosemineu (dar din ce am studiat sunt si scumpe si cam slabute) apoi am gasit soba cu clopote , care cred ca mi s-ar potrivi cel mai bine , in ea registrul va functiona cu vreo 3-4 calorifere adica cele din camere mai indepartate de soba ; oricum nici acum nu prea mai merge centrala electrica , doar pentru acm , pentru ca micul meu semineu face fata foarte bine , chiar daca acum cand sunt -12 - 18 grd afara fac focul la vreo 5-6 ore , astfel temp nu scade sub 20 grd in casa si nu pleaca centrala , iar cand temp afara este in medie 0 grd fac un foc dimineata si unul seara ...

          fundatia a costat 2000 E si are 56 mp , nu am poze din timpul constructiei , dar are santurile sapate manual la adancimea de 80 cm , este turnat beton 40 cm si apoi etrieri din 20 in 20 cu 6 bare de 12 prin ei , iar la placa s-a folosit un rand de plasa de 6 mm , iar ca masura de hidroizolatie , voi pune carton bituminos sub sapa

          Comentariu

          • djboy
            Incepator
            • 27.mar.2012
            • 17

            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

            Salutare dl. meu, cum au mai decurs lucrurile cu "casa provizorie" a trecut ceva timp...a lucrat lemnu (s-a lasat sau ceva probleme vizavii de fundatie, la cea facuta pe piloni ma refer), tot cu ceta te incalzesti, eu momentan stau la casa bunicilor...sunt in cautarea unui teren..dar nu renunt la ideea de a face pe lemn, ceva mic cu mansarda...ma bate gandul tot pe piloni dar cu placa armata sa fac fundatia..sarbatori fericite!

            Comentariu

            Procesare...