Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #16
    Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

    Postat în original de coby
    Daca mucegaiul provine de la peretele de beton , inseamna ca , captuseala cu caramida e compromisa , cel mai probabil va trebui inlaturata ...
    caramida absoarbe umezeala si de aici ... problemele
    Ajungeti incet incet la ce v am sugerat : inlaturati caramida , altfel degeaba montati 100 de ventilatoare ca nu veti rezolva nimic
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      #17
      Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

      Chiar nu puteti face o ventilare spre exterior?
      Ventilatoarele trag dar nu sificient, aportul de aer exterior este vital.

      Comentariu

      • DaRock
        Incepator
        • 22.iun.2012
        • 16

        #18
        Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

        Postat în original de Gemini
        Chiar nu puteti face o ventilare spre exterior?
        Ventilatoarele trag dar nu sificient, aportul de aer exterior este vital.
        Buna ziua,
        din pacate chiar nu am cum sa fac un geam pentru aerisiere din cauza pozitionarii beciului.
        Tot ce am putut face a fost o de aerisiere gaura intr-un colt care are un diametru de aproximativ 15cm.

        In schimb am incercat sa pun un dezumidificator electric si se pare ca functioneaza. In 2 zile a scazut umiditatea de la 81 - 84% la 74%. Sper sa fie din ce in ce mai bine.

        Intrebare: am citit unde pe un forum, nu mai gasesc link-ul un articol un un domn recomanda clorura de calciu pentru a scoate umezeala din pereti.
        Aveti idee daca ar functiona aceasta metoda?

        Multumesc!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          #19
          Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

          Clorura de calciu este materialul ce absoarbe umiditatea, il regasiti in dezumidificatoarele chimice.
          Este si normal sa aveti o reducere de umditate cand utilizati acel dezumidificator electric insa pentru mentinerea acesteia trebuie sa il aveti permenent in priza.
          Atat timp cat apa poate ajunge prinpereti la interior, este oarecum riscant sa aplicati solutia de impermeabilizare pe suprafata acesteia. Spun asta pentru ca apa va continua sa ajunga in spatele stratului de caramida si poate degrada structura.
          Daca suprafata este destul de compacta, se poate face o protectie interioara cu un material de impermeabilizare, de exemplu Creresit CR90.

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #20
            Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

            Ce mucegai este in beciul acela , ma mir ca inca mai scrieti pe forum ....
            Astazi discutam cu cineva care pe vremurile trecute s-a ocupat si cu scoaterea mucegaiului dintr-un siloz de faina . Deci vorbim de epoca de aur , legi , controale , nu bataie de joc . Metoda de scoatere a mucegaiului : curatare pina la tencuiala si dat cu apa de sticla , la greu . Atit si nimic mai mult .
            In cazul dvs ar trebui gasita si o solutie de ventilatie , degeaba intreaba toti , fara un plan al casei ......
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • gabih
              Incepator
              • 22.sep.2015
              • 1

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizola

              Buna ziua, intervin si eu cu intarziere, am aceesi problema si am citit despre problema dvs. Am vazut ca ati folosit un dezumidificator care pare sa fi dat roade in 2 zile, care este stadiul acum sau cum ati rezolvat problema? Ma bate gandul sa pun si eu un dezumidificator dar m-am lovit de diverse pareri si as avea nevoie de un feed-back de la cineva care a apelat la aceasta solutie. Stiu ca a trecut ceva timp de cand s-a initiat aceasta discutie, dar ma intereseaza subiectul, de aceea va rog daca puteti sa imi spuneti cum ati rezolvat problema (daca s-a rezolvat). Multumesc.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                #22
                Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                Ce problema aveti? Descrieti ceva mai explicit si detaliat problema pe care o intampinati.

                Comentariu

                • AlinAz
                  Incepator
                  • 01.dec.2017
                  • 15

                  #23
                  Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                  Buna seara
                  Stau la bloc din caramida si sunt la parter. Cand am cumparat apartamentul anul trecuta avea si beciul facut de aprox 20 de ani. In beci sunt 2 ferestre ( pe fiecare latime cate o fereastra). Cand am cumparat am vazut ca este mucegai (se face pe peretele dinspre gradina - la mijlocul peretelui si chiar si mai jos . ) sa curatat si sa ziditit cu mortar si var dupa - in vara trecuta 2017 ( beciul nu are nici o izolatie exterioara sau interioara). O perioada nu am avut probleme. Acum am vazut din nou ca iar este mucegai. Chiar o parte din zidarile s-a desprins. Aveti mai jos pozele. Va rog sa imi spuneti ce variante ar trebui sa fac ca sa nu mai am probleme. ( ma gandeam eu sa dau jos tot balconul si beciul si sa zidesc iar insa acum cu legile astea s-ar putea sa imi dea o amenda de sa uit de tot).
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	beci inainte poza 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	229,6 KB 
ID:	629785Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	beci zidit .jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	109,2 KB 
ID:	629786Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	poza mucegai mai clara .jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	17,1 KB 
ID:	629787Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	azi mucegai 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	13,5 KB 
ID:	629788Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mucegai 3 acelasi perete.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,2 KB 
ID:	629789

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    #24
                    Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                    Ca sa intelegem mai bine, beciul este sub balconul respectiv?

                    Comentariu

                    • AlinAz
                      Incepator
                      • 01.dec.2017
                      • 15

                      #25
                      Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                      Exact, beciul este sub balcon. Va dau si poza cu balconul vazut de afara :

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	168,9 KB 
ID:	629811Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	270,8 KB 
ID:	629812Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	178,7 KB 
ID:	629813Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	152,5 KB 
ID:	629814
                      Mucegai este pe lungimea beciului despre gradina. Acum 1.5 sapt am spalat cu carpa cu apa ca sa iau sporii si mucegaiul, acum mai mers din nou si s-a facut la loc.

                      PS: nu stiu de ce nu vede normal poza. Eu am salvat-o bine

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        #26
                        Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                        Ideea este ca pe acei pereti trag umezeala. Ar trebui sa aveti o ventilatie mai buna si dupa ce reparati peretii sa ii hidroizolati pe interior.

                        Comentariu

                        • AlinAz
                          Incepator
                          • 01.dec.2017
                          • 15

                          #27
                          Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                          Se poate sa imi spuneti mai exact ce inseamna o ventilatie in beci? O sa incerc anul asta sa fac izolatie exterioara insa spre toamna eventual.
                          Sa inteleg ca nu trebuie sa sparg in exterior si sa hidroizolez ?
                          Se poate sa imi dai mai exact ce inseamna sa fac hidroizolatie pe interior. Repararea peretii inseamna dau jos tencuiala unde a fost mucegai si unde a crapat. Sau trebuie reparate la tot peretele ?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            #28
                            Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                            Acele aerisiri sa fucntioneaze, sa fie pozitionate pentru a circula aerul. Daca sunt pe parti diametral opuse si neobturate este bine.
                            Defacerea la exterior depinde si de modul cum a fost ridicat beciul,daca suprafata este neregulata va fimai mult de lucru. Spuneam ca puteti hidroizola interior, in strat subtire, cu un produs de genul CR 65 de la Ceresit. Eliminati zonele sbal rezistente, tencuiti daca este cazul, spalati cu solutie antimucegai, aplicati doua straturi subtiri de hidroizolatie la interior, primul cu bidineaua si al doilea la gletiera.

                            Comentariu

                            • AlinAz
                              Incepator
                              • 01.dec.2017
                              • 15

                              #29
                              Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                              Se poate sa imi spuneti si ce solutie de antimucegai ar trebui cumparat?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                #30
                                Răspuns la: Cum sa scap de mucegaiul dintr-un beci de caramida hidroizolat

                                Solutia antimucegai curata peretele, daca exista mucegai pe suprafetele respective. Sunt diverse firme ce produc solutia, de la Sano, Ceresit etc... le gasiit in magazinele de bricolaj la ambalaje cu pulverizator sau fara.

                                Comentariu

                                Procesare...