Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • smeagle
    Membru marcant
    • 15.ian.2013
    • 502

    #91
    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    stam de cateva zile aici , soarecii ii extermin prin curse in pod (ies spre dimineata maxim o ora si cel putin unu se prinde in cursa ca una am , o sa iau mai multe) , dar am o problema mult mai arzatoare si anume semineul , se va vedea in poze , iese cu burlanele asa afara si se continua asa pana peste coama , ii dau foc seara si tine cald in casa pana dimineata, sunt multumit de el dar aseara am facut focul bine de tot si a facut condens pe burlane si mi-a picurat in casa ... o sa mai izolez pe unde a curs cu silikon de samota dar totusi restul se scurge in semineu si nu prea vreau ... cred ca ar trebui sa-i fac o taietura afara astfel apa sa se scurga pe acolo in afara casei Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PB010002.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	114,7 KB 
ID:	613434Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PB010008.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	119,6 KB 
ID:	613435

    Comentariu

    • eugen11
      Incepator
      • 02.nov.2013
      • 5

      #92
      Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

      Salut.
      Am inteles ca vreti sa ridicati casa pentru 3-5 ani. Daca in locul ei urmeaza sa construiti o alta casa va sfatuiesc sa faceti fundatia din beton care poate fi folosita si la urmatoarea casa. Inafara de faptul ca nu va rezista mai trebuie sa va ganditi si la rozatoare, cartite, e.t.c.S[er sa va fie de folos sfatul meu. O zi buna

      Comentariu

      • eugen11
        Incepator
        • 02.nov.2013
        • 5

        #93
        Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

        Am trimis acest mesaj cand eram la pagina 3....nu am stiut ca intre timp ai terminat casa .
        Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea.

        Comentariu

        • smeagle
          Membru marcant
          • 15.ian.2013
          • 502

          #94
          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

          ms , de rezistat cred ca va duce , iar daunatarii vom scapa cumva de ei ....

          Comentariu

          • smeagle
            Membru marcant
            • 15.ian.2013
            • 502

            #95
            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

            poza , si casa e gata
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #96
              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

              Felicitari !
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #97
                Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                Postat în original de smeagle
                poza , si casa e gata
                Felicitari, dar tot nu-mi vine sa cred ca ai facut o asa casa doar pt. 3-5 ani !!!
                Intreb si eu : nu era mai bine ca acesti bani sa-i fi bagat in parterul unei case ce va fi oricum construita peste 3-5 ani si sa stai "provizoriu" in ea ? Zic si eu...asa pierzi efortul si muti bani .
                Numai de bine !

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2107

                  #98
                  Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                  Postat în original de smeagle
                  semineul iese cu burlanele asa afara si se continua asa pana peste coama
                  Cum ai realizat izolatia cosului in zona in care cosul traverseaza peretele?
                  Ai si ceva poze cu zona respective inainte de finisare.

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    #99
                    Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                    Postat în original de smeagle
                    stam de cateva zile aici , soarecii ii extermin prin curse in pod (ies spre dimineata maxim o ora si cel putin unu se prinde in cursa ca una am , o sa iau mai multe) , dar am o problema mult mai arzatoare si anume semineul , se va vedea in poze , iese cu burlanele asa afara si se continua asa pana peste coama , ii dau foc seara si tine cald in casa pana dimineata, sunt multumit de el dar aseara am facut focul bine de tot si a facut condens pe burlane si mi-a picurat in casa ... o sa mai izolez pe unde a curs cu silikon de samota dar totusi restul se scurge in semineu si nu prea vreau ... cred ca ar trebui sa-i fac o taietura afara astfel apa sa se scurga pe acolo in afara casei
                    Atat timp cat cosul este neizolat este normal sa faca condens si sa curga.
                    Macar partea din afara casei izolati-o cu cochilii de vata bazaltica.

                    Pentru un randament mai bun (mai putina caldura aruncata pe cos si ardere mai completa) aprindeti focul asa




                    Din pacate nu va functiona daca aveti lemne ude/verzi
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2107

                      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                      Foarte interesante cele trei videoclipuri.
                      Trebuie sa invatam sa aprindem focul asa.
                      O sa incerc si eu cand ma voi muta la casa.
                      Din ce sunt confectionate "ghemotoacele" care se pun intre lemne.

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                        Postat în original de fanero
                        Foarte interesante cele trei videoclipuri.
                        Trebuie sa invatam sa aprindem focul asa.
                        O sa incerc si eu cand ma voi muta la casa.
                        Din ce sunt confectionate "ghemotoacele" care se pun intre lemne.
                        Banuiesc ca din "fibre" lemnoase, insa nu-s obligatorii, merg si tabletele din comert sau amestec de rumegus cu ulei/motorina.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • smeagle
                          Membru marcant
                          • 15.ian.2013
                          • 502

                          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                          salut baieti , ms pt urari , da e super sa zici ca te duci acasa intradevar face acest condens care l-am rezolvat facand o mica decupatura cu lama de flex si tragand de partea dinspre "sus" cu un cleste si s-a format un cioc ca de ibric (sper ca ati inteles ce am vrut sa spun) iar partea de la despicatura la casa o s-o izolez cu vata desi e mai putin de 50 cm , intreba Fane cum am izolat intre perete si burlan , simplu am pus o caramida cu gaura in perete si am iesit pe gaura ei , la extrior am tencuit si se prezinta bine momentan si la interior am pus ceva mai multa vata si rigips si am tencuit frumos ...

                          Comentariu

                          • smeagle
                            Membru marcant
                            • 15.ian.2013
                            • 502

                            Răspuns la: Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                            si am uitat sa rapund la intrebarea : de ce asa casa pt doar 3-5 ani .... pt ca suma pe care am bagat-o aici este egala sau mai mica ca suma de bani pe care as da-o timp de 3 ani de acum in colo pe chirie si benzina (pentru ca locatia este si foarte aprope de locul unde am atelierul si deci serviciul) , iar daca faceam o casa doar parter nu-mi ajungeau banii (pentru ca initial asa ma gandisem) si eu casa nu o fac in 3 ani deci in felul asta ies in avantaj ... (asta dupa calculele mele) si mai e un lucru , fiind acolo mai faci una alta dupaamiaza sau in zilele cand sunt acasa , lucruri care nu le fac daca stau in oras si trebuie sa vin acasa dupa program , dau un exemplu banal si irelevand : cateva lopeti de pamant pe zi sau cateva casmale pentru un sant sau ceva , si zi de zi se aduna ...
                            Ultima editare de smeagle; 04.nov.2013, 21:50.

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2271

                              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                              Hai ca nu mai pot de curiozitate :cat te-a costat aceasta casa in care ai pus tot ceea ce trebuie si nu ai facut rabat decat la fundatie ?
                              Nu cred ca o fundatie "normala", 3 camere, baie, neizolate pe afara te costau mai mult dacat ceea ce ai facut. Si oricum mergeai inainte, cum spui si tu, nu pierzi nimic, din contra te ambitionezi si in 2-3 ani o termini !
                              Aceasta este o parere personala, nu inseamna ca nu ai facut bine sau altcumva.
                              Felicitari si sa fiti sanatosi !

                              Comentariu

                              • smeagle
                                Membru marcant
                                • 15.ian.2013
                                • 502

                                Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                                o fundatie ma costa cel putin 2000 euro (bani pe care oricum nu ii aveam pentru ca si acum sunt pe minus) plus timp de care la fel nu dispun , casa are un dormitor mare , o baie , o bucatarie si un living open space , o debara (care e mai mult camera tehnica dar se pot si depozita diverse) si 2 holuri cel de la intrare si cel de la baie-living-dormitor iar rabat am facut , am cumparat cele mai ieftine usi , am luat termopanele din brico si am facut rama structurii dupa ele si alte , am luat parchet destul de ieftin de 8 mm , gresie si faianta la fel in jurul sumei de 20 ron/mp , nu am facut rabat la lavabila de exterior am luat una dinstre cele mai bune cu silikon , polistiren eps 70 , vata cea mai ieftina si exemplele pot continua ... si da m-a dus totul 10.000 euro (fara mobila si electrocasnice) .

                                in alta ordine de idei , mai sunt case ca asta , chiar unchimiu mi-a spus dupa ce am facut-o ca la tara la el casa batraneasca de acolo este la fel si are peste 50 de ani ...

                                Comentariu

                                Procesare...