Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

    Postat în original de smeagle
    pai am geam, si ramane deschis toata vara , dar tot se incinge cand bate soarele ala torid de vara , si bate de cand rasare pana aprope de apus ...
    Principiul podului ventilat consta in a exista curenti de aer in acesta, atat datorita stratificarii cat si adierii vantului.

    Cu un singur geam deschis putem considera un pod aerisit.
    Cu 2 geamuri deschise atunci exista o ventilatie.

    Dar ma opresc aici caci nu are rost sa aprofundam acest lucru cand sunteti la construit foisor
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • smeagle
      Membru marcant
      • 15.ian.2013
      • 502

      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

      pai am 2 geamuri , dar nu fac fata ...

      Comentariu

      • Twist
        Incepator
        • 31.ian.2015
        • 40

        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

        Am citit topicul integral. Iti apreciez munca, dar nu si deciziile.
        Ai fost avertizat ca gresesti construind casa direct pe pamant, practic fara fundatie, ca vei avea probleme cu rozatoarele si infiltratiile din sol si totusi ai mers inainte. Au aparut si rozatoarele si infiltratiile.
        Nu ai facut fundatie din lipsa de 2000 de euro dupa spusele tale, dar ai facut gard din BCA. Decizie gresita dupa parerea mea, BCA-ul nu e material de gard, se macina in timp de la umezeala. Mi se pare aiurea sa faci casa din lemn si gardul din zidarie si nu invers.
        Inca o greseala e sa denumesti aleea din jurul casei "centura". Aia nu e centura, e alee si doar va duce apa de ploaie putin mai departe de perete, insa nu va apara casa de apa din sol.
        De curiozitate, ce esenta de lemn ai folosit la talpa ?

        Inca o data, iti apreciez munca si eforturile, dar nu reusesc sa inteleg de ce ai prezentat casa pe forum. Sfaturi nu prea ai cerut iar cele pe care le-ai primit le-ai ignorat total, ba chiar i-ai si combatut aprig pe cei ce au incercat sa te avertizeze de anumite greseli.
        Eu as fi facut un gard metalic, ieseam mai ieftin si ramaneam cu bani de o fundatie ca lumea, cel zidit cere bani periodic pentru refacut tencuiala si varuiala.

        Comentariu

        • smeagle
          Membru marcant
          • 15.ian.2013
          • 502

          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

          da, deciziile mi le mentin si consider ca sunt foarte bune , nu am probleme cu infiltratiile , adica am avut pe la geamuri , dar le-am rezolvat, nu pe la baza , deasemenea si cu centura din jurul casei cu rozatoarele , iar in alta ordine de idei , soarecii au aparut cu succes si la casele facute cu fundatie si din zidarie , pentru ca soarecele se urca si pe perete , daca nu ma crezi uite-te pe youtube , in plus multe case sunt facute asa cel putin la mine la tara , undeva la munte mai precis , si cam rezista ca au peste 70 de ani ... si am folosit lemn de brad , nu altceva , dealtfel asa cum este si casa batranilor mei de la tara , ba mai mult ei au umplut la vremea respectiva cu nisip , la mine este pietris , ei au facut-o direct pe pamant , eu m-am ridicat pe niste piloni ... si gard metalic , cred ca glumesti , te costa mai mult , fa un calcul in plus eu sunt langa camp aici , nu ai idee cum bate vantul , iar despre macinat , sunt aici oameni saraci care au casele din bca netencuite de peste 10 ani si culmea .... nu au gauri in pereti , bca ul se tencuie si el intr-un mod anume , scrie si peaici pe forum ... concluzia , consider ca am luat decizii bune .

          Comentariu

          • smeagle
            Membru marcant
            • 15.ian.2013
            • 502

            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

            am reusit sa termin de batut scandura , acum pot sa comand invelitoarea ...

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Fotografie0242.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	158,4 KB 
ID:	620884

            Comentariu

            • provilla
              Membru marcant
              • 23.mar.2010
              • 647

              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

              foarte frumos !

              sa aveti spor !
              Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

              Comentariu

              • smeagle
                Membru marcant
                • 15.ian.2013
                • 502

                ms , va mai dura putin pana cand va fi complet gata pentru ca acum am inceput sa mai am si alte proiecte in care sunt prins si macar sa ii pun invelitoarea apoi cand o sa am timp ...

                acum dupa ca am aflat cat ma va costa si invelitoarea , care va fi tigla metalica ca cea de pe casa , pot spune ca va ajunge la final , cu toate gata inclusiv vopsitul la 1000 euro , materialele , pentru ca a fost facut in regim propriu , scandura acoperisului si tigla au costat cam jumatate din toata lucrarea ...

                Comentariu

                • djboy
                  Incepator
                  • 27.mar.2012
                  • 17

                  Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                  Va Salut!!! Cum stati cu constructia foisorului, asteptam poze cu el si ce ati mai facut pe langa casa!!!

                  Comentariu

                  • smeagle
                    Membru marcant
                    • 15.ian.2013
                    • 502

                    Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                    salutare , da intradevar , voi reveni cu poze , am finalizat foisorul , i-am montat inclusiv rulouri cu folie pentru inchidere pe timp de iarna , am achizitionat si materialele pentru inca 2 camere atasate la casa existenta si va urma si un garaj 6x10 m realizat din profile metalice si panouri sandwich dar mai mult ca sigur la anul ... revin cu poze poate chiar azi dar mai tarziu

                    Comentariu

                    • djboy
                      Incepator
                      • 27.mar.2012
                      • 17

                      Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                      Astept cu mare placere..sunt curios cum arata rulourile..si daca poti spune un pret si de unde ai luat..

                      Cum se prezinta casuta au aparut fisuri sau e totul ok?

                      Spor si multa sanatate sa le poti face pe toate!

                      Comentariu

                      • smeagle
                        Membru marcant
                        • 15.ian.2013
                        • 502

                        Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                        ... am revenit cu poze , adevarul este ca daca ma uit pe ultima poza , pot spune ca am mai facut cate ceva ... si anume foisorul este 95 % gata , am betonat pe unde era nevoie , solarul , glafurile cu marmolux , gardul in fata , si pe lateral pana la jumate tencuit , culoarea casei va fi nuanta de galben cum este la gard in partea de jos , in spatele foisorului va fi o bucatarie de vara cu gratarul etc etc , se vede ca am zidit picioarele si urmeaza un blat lung de beton , mai urmeaza anul asta si cosul de fum din caramida si daca am timp incep structura casei ...

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9170155.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	266,6 KB 
ID:	623347
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9170157.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	145,1 KB 
ID:	623348
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9170162.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	197,7 KB 
ID:	623349
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9170159.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	252,6 KB 
ID:	623350
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9170163.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	154,0 KB 
ID:	623351
                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P9170161.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	412,5 KB 
ID:	623352

                        Comentariu

                        • smeagle
                          Membru marcant
                          • 15.ian.2013
                          • 502

                          Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                          rulourile le-am luat de la o firma de pe net , ei sunt cam singurii , or mai fi dar eu nu am gasit , au venit au masurat , si in 2 saptamani le-au montat , au costat la ce se vede la mine 1500 ron , dar sunt extrem de multumit de ele ... casa se prezinta perfect , nu am fisuri nicaieri mai ales in rigips , totul este ca la inceput , doar ca nu mai trosneste lemnul ca s-a cam uscat ...

                          Comentariu

                          • djboy
                            Incepator
                            • 27.mar.2012
                            • 17

                            Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                            Foarte frumos, imi place la nebunie cum a iesit gardul, cu bun simt..
                            Vad ca ai pus termopan la intrare sau e usa din spate?

                            Comentariu

                            • smeagle
                              Membru marcant
                              • 15.ian.2013
                              • 502

                              Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                              da , am o "prispa" care era deschisa si am inchis-o in termopan , si este mult mai bine ... dar mi-au lucrat-o prost si usa s-a decalibrat dar incerc s-o rezolv , trebuie sa ii bag niste intarituri ...

                              Comentariu

                              • djboy
                                Incepator
                                • 27.mar.2012
                                • 17

                                Răspuns la: Constructia casei noastre "provizorii" din lemn

                                Te salut domnul meu!

                                Acum am observat ca ai instalatia termica pe ppr...si parca spuneai ca ai o legatura si la termosemineu..Vreau sa imi spui te rog cum se comporta tevile aplicate sunt cu fibra banuiesc nu se lasa de la temperatura? As vrea si eu sa fac la casa de la tara cu ppr pe exterior legat la un termosemineu.

                                Ai terminat lucrarile? cum se prezinta casa ..soriceii au mai intrat in pod? O seara faina!

                                Comentariu

                                Procesare...