Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • smeagle
    Membru Marcant
    • 15.ian.2013
    • 550

    #31
    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    mai prieteni , comentati ca nu ma intereseaza , stiu si eu ce e bine si ce nu de facut , dar ca idee uitativa in cele 2 poze , se vede odata unul dintre piloni si apoi umplutura .... in partea de jos este pamant cam 10 cm iar in rest este piatra 16-32 peste 15 cm ambele vibrate cu talpa ...Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9050002.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	190,1 KB 
ID:	612266Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P8160006.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	190,1 KB 
ID:	612265

    Comentariu

    • Sandu_T
      Membru Marcant
      • 18.nov.2011
      • 358

      #32
      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

      Din moment ce construcția este provizorie... nu văd unde este problema. Fiecare face ce vrea pe banii lui. Și eu am sfătuit oameni să nu pună lemn pe pâmânt fără să-l hidroizoleze. În două ierni s-a făcut praf. Din câte știu și din câte am văzut, lemnul "străbunilor" era ceruit iar la fundație se folosea stejar sau fag.
      Ştiu puţin din tot şi mult din nimic

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        #33
        Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

        Postat în original de smeagle
        mai prieteni , comentati ca nu ma intereseaza , stiu si eu ce e bine si ce nu de facut , dar ca idee uitativa in cele 2 poze , se vede odata unul dintre piloni si apoi umplutura .... in partea de jos este pamant cam 10 cm iar in rest este piatra 16-32 peste 15 cm ambele vibrate cu talpa ...[ATTACH=CONFIG]77749[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]77748[/ATTACH]
        Pai asta n ati spus o de la inceput hehehe , deci tot dupa " sugestiile facute " s a executat umplutura - cu pietris si nu pamant cum afirmati la inceput . E bine cand o dai " la intoarsa " si pamantul devine brusc pietris ... Bafta maxima , in conditile astea te va tine 5 ani " ca popa " !!
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2491

          #34
          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

          @smeagle
          Cred ca cele doua poze (din postarea 31 si din 11) au fost facute in curti diferite.
          Nu prea seamana.

          Promiteai niste poze cu ce ai mai facut.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • smeagle
            Membru Marcant
            • 15.ian.2013
            • 550

            #35
            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

            pai initial am crezut ca va fi pamant dar acesta s-a tasat mult mai mult decat am crezut iar in golul respectiv a intrat aprope o masina de piatra fara cateva roabe , pozele sunt facute tot la mine , din pacate nu am 2 curti , au trecut 10 zile intre poze pentru ca a fost o saptamana ploiasa si nu am putut avansa fiind noroi prin curte .... asa arata la inceput rama , lemnul este trata tot ce e cu gri atat cu o solutie luata de la H....h cat si cu laptele de var si ciment; dupa cum se vede voi veni cu osb ul si polistirenul pana jos iar acolo voi face o centurica mica de ciment sa se infiltreze apa cat mai greu , probabil voi pune si o folie ceva sa vad ... si intre timp azi s-a cam pus scandura la pod (mai e cam 30% de pus) si am placat in mare peretii , asta pentru ca 2 dintre noi nu aveam cum sa continuam inca ridicarea coamelor si acoperisul, oricum e vorba sa mai vina ceva forte de munca poate avansam mai repede , sa ne putem muta ...


            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9090007.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	153,2 KB 
ID:	612272

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2491

              #36
              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

              Hai ca incepe sa arate bine.
              Sunt tare curios cum o sa arate "casa permanenta" daca asta provizorie arata asa.
              De ce ai cobarat cu OSB-ul pana la pamant?

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                Postat în original de smeagle
                dupa cum se vede voi veni cu osb ul si polistirenul pana jos iar acolo voi face o centurica mica de ciment sa se infiltreze apa cat mai greu ,
                ]
                Inainte de a turna " centurica " sa montati un strat hidroizolant ( carton asfaltat e suficient ) .
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • smeagle
                  Membru Marcant
                  • 15.ian.2013
                  • 550

                  #38
                  Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                  da cred ca voi pune carton ca mi-a mai ramas ; nu este osb ul pana la pamant , el incepe odata cu rama de la baza si vom veni cu polistirenul pe el ... suntem la a 5-a zi de constructie dupa finalizarea fundatiei si 4 oameni , astazi am montat deja coamele la pod , pana vineri-sambata o finalizam la rosu , defapt mai este de atasat osb ul in partea de sus , de finalizat podul si montat scandura pe acoperis (asta este cam cea mai migaloasa , la 2 oameni le ia cam 2-3 zile in functie de complexitate si suprafata de 75 mp , iar la acoperis va fi mai mare suprafata)
                  Ultima editare de smeagle; 11.sep.2013, 17:26.

                  Comentariu

                  • smeagle
                    Membru Marcant
                    • 15.ian.2013
                    • 550

                    #39
                    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                    astazi a fost o zi mai scurta , am avut doar 2 baieti iar al 3lea a plecat mai devreme avand ceva treaba personala de rezolvat iar sa punem restul de osb nu am putut singur , am pus si o poza de la inceputul zilei la sfarsitul ei s-a finalizat podul (a mai ramas un amanunt mic de rezolvat) si s-a pus deja scandura pe 20% din acoperis ... iar acum a plouat sa vedem maine ce-o fi si sambata fiind sarbatoare nu vom lucra Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9110002.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	153,8 KB 
ID:	612336

                    Comentariu

                    • smeagle
                      Membru Marcant
                      • 15.ian.2013
                      • 550

                      #40
                      Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                      nu am mai pus poza dar acum suntem cu scandura pusa pe acoperis , luni tragem sipca si vrem sa montam folia anticondens , in paralel vom finaliza de pus osb ul in partea de sus ... a plouat cam bine peaici dar se spune ca se indreapta vremea asa ca saptamana viitoare sper sa o finalizam exterior inclusiv polistirenul

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #41
                        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                        Poate v ati gandit sau poate nu , eu mai spun ceva : la stratul de carton asfaltat care vine jos intre " centurica " si perete , ca masura de siguranta sa l ridicati si pe perete ( sub viitorul polistiren ) macar 10-15 cm fata de cat este inaltimea centuricii ..
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • smeagle
                          Membru Marcant
                          • 15.ian.2013
                          • 550

                          #42
                          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                          da pai clar as vrea sa il bag sub si sa il ridic cel putin asa cum spui si tu coby ... ala e defapt tot secretul

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            #43
                            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                            Atunci o sa ti placa la nebunie casa provizorie si n o sa ti mai faci alta
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • smeagle
                              Membru Marcant
                              • 15.ian.2013
                              • 550

                              #44
                              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                              asa zic multi din familie , prieteni si cunostinte , dar asta ramane de vazut ....

                              Comentariu

                              • smeagle
                                Membru Marcant
                                • 15.ian.2013
                                • 550

                                #45
                                Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                                am o mica dilema , sa pun schelet metalic si sa prin rigipsul de el la interior sau sa plachez peretii cu osb de 6mm si sa pun pur si simplu rigipsul peste el ? nici nu vreau sa-mi fisureze in timp pe la imbinari ...

                                Comentariu

                                Procesare...